“YÖRSAN’I BATIRDILAR; BUNUN VEBALİ BÜYÜKTÜR”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“YÖRSAN’I BATIRDILAR; BUNUN VEBALİ BÜYÜKTÜR”

Balıkesir’in en önemli marka değerlerinden YÖRSAN’da aylar süren çabalara karşın mahkeme iflas kararı verdi. CHP Balıkesir milletvekilleri Ensar Aytekin ve Ahmet Akın bu karara sert tepki gösterdi. İktidar milletvekillerini suçlayan Aytekin, “Hep birlikte YÖRSAN’ı batırdılar” derken,  Akın ise “Bunun vebali büyüktür. Hani kimse mağdur olmayacaktı” diye konuştu. 

Balıkesirli süt üreticilerinin alacaklı olduğu YÖRSAN’da mahkeme iflas kararı verdi. 2018 yılının Ekim ayında konkordato talep eden Aralık 2018’de konkordatosu kabul edilen YÖRSAN’ın Balıkesir il genelindeki süt üreticilerine 16,5 milyon lira borcu bulunuyor. 2019 Aralık ayında iflas talep eden YÖRSAN’ın dün görülen üçüncü duruşmasında mahkeme iflas kararını kabul etti. Bu karar ile YÖRSAN’dan alacaklı süt üreticileri, tedarikçi esnaf ve YÖRSAN çalışanı 300 işçi mağdur edildi.

“HEP BİRLİKTE YÖRSAN’I BATIRDILAR”

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu üyesi Ensar Aytekin YÖRSAN’ın mahkemece iflas kararı sonrası konuştu. AK Parti Milletvekillerinin üreticiye hamaset yaparak kefil olduğunu söyleyen Aytekin, “ Bardak gibi dizilip poz verdiler, Yörsan’da üretici mağdur olmayacak dediler, geldiğimiz noktada hep birlikte Yörsan’ı batırdılar” dedi. CHP’li Aytekin’in açıklaması şöyle:

“İki yıldır her türlü siyasi oyunun döndüğü ve 17 bin üreticinin alacağını tahsil edemediği YÖRSAN, dün mahkemenin de onaylamasıyla hukuken iflas etti. Balıkesir tarihinin en önemli marka değerlerinden olan YÖRSAN’ın mağduriyetini dile getirmek için her türlü yolu denedik. Önerilerimizi de sunduk. YÖRSAN’ın devletten alacağı vardı, üreticinin de devlete vergi borcu çıkıyordu. Mahsuplaşılsın dedik, dinlemediler. Üreticinin borcunu devlet ödesin dedik, duymazlıktan geldiler. Geldiğimiz bu noktada 17 bin üreticiyi yüz üstü bıraktılar ve firmanın iflasını kabul ettiler.

Konuyu gündeme getirdiğimiz ilk günden bugüne AKP’nin ne kadar milletvekili varsa, yetkilisi etkilisi varsa hepsi üreticiye güvence verdi. Bir masanın önüne bardak gibi dizildiler. Üreticimiz mağdur olmayacak dediler, kendilerinden birini konkordato sürecinde sorumlu olarak atayarak süreçte üreticimize şirin gözükmeye çalıştılar. Şimdi her birisi kapı duvar. Üretici sizden verdiğiniz sözleri tutmanızı bekliyor. Yerel seçimden önce üreticiler size sorunumuzu Cumhurbaşkanına iletin dediler. İletmişsiniz görmüş olduk, 17bin üretici ve aileleri sayenizde mağdur oldu!

 

“SÜT TEKELİ KURACAKLAR”

Yörsan’ın iflası sıradan bir iflas değildir. Süt piyasasında kalabalık etmekten başka bir işi olmayan Ulusal Süt Konseyi’nin de buna sessiz kalması manidardır. Bize gelen duyumlar, bilinen süt üreticisi holdingleri başka alanlara yönlendirerek burada bir süt tekeli kurulmaya çalışılacağı yönündedir. Eğer bu doğruysa ortada serbest ticarete yönelik bir suç vardır. Süreç içinde iki banka; YÖRSAN’dan alacağını Amerikalı bir varlık şirketine satmıştır. Ve takip orada sürdürülmektedir. Şirket tam Azerilere satılıp borçlar ödenecek denilirken, anlaşma sağlanmışken, son anda Azerileri masadan kaldıran güç nedir?  Ailenin çocukları şirketi geri almak istemişken, buna dahi izin verilmemesinin nedeni nedir?

Balıkesirimizin tarihi bir firması, göz göre göre batırıldı. Ve bu iflas, asla normal bir iflas değildi. AKP’nin 5 vekili de tarih önünde Balıkesir’de mahkum olmuştur. Üreticilere verdikleri sözünü tutmayanların Balıkesir’e söyleyecek hiçbir kelimesi dahi kalmamıştır.

“BUNUN VEBALİ BÜYÜKTÜR”

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, üreticilerin ve çalışanların mağdur edilmemesi için sorunun ve çözüm önerilerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar iletildiğini, İktidarın ‘Üreticiyi mağdur etmemek için çalışıyoruz’ açıklamaları yaparak sözler verdiğini hatırlattı. Akın, “Bıçak kemiğe dayandığında iktidarı uyardık. Verdikleri sözleri sık sık hatırlattık. İktidar ise sus pus oldu. Şimdi ise üreticiyi, işçiyi, esnafı yüz üstü bıraktı” diye konuştu.

Ahmet Akın, iktidara seslenerek, şunları söyledi:

“Söz verdiniz. Bu sözü tutmadınız. Üreticimizi yüz üstü bıraktınız. Balıkesirli süt üreticisi alacaklarını alamadığı gibi 6 ay boyunca çalıştırılan şirket üreticiye daha da borçlandırıldı. Susurluk’taki yaklaşık 300 işçi başta olmak üzere firma işçilerinin hepsini yüz üstü bıraktınız. Bu kriz alacak verecek davası olmaktan çok insani bir durumdu. Ama görmezden geldiniz. Üstüne üstlük söz verip tutmadınız! Bunun vebali büyüktür. Hani kimse mağdur olmayacaktı? Nasıl çıkacaksınız bu üreticinin karşısına? İnsanların ekmeği ile rızkı adına sözler verip tutmamak vicdanlarınızı sızlatmıyor mu?” http://balikesir24saat.com

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP