ZEYTİNLİ’NİN KUVAYİ MİLLİYE KAHRAMANI KAZAK İSMAİL (2) « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Eylül 2022 - 16:25

ZEYTİNLİ’NİN KUVAYİ MİLLİYE KAHRAMANI KAZAK İSMAİL (2)

ZEYTİNLİ’NİN KUVAYİ MİLLİYE KAHRAMANI KAZAK İSMAİL (2)
Son Güncelleme :

06 Ağustos 2022 - 13:48

Sevgili okurlarım, merhaba.

Zeytinli’nin Kuvayi Milliye kahramanı Kazak İsmalil’in onur dolu mücadelesini, sizlere dilim döndüğünce anlatmaya kaldığım yerden devam edeceğim.

30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes imzalanmasından sonra, Londra’da yapılan bir anlaşma gereği Edremit Körfezi ve Edremit’in İtalyanların yönetiminde bir mıntıka olacağı haberinin çıkması üzerine Kaymakamlık Konağı önünde protesto mitingi düzenlenir. Çarşamba günü düzenlenen mitinge katılım oldukça çok fazladır. Zeytinli’de yaşayan göçmen Türk halkı, bu mitinge büyük ilgi gösterir. Mitingin büyük ilgi görmesi Köprülü Hamdi Bey’i çok mutlu eder.

Göçmen halkın çoğunluğunu, Rumeli’deki topraklarını terk etmek zorunda kalarak Zeytinli’ye gelip yerleşenler oluşturmaktaydı. Çok sevdikleri bu toprakları terk etmeye de hiç niyetleri yoktu. Nitekim Kazak İsmail Ağa liderliğinde hemen örgütlenmeye de başladılar.

Zeytinli Köyü 2 yıl, 2 ay, 8 gün boyunca Yunan işgali altında kalmıştır. Esaret yıllarında Kazdağları’nda örgütlenen ölümsüz kahramanlar, vatan sevdasıyla Tekâlif-i Milliye emirlerini, Zeytinli Köyü’müz de uygulamıştır. Bunun yanı sıra geceleri gizlice dağdan Zeytinli ’ye gelerek köyde işgal altında yaşayan Türkleri bilinçlendirdiler, teşkilatlandırdılar. O dönemin Edremit Belediye Başkanı Kara Hafız Mehmet’tir. Kendisi aynı zamanda Tekalif-i Milliye Heyeti’nin de başkanıdır.

Zeytinli Kuvayi Milliye Bölüğü’ne komuta eden Kazak İsmail’dir. Yardımcıları Kazak Şerif ve Koca Gico Hüseyin Ağa’dır. Zeytinli Kuvayi Milliye Teşkılatı yöneticileri ise Mehmet Mançuhan Ağa ve Vurançu Mahmut Ağa’dır.

Köprülü Hamdi Bey’in başarı ile gerçekleştirdiği Akbaş Baskını’nda, O’nun bu başarısına ortak olup baskında önemli rol oynayan yiğit, Kazak İsmail’in kardeşi Kazak Şerif Efe’dir. Kendisi, Ayvalık Cephesi’nde savaşan Zeytinli Kuvayi Milliye Bölüğü’nün yardımcı komutanı olarak da görev yapmıştır.

Köprülü Hamdi Bey, Biga’ya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Başkanlığı’na atanıp Biga’ya giderken Zeytinli’li Kazak Şerif Efe’yi de yanında götürmüştür. Ayvalık Cephesi Komutanı Yarbay Ali Bey de (Çetinkaya)  savaş sürecinde, Zeytinli’li Kazak İsmail Efe ile telefonda görüşmüştür. Görüldüğü üzere Kazak İsmail ve kardeşi Kazak Şerif, Kurtuluş Savaşımızda gösterdikleri üstün kahramanlıklar ile yer almıştır. Ne büyük gururdur, Zeytinli ve Kazdağları için…

Cumhuriyetin ilanından sonra, Zeytinli Kuvayi Milliye Bölük Komutanlığı görevini yürüten Kazak İsmail Ağa’ya ve kardeşi Kazak Şerif Efe’ye Zeytinli’li Rum Fabrikatör Ananos Nikolasias’tan kalan 2000 metre karelik bahçe içinde yer alan iki adet köşk verildi.

Koca Gico Hüseyin Ağa’ya, Zeytinli’li Rum doktordan kalan 1.200 metre kare bahçe içerisinde yer alan ve dört oda bir salondan oluşan tek katlı ev verildi. Zeytinli Kuvayi Milliye Taburu’nun iaşe ve ibate işlerini yürüten Vurancu Mahmut Ağa’ya Sığır Avlusu’ndaki iki katlı bahçeli ev verildi. Mehmet Mancuhan Ağa’ya ise Zeytinli çarşı içinden bahçeli iki katlı ev veriliyor.

Bu bilgilere ulaştığımız gibi, Kazak İsmail’in savaş öncesinde devam etmekte olduğu değirmencilik ve hayvancılık işlerini sürdüğünü bilmekteyiz. Bazen Zeytinli İlkokulu’nda derslere giren ve öğrencilerle sohbet eden Kazak İsmail, Kurtuluş Savaşı’nı ve Cumhuriyet’in kurtuluşunu anlatırmış. Ülkemizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Atatürk ile Zeytinli-Çanakkale yolu üzerinde yer alan eski benzinlikte bir görüşmeleri olmuş.

Bunun yanı sıra kendisinin Kuvayi Milliye kahramanı olarak, hiçbir kimseden özel bir isteği olmamış. Diğer bazı komutanlar gibi siyasete girmemiş. Düşman işgalinden kurtarıp bağımsızlığa kavuşturduğu Zeytinli’de ailesi ile birlikte yaşamıştır. Ta ki aramızdan bedenen ayrıldığı 1961 yılına dek. Elinde tüfeğiyle bir elini yüzüne siper eden, ufukları gözleyen kahramanımız Kazak İsmail’in ebedi istirahatgahı,  Zeytinli Köy Mezarlığı’ndadır. (1888-1961) Işıklarda uyu, Kuvayi Milliye kahramanımız Kazak İsmail. Bizler, Kuvayi Milliye ruhu ile bu topraklarda var olmaya devam edeceğiz.

30 Ağustos Zafer Bayramı’mızın 100. Yıl dönümüne yaklaşırken, başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bizlere bu cennet vatanı bırakmak uğruna gözünü kırpmadan savaşan bütün kahramanları saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. (Son)

Kaynaklar: 

Ahmet Kazak (Zeytinli’nin Kuvayı Milliye Kahramanı Kazak İsmail’in torunu)

Geçmişten Günümüze Zeytinli- Remzi Gücü (Kitap)

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.