“YÖRSAN’A BİR ÇÖZÜM BULUNMALI”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“YÖRSAN’A BİR ÇÖZÜM BULUNMALI”

* İflası açıklanan YÖRSAN Balıkesir ve ülke gündemindeki yerini koruyor. YÖRSAN  çalışanlarının örgütlü olduğu Öz Gıda İş Sendikası,  bugün fabrika önünde gerçekleştirdiği basın açıklaması ile YÖRSAN Gıda’nın  gerek üretim gerek pazarlama anlamında zarar edecek bir şirket olmadığını ancak iflas kararı ile yok edilmek istendiğini vurguladı. Açıklamada bu karar ile birlikte kaybedenin YÖRSAN’da çalışan 300 işçi YÖRSAN tedarikçileri ve bölge halkı ile birlikte ülkemiz olduğu kaydedildi. 

* “Böyle bir sonucu ve kararı kabullenmemiz asla mümkün değildir. Ulusal değerimiz ve milli servetimiz olan YÖRSAN’a mutlaka bir çözüm bulunmalı, bir yol gösterilmelidir” diyen Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Sultan Murat Karadağ, ” Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimize buradan sesleniyoruz. YÖRSAN markasının 300 çalışanına ve binlerce aileye sahip çıkılmalıdır” mesajını verdi. 

Öz Gıda iş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Sultan Murat Karadağ açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Yarım asırdan fazla süredir ülkemiz ve bölge için katma değer üreten 2-3 nesil bölge halkına iş, aş, ekmek vermiş milli servetimiz olan YÖRSAN Gıda’da , Öz Gıda İş Sendikası olarak çalışanlarımızla birlikte sağduyulu ve özveriyle bir süreç yaşanmıştır
Örgütlenmenin bitip, toplu iş sözleşmesine geçilirken, her tarafın menfaati gözetilerek hem YÖRSAN Gıdamızı daha yukarıya taşıyacak hem de çalışanlarımıza yeni haklar ve hiç olmayan kazanımlar elde edilerek sözleşmelerimiz imzalanmıştır.

Ülkemizin en kritik dönemlerinde bile YÖRSAN Gıda hem tedarikçileri hem çalışanları ile birlikte üretmeye, kazanmaya ve kazandırmaya devam etmiştir.
Maalesef YÖRSAN Gıda’nın yabancı ortağı ana şirketinde zora düşüp iflas edince YÖRSAN için sıkıntılı bir süreç başlamıştır.
Alacaklılar bir taraftan, bankalar bir taraftan, asıl şirketin elinden alacakları bir şey olmayınca hep birlikte YÖRSAN Gıda’nın üzerine çökmüşlerdir.

YÖRSAN Gıda gerek üretim gerek pazarlama anlamında zarar edecek bir şirket değildir. Ülkemizin çok kıymetli bir markası 300 çalışanı ve binlerce kişiye ekmek veren YÖRSAN iflas kararı ile yok edilmek istenmektedir.
Kamuoyunun malumu olduğu üzere YÖRSAN işyerinin konkordato  talebi 9 Temmuz 2020 tarihinde yapılan duruma ile reddedilmiş olup YÖRSAN’ın iflası açıklanmıştır.
Gerek konkordato süreci öncesinde gerekse konkordato sürecinde üyelerimize yönetimsel, eylemsel ve hukuki olarak her türlü desteği verdik ve vermeye devam ediyoruz.
Bu zorlu süreçte üyelerimizi yalnız bırakmadık ve talep ettikleri yanlarında yer alarak süreci omuz omuza yürüttük. Bunun en güzel örneği de konkordato  talepli davanın yakın takipçisi olarak her duruşmaya sendikamız tarafından katılım sağlanmış ve süreç hakkında üyelerimiz bilgilendirilmiştir. Konkordato sürecini yakın takibimiz neticesinde, çalışan üyelerimizin ücret ve haklarının eksiksiz ödenmesi için kayyum heyeti ve komiserlerle yakın işbirliği içerisinde çalışmalarımızı yürüttük.Ancak gelinen süreç itibariyle ifade etmek isteriz ki bölge için çok önemli olan bir işletmenin bu şekilde faaliyetine son verilmesini üzüntü ile karşılamış bulunmaktayız. Bu zorlu süreçte üyelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Daha önce olduğu gibi iflas sürecinde de sendikamız üyelerinin yanında yer alacak olup her türlü hak ve alacaklarının iflas sürecinde zarar görmeden kendilerine teslim edilmesi için elimizden gelenden daha fazla gayret göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.Dün olduğu gibi bugün de burada üyelerimiz ile omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz.

Burada kaybeden ülkemizdir, YÖRSAN’da çalışan 300 arkadaşımızdır, YÖRSAN tedarikçileri ve bölge halkıdır.
Böyle bir sonucu ve kararı kabullenmemiz asla mümkün değildir.
Ulusal değerimiz ve milli servetimiz olan YÖRSAN Gıda işyerimize mutlaka bir çözüm bulunmalı, bir yol gösterilmelidir.
Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimize buradan sesleniyoruz.
YÖRSAN markasının 300 çalışanına ve binlerce aileye sahip çıkılmalıdır.
Ülkenin sıkıntılı bir süreçten geçtiği bu dönemde bir çok tesis kapanırken, binlerce insan işinden oluyorken, böyle bir işletmenin ve bu kadar değerli bir markanın yok edilmek istenmesi kimsenin içine sinmemektedir.
Öz Gıda İş Sendikası olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de gerek hukuk nezdinde gerekse siyaset nezdinde elimizden gelen tüm çaba gösterilecek ve işçi kardeşlerimizle birlikte her türlü mücadele verilecektir” Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP