DOLAR31,1458% 0
EURO33,8142% -0.01
STERLIN39,5208% 0.02
FRANG35,4369% 0.05
ALTIN2.036,02% 0,15
BITCOIN1.775.1862.628

ZEHİR DEĞİL ZEYTİN EZMESİYMİŞ !

Yayınlanma Tarihi :
ZEHİR DEĞİL ZEYTİN EZMESİYMİŞ !

Doğuş Pirina Yağ ve Yağlı Maddeler San. Tic. A.Ş., 15 Aralık’ta  stok havuzunun istinat duvarının aşırı yağmur ve İzmir’de yaşanan deprem nedeniyle yıkıldığını öne sürdü. Firmadan yapılan açıklamada, havuz içeriğindeki maddenin, atık, karasuyu veya zehir olmadığı, doğrudan yağhanelerden getirilen zeytin ezmesi olduğu ve tehlikesiz madde statüsünde olduğu iddia edildi. 

Ayvalık’ta üretim yapan Doğuş Pirina Yağ ve Yağlı Maddeler San. Tic. A.Ş., 15 Aralık’ta yaşanan hammadde istinat duvarının yıkılmasının ardından, kamuoyuna Ayvalık Belediyesi tarafından taraflı ve yanıltıcı bilgiler içeren bir açıklama yapıldığını bildirdi.

“BELEDİYE, TARAFLI VE YANILTICI AÇIKLAMA YAPTI”

Doğuş Pirina Yağ ve Yağlı Maddeler San. Tic. A.Ş. tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi “ Bilindiği üzere, 15.12.2020 tarihinde, firmamızın hammaddesinin bulunduğu stok havuzunun istinat duvarının bir bölümü, metrekareye 131 kg düşen ve günlerce üst üste aralıksız yağan yağmur ve bir süre önce meydana gelen İzmir merkezli depremde almış olması muhtemel hasar nedeniyle önlenemez ve öngörülemez şekilde, hava muhalefeti ve doğal afet nedeniyle yıkılmış olup; Ayvalık Belediyesi tarafından bu konuyla ilgili olarak taraflı ve yanıltıcı bilgiler içeren bir basın açıklaması yapılmış, kamuoyunu doğru içerikle bilgilendirme lüzumu görülmüştür.

“HAVUZDAN AKAN ZEHİR DEĞİL”

Yıkılan duvardaki havuz içeriğindeki madde ‘Atık, Karasuyu, Zehir’ olmayıp; doğrudan yağhanelerden getirilen yağlı pirinadır. Diğer deyişle; zeytin ezmesidir. Tehlikesiz madde statüsündedir, işlem görmemiştir. Şirketimiz açıklamadakinin aksine Türkiye’nin ve hatta Midilli’nin yağlı pirinasını değil; yalnızca Balıkesir bölgesinin yağlı pirinasını, yani zeytin küspesini bertaraf etmektedir (Ayvalık, Altınova, Gömeç, Burhaniye, Havran ve Edremit). Midilli’den ithalat yapmamakta; aksine Midilli’ye pirina çekirdeği ihraç etmektedir. Kapasite gelen hammadde ile değil; çıkarılan ürün miktarı ile ilgilidir. Kaldı ki; 2020 yılı zeytin rekoltesinin düşük olduğu bir yıl olup; kapasite aşımı maddeten mümkün değildir.

“TAŞAN HAMMADDE, SET ÇEKİLEREK KONTROL ALTINA ALINDI” 

15 Aralık günü yaşadığımız talihsiz iş kazamızda taşan hammaddemiz; set çekilerek kontrol altına alınmıştır. Setin durumu Çevre İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi tarafından kontrol edilerek tutanak altına alınmıştır. Ayvalık Belediyesinin basın açıklamasının aksine, denize, Sarımsaklı ya da Badavut sahillerine ulaşması söz konusu değildir. Bu noktada, temizlik çalışmalarında bizlere yardımcı olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz’a, Volkan Karateke’ye, tüm yönetici ve çalışanlarına da ayrıca ve açıkça teşekkür ederiz.

“BİR GÜN DAHİ ULUSAL HAVA ÖLÇÜM DEĞERLERİ AŞILMADI”

Hava Ölçüm aracı 6 ay süreyle ilçemizde seyyar olarak kalıp gerekli kontrolleri yapmış; bu süreçte hiçbir gün, bir saniyeliğine dahi olsa ulusal hava ölçüm değerlerinin ihlaline yönelik bir tespit elde edilmemiştir. Ölçüm değerleri Çevre Bakanlığının sitesinde ve uygulamalarında gün gün halkımız ile de paylaşılmıştır.

“FABRİKA BACALARIMIZDA 3 FİLTRE VAR”

Fabrikamız bacalarından çıkan buhar, zehirli gazlar içermemektedir; kurutulan pirinadan, yani zeytin küspesinden çıkan su buharıdır. Bakanlık, akredite kuruluşlar, TÜBİTAK-MAM dahil, gerekli ölçümler istenildiğinde ve haber verilmeksizin yapılmaktadır. Fabrikamızın bacalarında su filtre, toz filtre ve jel filtre olmak üzere bakanlık kontrolünde olan 3 ayrı filtre bulunmaktadır. Mevcut filtre ve fabrikanın işleyiş prosesini Ayvalık Kent Konseyi ve STK lar da bilirkişi eşliğinde 26.10.2018 tarihinde fabrikamıza gelerek kontrol edip kendi sitelerinde halkımıza duyurmuşlar ve raporla hiç bir olumsuzluk saptanmamıştır.

“AYVALIK’I BEDELSİZ ISITMA TEKLİFİMİZE BELEDİYEDEN BİR YILDIR YANIT ALAMADIK”

Pirina fabrikaları, çevre için tehdit değil, çevre sağlığı için zorunluluktur. Bacalardan çıkan buharı  50 yıllığına ve bedelsiz olarak kamu yararına hibe ederek Ayvalık’ın yarısını çok düşük maliyetle ısıtma teklifimize, Ayvalık Belediyesinden bir yıldır cevap da alınamamıştır. Ayrıca belediye meclisine gelerek konuşma yapmamıza başkanlık tarafından red cevabı verilmiştir. Son olarak, çok yanlış bir yerde kurulduğu söylenen fabrikamız, 1982 yılında Ayvalık Belediyesinin 15.06.1982 tarihinde 55 no.lu Meclis Karar Kağıdı ile tetkik ve etüt yaptırdığı, konuyu İmar ve Sağlık Komisyonuna tevdi ettiği, daha sonra 21.07.1982 tarihinde 45. oturumu ile Kaymakam ve Belediye Başkanı sıfatıyla imzalanan encümen kararı ile bizzat Ayvalık Belediyesi tarafından verilen izinler ile mevcut adresinde kurulmuştur.

Şirketimiz son derece sıkı denetimlere tabi ve Çevre İzin ve Lisans Belgesini haiz, uluslar arası standartları havi ve nihayet zeytin şehrinde çevre için zorunlu bir geri dönüşüm tesisi olup; popülist kaygılar ve hasmane tutumla, kamu gücü kötüye kullanılarak halkımızın yanlış, yanıltıcı ve gerçeğe aykırı beyanlarla donatıldığını görmekle, ilgili Belediye aleyhinde tarafımızca suç duyurusunda bulunulacak olup; görülen lüzum üzerine doğru bilgiler, kamuoyunun dikkatine saygıyla sunulur.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP