DOLAR31,1192% 0.24
EURO33,8033% 0.5
STERLIN39,4904% 0.28
FRANG35,3386% 0.29
ALTIN2.029,33% -0,16
BITCOIN1.649.1041.634

“ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ” PAYLAŞILAMIYOR !

Yayınlanma Tarihi :
“ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ” PAYLAŞILAMIYOR !

Türkiye’nin en büyük müzik festivali Zeytinli Rock Festivali’nin bu yıldan itibaren Burhaniye’de yapılacağı açıklanırken, Edremit Belediyesi Rock Festivali’nin her zaman yapıldığı alanda yani Zeytinli’de gerçekleştirileceğini, ayrıca “Zeytinli” adının kullanılarak yapılmaya çalışılan etkinliklerin ismi için hukuki sürecin başlatılacağını bildirdi.

2014 yılından bu yana Milyon Yapım organizatörlüğünde Balıkesir’in Edremit ilçesinde düzenlenen ve yüzlerce sanatçıyı milyonlarca müzikseverle buluşturan Zeytinli Rock Festivali ikisi de CHP’li olan  Burhaniye Belediyesi ile Edremit Belediyesi’ni karşı karşıya getirdi.

BURHANİYE BELEDİYESİ DUYURDU

Burhaniye Belediyesi’nden 20 Ocak’ta yapılan açıklamada Zeytinli Rock Festivali’nin bundan sonra Burhaniye’de yapılacağı bildirildi.
Açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“İlki 2005 yılında yapılan ve 2014 yılında Zeytinli Rock Festivali adıyla Edremit’te düzenlenmeye başlanan festival, yeni yapılan ihaleyle bundan sonra Burhaniye’de gerçekleştirilecek. Türkiye’nin en büyük organizasyonlarından biri olan ve her yıl milyonlarca kişiyi ağırlayan Rock festivalinin yeni ev sahibi Burhaniye olarak belirlendi. 7 yıllık sözleşme ile ihalesi yapılan festival alanı, önceki sahibi Milyon Yapım Organizasyon kazanarak festivalin yeniden organizasyon firması oldu.”

İHALE YAPILDI

“Mülkiyeti Belediyeye ait olan ve DENETKO ile ORJAN sahil sitelerinin arasında denize sıfır olarak yer alan 65 bin m2 alanda yapılacak festival için ihale yapıldı. Burhaniye Belediyesi encümeni huzurunda 29 Aralık 2021 yılında yapılan ihalede Milyon Yapım Organizasyon 7 yıllık ihaleyi kazandı. Festival alanı, konserlerin yanı sıra, çadır ve karavan kamp, yüzme havuzu ve Aqua Park olarak hizmet verecek.”

BAŞKAN DEVECİLER: HAYIRLI OLSUN

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Zeytinli Rock Festivalini düzenleyen Milyon Yapım Organizasyon Firması yetkilisi Umut Kuzey’in bundan sonra Rock Festivalini Burhaniye’de düzenleyeceğini söylediğini belirterek, Rock Festivalinin Burhaniye’ye hayırlı olmasını diledi. Başkan Deveciler “Türkiye’nin önemli bir organizasyonuna ev sahipliği yapacağız. Bu organizasyon Burhaniye’ye önemli bir marka değeri kazandıracak. İlçemiz Türkiye’ye sesini her alanda duyurmaya devam ediyor”dedi.

TARİHİ DE BELLİ OLDU

Burhaniye Belediyesi’nden yapılan ikinci açıklamada ise Burhaniye Zeytinli Rock Festivali’nin tarihlerinin belli olduğu bildirildi. Açıklamada, “Burhaniye Zeytinli Rock Festivali 17- 21 Ağustos tarihleri arasında bu sene yeni adresi olan Burhaniye’de yapılacak. Türkiye’nin en büyük organizasyonlarından biri olan Rock Festivali mülkiyeti Burhaniye Belediyesi’ne ait olan DENETKO ve ORJAN sahil sitelerinin arasında denize sıfır 65 bin m2 alanda düzenlenecek. Yeni yapılan ihale sözleşmesi ile Milyon Yapım Organizasyon firması tarafından 17-18-19-20 ve 21 Ağustos’ta Burhaniye’de yapılacak festival, ünlü isimlerle yaptığı konserlerle binlerce müzikseveri ağırlayacak.” denildi.

MİLYON YAPIMDAN AÇIKLAMA : FESTİVAL ALANI SORUNLUYDU

Milyon Yapım tarafından 25 Ocak’ta yapılan açıklamada ise, Zeytinli’deki alanda yaşanan sorunlara dikkat çekilirken, “Önümüzdeki 10 yıl boyunca Burhaniye Belediyesi ile işbirliği içinde her sene festival katılımcılarımızın konforunu artıran eşsiz ve örnek bir festival alanı yaratmayı planlıyoruz. ” denildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Yıllardır Zeytinli Rock Festivali’ni gerçekleştirdiğimiz alanda yaşadığımız sorunlar kamuoyunca bilinmektedir. Ancak 2019’da o alanda festival yapmak neredeyse imkansız hale geldi. Bir kısmı kamuoyuna yansıyan sorunların hepsiyle baş ettik ve her zaman bir çözüm yolu bulduk. Festival alanını değiştirmek zaman zaman gündemimize gelse de bölge halkının ve esnafının bize olan sempatisi sebebiyle böyle radikal bir karar almaktan hep uzak durduk. Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayınlanan yeni genelgenin ardından ise bu değişikliği yapmak zaruri hale geldi. 2022 yılında Zeytinli Rock Festivali, yeni yerinde ancak her zaman yapıldığı bölgenin sadece birkaç kilometre ötesinde gerçekleşecek. Yeni yerimizde ev sahibimiz ise Burhaniye Belediyesi olacak. Bu vesileyle kapılarını bize açan Sayın Başkan Ali Kemal Deveciler’e de teşekkür ederiz. Önümüzdeki 10 yıl boyunca Burhaniye Belediyesi ile işbirliği içinde her sene festival katılımcılarımızın konforunu artıran eşsiz ve örnek bir festival alanı yaratmayı planlıyoruz. Eski yerimizle vedalaşırken, başta verdiği destek sayesinde festivali yeniden hayata geçirmemize vesile olan eski başkan Kamil Saka olmak üzere Edremit Belediyesi’ne ve tüm çalışanlarına bu zamana kadarki ev sahiplikleri için, Edremit halkına ve esnafına da bizi bağırlarına bastıkları için çok teşekkür ederiz. 2 yıllık zorunlu aranın ardından yeni yerimizde yeniden müzikseverlerle buluşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Türk Rock Müziğinin geçit töreni, bu yıl 17-21 Ağustos tarihlerinde yeni yerinde gerçekleşecek.”

EDREMİT BELEDİYESİ HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATIYOR

Edremit Belediyesi ise Zeytinli Rock Festivali’nin Burhaniye’de yapılacağına dair çıkan haberler sonrası bir açıklama ile Zeytinli Rock Festivali’nin her zaman yapıldığı alanda gerçekleştirileceğini, ayrıca “Zeytinli” adının kullanılarak yapılmaya çalışılan etkinliklerin ismi için hukuki sürecin başlatılacağını bildirdi.
Açıklama şöyle:
“Zeytinli Rock Festivali, Büyükşehir Belediyesi kurulmadan önce Zeytinli Belediyesi zamanında ilçemiz sınırları içerisinde ‘Zeytinli’ adı altında başlayan bir gençlik festivalidir. Daha sonraki yıllarda Edremit Belediyesi bünyesinde, belediyemiz ve ilgili firma ile yapılan sözleşme ile yine ilçemiz Zeytinli mahallesi’nde ‘Zeytinli Rock Festivali’ adı altında gerçekleşmiştir.
‘Zeytinli’ ismini kullanarak çeşitli ilçelerde yapılmaya çalışılan festival isimlerine karşı hukuki süreç başlatılacak olup, 2022 yazında Zeytinli Rock Festivali’nin her yıl yapıldığı alanda çok daha büyük bir coşkuyla belediyemiz bünyesinde gerçekleşeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)  

YORUM YAP