DOLAR28,8560% -0.26
EURO31,5496% -0.7
STERLIN36,4991% -0.65
FRANG32,9482% -0.48
ALTIN1.889,72% -0,61
BITCOIN1.091.021-1.278

ZURNA İLE LÜLEBURGAZ’DAN DÜNYAYA ULAŞAN BİR MÜZİK YOLCULUĞU

Yayınlanma Tarihi :
ZURNA İLE LÜLEBURGAZ’DAN DÜNYAYA ULAŞAN BİR MÜZİK YOLCULUĞU

Sevgili Ahmet Özden, dünyaca ünlü kaba zurna üstadımız. Sanatçımızın, ailesine ‘’Sırtlan Ahmet’’ lakaplı amcası başta olmak üzere müzisyen çok. Durum böyle olunca kendisini haliyle müziğin içinde bulmuş. Kendisinin anlatımıyla klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici’nin babası büyük usta trompetçi Ergün Şenlendirici ile yıllar önce düğünde tanışıp birlikte çalmaya başlamışlar. Sonrası ise dünyaca ünlü bir başka değerimiz olan Okay Temiz gibi birçok isme ve ülkemizi gururlandıran çalışmalara uzanıyor.

Pek kıymetli sanatçımız Ahmet Bey, geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da sahne aldı. Ardından Demirköy Çilek Festivali ve İstanbul Caz Festivali’nde sanatçı arkadaşlarıyla birlikte muhteşem bir performans sergiledi. Kendisi çok sağ olsun, bu yoğun temposuna rağmen beni kırmadı. Böylelikle oldukça keyifli bir röportaj yaptık. Bana bu fırsatı sunduğu için, kendisine siz sevgili okurlarımın huzurunda sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgili okurlarım, şimdi gelin hep birlikte hepimize örnek olan bir başarı öyküsünü kahramanın kendisinden dinleyelim. Sizlere şimdiden keyifli okumalar, değerli sanatçımız Ahmet Özden’e sağlık, huzur, mutluluk, başarı dolu bir yaşam diliyorum. İşte Lüleburgaz’dan dünyaya ulaşan bir müzik yolculuğu…

Zurna ve Lüleburgaz deyince akıllara ilk gelen isim olan ve bu güzel ilçemizi dünyaya tanıtan Ahmet Özden…

1962 yılında Lüleburgaz hüviyetine kayıtlı, Hüseyin Özden oğlu ve müzisyenlik yapan bir kişi olarak avantaj sağlayan bir ortamda yani davul zurna sesleri arasında dünyaya geldim. Anne tarafım sebze meyve ticareti ile uğraşıyordu. Ben de ticareti çok seviyordum. Ama babam, köy düğünlerinde zurna çalmam için Ahmet amcamın yanına verdi. Ve mecburen zurnayı seçmiş oldum.

Ergün Şenlendirici Lüleburgaz’da

16 yaşımda kendi grubumu kurarak köy düğünlerinde ilgi çeken icracı kişiliğim ile ilgi görmeye başladım. Lüleburgaz’da müzisyen akrabalarımızın düğününe, rahmetli Ergün Şenlendirici’yi davet ettik. 1990 yılında zurna, trompet ve davul ile muhteşem bir düğün yaptık.

Okay Temiz İle Tanışma

Ve söz konusu olan düğünden bir kayıt elde ettik.  Bu kayıt, Ergün sayesinde Okay Temiz’e ulaştı.  Daha sonra da ‘’Kültür Bakanlığı Sanatçısı’’ olmak için bir araya geldik. O dönem Kültür Bakanı Fikri Sağlar’dı. Tahlillerimiz elimizde kalmıştı. Bu proje iptal edildi. Ve Okay Temiz ile çalışmalarımıza devam ettik. Fiş, market ve CD çalışmamız oldu.

Geçmişteki ve Devam Eden Ses Getiren Çalışmalar

Davul zurna CD çalışmalarına ve konserlere hala devam ediyoruz. Lüleburgaz’da birçok zurna projeleri yaptım.  Bayram törenlerinde 90 kişiye ulaşan gösteriler ve zurna, davul, darbuka enstrümanlarını icra eden 25 kişilik grup olarak Edirne ve Lüleburgaz’da herkesin ilgisini çeken bir sahne performansı sergiledik. Fas ve Fransa konserleri ile sükse yaptık.  Aynı zamanda Okay Temiz ile zurna darbuka grubu kurup birçok ülkede oldukça ilgi çektik.

Pinhani Grubu ile Çalışma

Pinhani grubunun kurucusu ve solisti Sinan, zurna öğrenmek ve kamış zurna ihtiyacı için beni aramıştı. Akabinde Lüleburgaz konseri oldu. Ve beraber sahne aldık. Çanakkale, Bandırma, Gönen Edirne, İstanbul, Çorlu, Balıkesir gibi birçok yerde sahne aldık. Çok mütevazı ve sevgi dolu bir grup.  Arkadaşlarım olmuş oldu. Buradan teşekkür ediyorum kendilerine.

Kumpanya İstanbul Dönemi

2000 yılında, ‘’Kumpanya İstanbul’’ grubumu kurdum. Ve Kenan Öztürk menajerliğinde 2015 yılına kadar yani 15 yıl kendi grubum ile dünya müzik pazarında yerimi aldım. Fransa, Belçika, Yunanistan gibi birçok ülkede konserler verdim. Ve çok güzel sahneler yaptım.

Özden’den Türkiye’de Bir İlk

Türkiye’de ilk defa zurna icracısı şefi olan bir grubum oldu.  Ve grubun bir ‘’Kumpanya İstanbul CD’’si Fransa’da çıktı. Türkiye’de,  ‘’Zurna’’ adında CD yaptı.  Bunun yanı sıra, davul ve zurnadan oluşan 3 tane Hasan Dağ’ın yapımcı firması ile piyasaya da CD yaptım.

Şimdi ise, müzik pazarında elektronik müzik ön planda olduğu için zurnayı hiçbir gence önermiyorum.

Yeni Çalışmalar ve Son Sözler

Hayata geçirmek istediğim yeni bir proje olarak “Grup Şugar”çalışmam var.  Roman eğlence grubu ve ata yadigârı olan davul zurnayı sahneye yeniden taşıma projelerini düşünüyorum. Bunları menajer arkadaşlara iletiyorum.

Okurlarımıza selam ve sevgilerimi yolluyorum. Onlardan, bu kültüre sahip çıkmalarını ve kültürümüzü desteklemelerini rica ediyorum.  Sevgiler, saygılar…

 

YORUM YAP