DOLAR31,0079% 0.31
EURO33,5437% 0.26
STERLIN39,1889% 0.35
FRANG35,2343% 0.43
ALTIN2.016,43% 0,22
BITCOIN1.598.400-0.612

ZEHİRLİ ATIKLAR İÇİN DEV İŞBİRLİĞİ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ZEHİRLİ ATIKLAR İÇİN DEV İŞBİRLİĞİ

Balıkesir’in Balya ilçesinde 1860-1940 yılları arasında Fransızlar tarafından işletilen kurşun madeninden geriye kalan zehirli posa ve cüruftan oluşan katı atıkların bertaraf edilmesi için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi de devreye girdi.

Balıkesir’in Balya ilçesinde yıllar önce Fransızların işlettiği madenlerden geriye kalan atıklar gündemdeki yerini koruyor. CHP’li üyelerin önergesi sonrası Çevre Komisyonu’nu devreye sokan Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın Bakanlık nezdinde konuyu hassasiyetle takip etmesi ve girişimlerde bulunmasını kararlaştırmıştı.

Bu kez sorunun çözümü için  İstanbul Büyükşehir Belediyesi de devreye girdi.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP İl Başkanı Serkan Sarı,  Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği(EMARÇEB) Başkanı da olan Edremit Belediye Başkanı  Selman Hasan Arslan, Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, CHP İlçe Başkanı Gülizar Yıldız, Belediye Meclis üyeleri , muhtarlar ve vatandaşlar,  İstanbul’dan gelen  Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Danışmanı ve Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın, İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Prof.Dr. Ayşen Erdinçler, İBB Tarım Hayvancılık Daire Başkanı Ahmet Atalık ile bölgede inceleme yaptı, açıklamalarda bulundu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Vehbi Yörük de incelemeye katıldı.

“BİR ARPA BOYU YOL ALAMADIK”

Başkan Gaga maden bölgesinde yaptığı açıklamada , “Fransızlar 1940 yılında buradaki atıkları bırakıp, ilçemizi terk etmişler. Aradan geçen 80 yılda bu atıkları rehabilite etme yolunda bir arpa yol alamadık. Buradan tüm yetkililere sesleniyorum. Balya’nın bu sorununu artık çözün. Balyalıların yüzde 80’i kanserden ölüyor. Bu atıklar havamıza, suyumuza karışıyor. Biz yıllarca bu havayı soluduk, bu suyu içtik ve öldük. Lütfen artık sesimizi duyun. Artık yetkililer çözüm üretsin, düğmeye bassın, imzayı atsın, Balyalılar da bu sıkıntıdan kurtulsun” dedi.

“BU SORUN ÜLKENİN SORUNU”

Bu sorunun sadece Balya’nın sorunu olmadığını vurgulayan Gaga sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu dereden akan sular Gönen, Manyas Kuşcenneti, Bandırma devamında Karacabey ovasına ulaşıyor. Karacabey ovasında ürettiğimiz domates, biber, mısır, arpa , buğday bu derelerden sulanıyor. İstanbul’a giden o domates, o biber belki de bu atıktan zehirlenmiş suyla sulanıyor. Bu sorun sadece Balya’nın sorunu değil, bu havzada devam eden tüm ilçelerin, ülke parçasının sorunudur. Belki de Ankara’daki, İstanbul’daki vatandaşlarımız zehirli su ile üretilen sebze ve meyveyi yiyor.”

“ETÜT, RAPOR VE AKSİYON”

Başkan Gaga’nın ardından açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Prof.Dr. Ayşen Erdinçler ise bölgedeki doğa felaketine dikkat çekerken, “Zamanında işin çevre boyutu düşünülmeden sadece ekonomik kaygılarla açılmış ve işletilmiş bir maden var. Bu sahanın rehabilite edilmesi gerekiyor. Sorun büyük. Çünkü bu metaller çözülerek yer altı sularına da geçebiliyor, su kaynaklarını kirletebiliyor. Bu da halkı olumsuz etkileyebiliyor. Bu bölgede tarım da var. Tüm bunları etüt etmek için buradayız. Çalışmalarımızı tamamlayıp, bir rapor haline getireceğiz. Ondan sonra da aksiyona geçilmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

“YOL ARKADAŞLIĞINA HAZIRIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Vehbi Yörük, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın çevre konusunda hassasiyetle durduğunu belirtirken, ” Şu al gelinen noktada atıkların yeri belli, tonajları belli. Ben İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığına da teşekkür ediyorum. Daha önce de birlikte çalıştık. Biz her türlü yol arkadaşlığına hazırız. Bununla ilgili projeyi hazırlayıp, hep birlikte rehabilite çalışmalarına başlayacağız” dedi.

“VAAD DEĞİL İCRAAT İSTİYORUZ”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı Balya’da ki maden atıkları ile ilgili süreci yakından izlediklerini belirtirken, ” Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz. Her geçen gün ve her geçen dakika bir cana, bir canlıya, doğaya zarar veren bir gerçekle karşı karşıyayız. Bu gerçek 100 yıldan bu yana varolan ve ülkeyi yönetenlerin çözüm üretmesi gereken bir gerçek. Burada Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın hassasiyetleri dile getirildi. O zaman sorumluluklarını bir an önce yerine getirmesini bekliyoruz. Vaad değil icraat istiyoruz. ” diye konuştu.

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı olarak incelemeye katılan Edremit Belediye Başkanı Selman Arslan, konunun artık ihmale gelmeyecek bir öneme sahip olduğunu vurgularken, çevreye duyarlı belediyeler olarak sorunun çözümü için tam destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

“ÇEVRE BAKANLIĞINI GÖREVE DAVET EDİYORUM”

CHP Parti Meclisi üyesi Gökhan Günaydın “1940’lı yıllarda terk edilen bir madenin halen bir ilçeyi bu denli zora sokması kabul edilemez. Bu sadece ilçe ve büyükşehir belediyesinin sorunu değil, asıl olarak merkezi hükümetin sorunudur. Ben Çevre Bakanlığını göreve davet ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tüm kadrosuyla burada çözüm üretmek için her türlü gayretin içinde olacaktır.” dedi.

AKIN’DAN İMAMOĞLU’NA TEŞEKKÜR, BAKANLIĞA ÇAĞRI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 4 milyon ton olduğu tahmin edilen maden atıklarının günümüzde de çevreye ve insan sağlığını tehdit ettiğini anımsatırken,” Yıllardır süregelen bu sorunun çözümü için Ekrem İmamoğlu başkanımıza birlikte çalışmalara başladık. Ekrem Başkan Balyalıların sesine kulak verdi, bu feryadı duydu, tüm ekibini gönderdi. Kendisine CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak değil bu toprakların çocuğu olarak teşekkür ediyorum. Analizler yapılacak ve bir rapor hazırlanacak. Bu rapor sonrası Çevre Bakanlığı ile birlikte atıkları temizlemek için mücadele edeceğiz. Bunun peşini bırakmayacağız” dedi. (balikesir24saat.com)

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP