DOLAR31,1070% 0.2
EURO33,6857% 0.16
STERLIN39,4380% 0.13
FRANG35,2973% 0.17
ALTIN2.030,50% -0,10
BITCOIN1.626.2730.185

ZEYTİNLİ’NİN KUVAYİ MİLLİYE KAHRAMANI KAZAK İSMAİL (1)

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ZEYTİNLİ’NİN KUVAYİ MİLLİYE KAHRAMANI KAZAK İSMAİL (1)

Sevgili okurlarım, merhaba.

Yeni bir yazı ile karşınızdayım. Geçtiğimiz günlerde, Kazdağları’nın en önemli yerleşim merkezlerden biri olan Zeytinli Köyü’ndeydim. Bu güzel köyümüzün tanınmış simalarından Ahmet Kazak ile Kuvayi Milliye kahramanımız olan dedesi Kazak İsmail’in vermiş olduğu onurlu mücadeleden günümüze uzanan oldukça keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bölgemiz, ülkemiz ve bütün insanlık adına iyi temennilerde bulunduk.

Saygıdeğer Kazak ailesi; Zeytinli Çayı kenarında, tarihi çınar ağaçları altında bulunan Değirmen Piknik Yeri ve Kamp’ta Kazdağları’na gelen ziyaretçilere hizmet vermektedir. Sevgili okurlarım, sizler de Kazdağları eteklerinde aileniz ve sevdiklerinizle birlikte unutulmaz bir tatil geçirmek ya da gün içinde bir nefes almak isterseniz bu işletmemiz sizleri bekliyor. Kendinize vakit ayırmayı lütfen ertelemeyin.

Şimdi Kazdağları zamanı… Kim istemez ki; doğa ile baş başa kalmayı, güne huzurlu bir şekilde başlamayı, büyük bir özveri ile çalışan bir aile işletmesinde kalmış olmanın vermiş olduğu güvenle günleri Kazdağları’nda devirmeyi…

Türk Milleti olarak, 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı büyük bir coşkuyla kutlamayı sabırsızlıkla beklediğimiz bu günlerde Zeytinli’de Kuvayı Milliye ruhunu hissetmek çok anlamlıydı. Bir o kadar da gurur vericiydi. Şanlı tarihimize sahip çıkan, atalarımızın kahramanlığını gelecek nesillere aktaran ve şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklarda yaşamanın hakkını veren sevgili Ahmet ağabeye, kızı Seda hanıma ve Kazak ailesinin diğer bütün bireylerine göstermiş oldukları ilgiden dolayı çok ama çok teşekkür ediyorum.  Sağ olsunlar,  var olsunlar…

Kazak ailesine ister istemez veda ettikten sonra, şimdi gelin hep birlikte hepimizin yaşamını borçlu olduğumuz o tarihi günlere uzanalım. Kazdağları’nın gurur duyduğumuz geçmişine tanık olalım. Tanık olalım ki, belki Cumhuriyet’imizin ve bütün kazanımlarının önemini anlayabiliriz. Ve böylelikle bizi biz yapan bütün değerlerimize artık sahip çıkabiliriz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk; o dönem Osmanlı sınırları içerisinde yer alan Bulgaristan’ın Çepine-Velingrand bölgesinde yaşayan ve askeri dehasına güvendiği Kazak İsmail’i Anadolu’ya çağırmış. Halkı için mücadele vermeye dünden hazır olan Kazak İsmail, bu davete kayıtsız kalmamış. İlk önce Eskişehir’e gelmiş. Burada bir süre kaldıktan sonra Zeytinli ’ye gelip yerleşmiş. Kazak İsmail, Bulgaristan’da hayvancılık ve değirmencilik işiyle uğraşmaktaymış. Zeytinli’de de bu uğraşılarına devam etmiş. Zeytinli Çayı boyuna hızar makinesini ve un değirmenini kurmuş. Un değirmeni ile halka hizmet vermiş. Hızar ile de sandalye imal edip İstanbul’da satmış.

