DOLAR 32,3695 % 0.17
EURO 34,8926 % 0.01
STERLIN 41,2656 % 0.18
FRANG 36,1146 % 0.24
ALTIN 2.403,70 % 0,89
BITCOIN 69.800,01 0.11
Yayınlanma Tarihi :

ZÜBEYDE HANIM STADYUMU’NDA ÇADIR EYLEMİ

ZÜBEYDE HANIM STADYUMU’NDA ÇADIR EYLEMİ

‘’Sadece Karşıyaka’’ ve ‘’Sadece Zübeyde Hanım Stadyumu’’ söylemleri  ile Karşıyaka taraftarı, 28 Mart 2024 tarihinde Türkiye’nin ilk taraftar mitingini gerçekleştirdi.

İzmir’in en köklü temsilcisi, koca çınar Karşıyaka Spor Kulübü’ne gönül veren bütün herkes tek yürek oldu. Çocuk, genç, yaşlı hep birlikte yüksek sesle haykırdılar: ‘’Karşıyaka Stadını İstiyor’’

Karşıyaka Zübeyde Hanım Stadyumu’nda yani evlerinde bir araya gelen binlerce yeşil kırmızılılar, yılan hikâyesine dönen stadyum konusundaki mağduriyetlerini ve taleplerini dile getirdi.

Zübeyde Hanım Stadyumu… Adını ülkemizin kurucusu ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kıymetli annesi Zübeyde Hanım’dan alan bir stadyum…

Adıyla bütün herkesi gururlandıran ve heyecanlandıran stadyumun çok ötesinde bir yapı…

Ataerkil bir toplum içerisinde, bir kadının adı bir stadyuma verilecek. Bunu da Türkiye’de Karşıyaka hayata geçirecek. Bir ufuk meselesi işte stadyum konusu…

Zübeyde Annemiz, kendisini böylesine sahiplenen Karşıyaka’nın kalbinde yatıyor. Mustafa Kemal Atatürk, 27 Ocak 1923’te Karşıyaka’da annesinin mezarı başında “milli egemenlik” yemini etmişti.

Karşıyakalılar için, Zübeyde Hanım Stadyumu’nun önemini daha fazla anlatmaya gerek yok. Stadyum konusundan asla taviz v ermeyen Karşıyakalılar, bu konu hakkında neler yapıyor bu eylemlere kulak verelim.

 

Karşıyakalılar, seslerini sosyal medya mecralarından da bütün herkese duyuruyor. Karşıyaka Medya öncülüğünde başlatılan stadyum kampanyası, ‘’Karşıyaka Stadını İstiyor’’ hastagi ile her cuma günü, saat 19:12 ‘de X başta olmak üzere bütün sosyal medya ağlarında gerçekleşiyor.

Haftalardır bu kampanyayı yürüten Karşıyakalılar, somut bir adım da attı. Son üç haftadır cuma günleri, Zübeyde Hanım Stadyumu’nda çadır eylemi yapılıyor. İlk olarak 24 Mayıs 2024 Cuma günü, çadır kuran Berkay bey ve ailesi, stadyum konusunda bir ilke imza atmış oldu. Bu önemli gelişme, stat sürecinde unutulmaz bir olay olarak yerini aldı.

Bu farkındalığı yaratarak Karşıyakalıların sesi olan Berkay Bey, son iki hafta çocuklarını bırakarak Zübeyde Hanım Stadyumu’nda çadırda kalıyor. Neden mi? Temeli atılmış, yıllardır atıl duran stat artık yapılsın, harekete geçilsin diye.

Karşıyaka taraftarının stadyum konusunda daha başka ne yapacağı merak edilirken, birçok isim de açıklamada bulunuyor. Taraftarın sesini duymak istemeyen ya da duyduğu halde halen daha bir adım atamayan isimler bakalım neler demişler. İşte taraftarın hiçbir zaman unutmayacağı o sözler;

Karşıyaka Stadı hukuk süreci tamamlandı. Hiçbir engel kalmadı. İZVAK YÖNETİM KURULU

Bu konu bizim için siyaset üstüdür.
Kararlıyız göreve geldiğimizde, eğer bakanlık stadı yapmayacağını bir kez daha kesin kararı olarak söylerse, Karşıyaka Stadı’nı hiçbir mazeret ileri sürmeden Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapacağız. SÖZ VERİYORUM! Dr. Cemil Tugay İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

Çimento, Demir karşılayın. Stadı ben yapacağım. Azat Yeşil (Bir önceki kulüp başkanı)

İzmir’de ihale çalışmaları 10 yıl önce başlamasına rağmen açılan davalar ve araziyle ilgili sıkıntılar nedeni ile devam ettirilemeyen Karşıyaka Stadı ile ilgili olarak AK Parti İzmir Milletvekili ve önceki dönem Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu açıklamalarda bulundu. Kasapoğlu, stadın yapım sürecinin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi konusunda hazır olduklarını söyledi.

Konu ile ilgili yapılan diğer açıklamalar da tarih sırasına göre şöyle;

‘’ Bu davanın takipçisi olacağız bu projeye de en kısa zamanda başlayacağız. Fakat her ne olursa olsun stat buraya yapılacak. ‘’ Binali Yıldırım (2014)

‘’ On beş yıl sonra ‘Buraya bu stadı kim yaptı? Kim alet oldu?’ dedirtmem. Hikâye bundan ibaret. Yer bulsam yapacağım. ‘’ Aziz Kocaoğlu (2016)

‘’O stadı yapacağız, altyapısına, gençlerine sahip çıkacağız. Kimsenin şüphesi olmasın.’’ Tunç Soyer (2019)

‘’ Gençlik ve Spor ve Bakanımız ve başkanlarımızla çeşitli çözüm yolları üzerinde konuşarak Karşıyaka Stadı ile ilgili problemin ortadan kaldırılması konusunda mutabık olduk.’’ Hamza Dağ (2020)

‘’Seçimin ardından göreve gelirsem, bu görevi üstlenmeye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı eliyle bu stadı yapmaya hazırım. Bunu büyük Karşıyaka taraftarı bilsin. Bu görev benimdir, bu bizim ‘ONURUMUZDUR’ aynı zamanda. Hiç kimse stat yapımına engel olamayacak. Bunu herkes duysun. ‘’ Cemil Tugay (2024)

‘’Yıldız Hanım’ın büyük dedesi KSK’nın kurucu başkanı. Bu stat Yıldız Hanım’ın belediye başkanlığında Cemil Bey’in Büyükşehir Başkanlığında Karşıyaka’ya yapılacak.’’ Özgür Özel (2024)

 

Kaynak : Çiğdem ÇİMEN

YORUM YAP