DOLAR 32,3298 % -0.02
EURO 35,1810 % 0.6
STERLIN 41,7506 % 0.46
FRANG 36,1308 % -0.09
ALTIN 2.401,58 % -0,56
BITCOIN 67.721,51 0.413
Yayınlanma Tarihi :

ZAĞNOSPAŞA’DA AYASOFYA SEVİNCİ

ZAĞNOSPAŞA’DA AYASOFYA SEVİNCİ

Ayasofya Camiinin ibadete açılması nedeniyle Ak Parti İl Başkanlığı ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla Cuma Namazının ardından Zağnos Paşa Camii önünde açıklama yapıldı.  İl Başkanı Ekrem Başaran, “ Ayasofya sadece Ayasofya değildir. İnanıyorum ki Ayasofya’nın cami olması Fatih Sultan Mehmet Han’ın Veziri, Balıkesir’in manevi şahsiyeti, Peygamberimizin ‘ne güzel ordu’  diyerek övgüsüne mazhar olan ordunun komutanlarından Zağnos Paşa’nın da ruhunu şad etmiştir” dedi.

Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılması  Ak Parti İl Başkanlığı ve sivil toplum örgütlerinin etkinliğiyle Cuma Namazı çıkışında kutlandı. Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Ak Parti İl Başkanı Ekrem Başaran şu açıklamayı yaptı:

“ Bugün burada anlamlı bir heyecanı, tarihi bir anın coşkusunu yaşamak ve sizlerle paylaşmak için buradayız.
İstanbul’un Fatihi Sultan Mehmet Han’ın 1453 yılında vakfettiği ve vasiyeti doğrultusunda Cami olarak müminlerin mabedi olan, İstanbul’un nazar boncuğu Ayasofya Cami, 1934 yılında müzeye dönüştürülmesiyle ibadete kapatılmış ve o tarihten bu yana Müslümanlar tarafından tekrar ibadete açılacağı gün hasretle beklenmişti. Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet Han’ın çok açık bir şekilde vakfiyesine nakşettiği gibi ‘Benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa en büyük haramı işlemiş ve günahları kazanmış olurlar. Bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun’  diyerek tüm Müslümanlara büyük bir mesuliyet yüklemiştir. Kardeşlerim, şükürler olsun ki Ecdadın vasiyetindeki bu yükü kaldırmak Ak Parti’ye nasip olmuştur. Ayasofya hasretimiz, geçtiğimiz  cuma günü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ayasofya Cami’nin yeniden ibadete açıldığını ve Müslümanların secdeleriyle nurlanacağını müjdelemesiyle sona erdi. Artık Ayasofya Cami bir müze değil, Müslümanların mabedidir. Sultan Mehmet Han’ın vasiyeti yerine getirilmiştir”

Başaran sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ayasofya ile vuslatımız Dünya’nın dört bir köşesindeki Müslümanların dirilişine, yükselişine vesile olmasını Rabbimden niyaz ederim. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ve hepimizi heyecanlandıran konuşmasında ifade ettiği gibi Ayasofya Cami’nin dirilişi, Mescidi Aksanın özgürlüğe kavuşmasının habercisidir. Ayasofya Cami’nin dirilişi Müslümanların üzerindeki ölü toprağını atmasının, fetret devrinden çıkışının habercisidir. Ayasofya’nın dirilişi sadece Müslümanların değil, dünyanın tüm mazlumlarının, mağdurlarının, ezilmişlerinin ve sömürülmüşlerinin sesi olacaktır. Yani Ayasofya sadece Ayasofya değildir. İnanıyorum ki Ayasofya’nın cami olması Fatih Sultan Mehmet Han’ın Veziri, Balıkesir’in manevi şahsiyeti, Peygamberimizin ‘ne güzel ordu’  diyerek övgüsüne mazhar olan ordunun komutanlarından Zağnos Paşa’nın da ruhunu şad etmiştir. Danıştay’ın almış olduğu karar sonrasından gereğini derhal yerine getiren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bu kararın ülkemize, milletimize ve tüm ümmete hayırlar getirmesini, hepimizin Ayasofya Cami’ne yakışan bir kardeşliğe vesile olmasını Allah’tan niyaz ederim”

Açıklamaya Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, MHP İl Başkanı Ekrem Gökay Yüksel ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile partililer katıldı. (balikesir24saat.com)

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP