DOLAR 32,3112 % 0.18
EURO 35,1892 % -0.02
STERLIN 41,4542 % 0.19
FRANG 36,2470 % 0.01
ALTIN 2.468,75 % 0,28
BITCOIN 70.867,58 -0.187
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

ZEKİ MÜREN VE MİRASI

ZEKİ MÜREN VE MİRASI

Zeki Müren, 6 Aralık 1931 yılında Bursa’da dünyaya geldi.
Ortaöğrenimini Bursa’da tamamladıktan sonra İstanbul’a geldi. İstanbul Boğaziçi Lisesi’ni bitirdi.
İstanbul’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında desen çalışmalarında iyiydi ve desenle ilgili birçok kez sergi açtı.
1949 yılında, Boğaziçi Lisesi’nde okurken Agopos Efendii (sinema yönetmeni ve senaryo yazan Alşavir Alyanak’ın babası) ile udi Kirkor’dan aldığı derslerle de musiki eğitimini sürdü.

Fasıl musikisini iyi bilen ve geniş bir repertuvarı olan Şerif içli’den çeşitli eserler seslendirdi. Refik Fersan’dan, Sadi Işılay’dan, Kadri Sançalar’dan yararlandı.
1950’de sınavla İstanbul Radyosu’na girdi. İstanbul Radyosu’nda 1951’de, canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini verdi ve bu konseri çok beğenildi.
Bundan sonra kendini daha çok sahne ve plak çalışmalarına verdi. Alışılmış kalıpları zorlayan elbiseleri ve sahne davranışı ile halkın ilgisini sürekli olarak üstünde tutmayı başardı.

Zeki Müren 600’ü aşkın plak, kaset, CD doldurdu. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar’ın “Bir muhabbet kuşu” güfteli şarkısıdır. Müren 1955’te, “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak ödülünü kazandı. Zeki Müren Türkiye’de en çok konser veren ses sanatçısıdır. Bir yılda yüz konser verdiği dönemler olmuştur. Kendisine ‘sanat güneşi’ unvanı verilmiştir. Yabancı ülkelerde de birçok konser vermiştir.

Zeki Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı yüzünden 1980’den sonra sahne hayatından ve musikiden uzaklaştı. Bodrum’daki evine kapandı, münzevi bir hayat yaşadı. 24 Eylül 1996 Çarşamba günü, TRT İzmir Televizyonu’nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Cenazesi görülmemiş bir halk kalabalığının katılmasıyla büyük bir törenle kaldırıldı. Mezarı, doğum yeri Bursa olan Emir Sultan mezarlığındadır.

Zeki Müren’in geçirdiği bir ameliyat öncesi annesi Hayriye Hanıma  yazdığı (vasiyet) mektup.
Vefatından sonra Zeki Müren’in mirası Mehmetçik Vakfına ve Türk Eğitim Vakfı aracılığı ile yoksul öğrencilere eğitim desteği olarak paylaştırılmıştır.
Sanat güneşimiz , paşamız..
Güzel yürekli , pırlanta sesli Zeki Müren’imiz.
Seni özledik.
Dostlarla dinledik geçenlerde şarkılarını.
O düzgün Türkçe ile okuduğun şarkıların tadı hala yerinde duruyor.
Geçmişimizin , özel günlerinde pırıltılı giysilerinle , ışıklar saçardın.
Yeni yıla girildiğinde , televizyonumuz senin şarkılarınla kutlardı , iyi dileklerle..
” Muhterem seyircilerim, sevgili dinleyenlerim , mutlu kalın, sağlıkla kalın efenim.. “
Bu güzel dileklerin evlerimizi şenlendirirdi.
Ülkemizin güzel sesli insanları, aramızdan göçüp giden sanatkarlarımız. Bizlere yaşattığınız huzur ve güzellik dolu zamanlar için sonsuz teşekkürler. Yolunuz Bursa’ya düşerse Zeki Müren’in , Emir Sultan Mezarlığı’ndaki kabrine uğrayıp bir Fatiha okuyun. Mehmetçiklerimize bıraktığı mirasını helal eden bu güzel yürekli , muhteşem sesli sanat güneşimize ahde vefa olsun diye..
Sevgili Zeki Müren , ruhun şad olsun..Işıklarda uyuyun.
İyi çarşambalar.
Kaynak : Fatma Zehra KÖSELEY

YORUM YAP