Zeytinli’de Kuvayı Milliye’yi örgütleyen kahramanımız, Köprülü Şehit Hamdi Bey’in en yakın dostlarından biriymiş. Hamdi Bey, Ata’mızın da inanıp güvendiği Kazak İsmail Ağa’dan Burhaniye’de oluşturduğu Kuvayı Milliye Birliği’ne destek bulmak üzere yardım istemiş. Bu isteğe olumlu yanıt veren Kazak İsmail, yanına yardımcı olarak kardeşi Kazak Şerif ile yakın dostu Koca Gico (Gücü) Hüseyin Ağa’yı alarak ilk etapta 13 milis kuvvetini toplamış. Daha sonra bir bölüklük milis kuvveti oluşturarak Ayvalık Cephesi’ne Yunan İşgal Kuvvetleri ile savaşmaya gitmiş.

Mustafa Kemal Paşa’dan yana olan Zeytinli halkı da Ayvalık Cephesi’ne gönderdiği Kuvayı Milliye Birliği’nin her türlü yiyecek, içecek ve giyecek ihtiyaçlarını karşılamak üzere “İaşe Teşkilatı”nı kurmuş. Bu teşkilatın başına, Mehmet (Mançuhan) Ağa ile Vurançu Mahmut (Akçam) Ağa getirilmiş.

11-12 Temmuz 1919 günlerinde, Yunan işgal birliklerinin saldırıları devam etmekteymiş. Kuvayı Milliyeciler ise bir an olsun mücadeleyi elden bırakmamış.  Ayvalık-Dikili yolunu Kazak İsmail Ağa’nın komutasındaki Zeytinli Kuvayı Milliye Bölüğü kontrol altında tutmuş. Burhaniye’den Boşnak Süleyman Ağa’nın komuta ettiği Kuvayı Milliye Birliği ile Bergamalı Hüseyin Çavuş’un emrindeki Kuvayı Milliye Birliği bölgeye takviye olarak gönderilmiş.

Yunan birliklerinin saldırılarına karşı, Burhaniyeli Uzun Şerif Efe Ağa Kuvayı Milliye Bölüğü ile Zeytinli’li Kazak İsmail Ağa komutasındaki Kuvayı Milliye Bölüğü başarılı olmuştur. 61. Tümen’in gönderdiği Sahra Bataryası’nın savaşa girmesiyle Yunan taarruzu durdurulmuştur. Yunan birlikleri günün kararmasıyla geri çekilmişlerdir. Bu çarpışma sırasında 172 P. Alayı’ndan bir, Kuvayı Milliye’den 20 şehit verilirken Yunanlıların da kaybı bir hayli fazla idi. Zeytinli Kuvayı Milliye Taburu askerlerinden Yolörenli 1314 doğumlu Hüseyin oğlu Ahmet şehit düşmüştür.

Midilli Adası’ndan ailesiyle kaçarak önce Behramkale’ye yakın bir yer olan Sivrice’ye çıkan daha sonra Zeytinli ‘ye gelip yerleşen Uzun Halil Efe anılarında, Ayvalık Cephesi’nde Zeytinli’nin verdiği ilk şehidi olan Abdi Cice’nin şehit oluşunu, şehit düştüğü yerde defnedilişini anlatmış.

Zeytinli’nin ilk şehidi Abdi Cice’nin ailesinden geride gözü yaşlı eşi ve yetim oğlundan başka kimse kalmamış. Bu durumu üst makamlara iletecek başka birileri de olmadığı ve şehidin hakkı aranmadığından geriye bıraktıklarının hakkı olan ‘’İstiklal Madalyası’’ ne yazık ki alınamamış. (Devam edecek.)

KAYNAKLAR:  

Ahmet Kazak (Zeytinli’nin Kuvayı Milliye Kahramanı Kazak İsmail’in torunu)

Geçmişten Günümüze Zeytinli- Remzi Gücü (Kitap)

 

 

 

YORUM YAP