DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.597.950-0.971

YKKED’DEN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Yayınlanma Tarihi :
YKKED’DEN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği 20. kuruluş yılını kutlarken, Balıkesir Şube Başkanı Mualla Orman laik ve bilimsel eğitimden adım adım uzaklaşılmasının üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Sosyal-kültürel yaşamdaki gerilemeye de dikkat çeken Orman, “Ülkemizin aydınlık geleceği adına , akıl ve bilimden yana, kamusal nitelikli eğitimden, cumhuriyetten,demokrasiden, emekten, hukuk devletinden yana tüm demokratik güçlerin dayanışması kaçınılmazdır.” dedi.

C.Saffet YILMAZ (balikesir24saat.com) Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) Balıkesir Şubesi, derneğin kuruluşunun 20. yılını bir kahvaltı ile kutladı. Vizyon Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile üyeleri destek verip, katılım sağladı. Etkinlikte son günlerde  yeniden tırmanan terör kınanırken, şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruunda bulunuldu.

“OKULLARDA İMAM İSTEMİYORUZ”

YKKED Balıkesir Şube Başkanı Mualla Orman, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında yeni bir yıla girdik.Keşke her şey yeni olsaydı ve bizler güzel projelerle yeni başlangıçları konuşuyor olsaydık. Ne yazık ki her yeni güne siyasetin dayattığı,sürprizlerle uyanıyoruz. Bizler yeni Kuşak Köy Enstitülüler olarak en çokta laik demokratik,bilimsel eğitimden adım adım uzaklaşılmasından dolayı son derece tedirgin ve üzgünüz. ÇEDES adı altında, ‘çevreme duyarlıyım, değerlerime sahip çıkıyorum’ diyerek,süslü ifadelerle kamuya sunulan eğitimdeki gerici yapılanmayı, imamların, vaizlerin bu projeyle okullara sokulmasını Cumhuriyetin değerlerine yapılan bu darbeye içimiz acıyarak tepki gösteriyoruz.Okullarda imam istemiyoruz.” dedi.

“CUMHURİYETİN EĞİTİM DEVRİMİNE DÖNMEK İSTİYORUZ”

Orman konuşmasında şu görüşlere yer verdi:
“Okullarımızda akıl ve bilimin dışlanmasıyla sosyal -kültürel yaşamda gerileme yaşanmaktadır. Öğretmen atamalarında,partizanca yapılan mülakatları istemiyoruz. 4-6 yaş arasındaki binlerce çocuğun ‘sıbyan okullarında dinsel eğitim vereceğiz’ diye zihinlerinin karartılmasını istemiyoruz.
Tarikat ve cemaatlerin karanlık yurtlarında çocuklarımızın genç hayelleriyle yok olmasını istemiyoruz.”

“Cumhuriyetin eğitim devrimine dönmek istiyoruz. Bozkırların ortasında solmayan çiçekleri kucaklayan Hasan Ali Yücelleri görmek istiyoruz. Yeni atanan genç bir öğretmenin, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati’nin gönderdiği içinde umut yüklü mektubunu okusun istiyoruz.
Her örülen duvarın, her kazılan toprağın yanı başında duran gürbüz yürekli İsmail Hakkı Tonguçların özgürlük,adalet,demokrasi modelini görmek istiyoruz. Gençlerimizin,umutlarını başka ülkelerde aramak için kaçtıkları bir vatan değil özlenen bir TÜRKİYE istiyoruz.”

“İşte bu yüzden ülkemizin aydınlık geleceği adına , akıl ve bilimden yana, kamusal nitelikli eğitimden,cumhuriyetten,demokrasiden, emekten, hukuk devletinden yana tüm demokratik güçlerin dayanışması kaçınılmazdır. Derneğimiz kuruluşunun 20.yılında bizlerle birlikte olduğunuz için çok teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

 

YORUM YAP