YİNE Mİ AŞI? « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Ekim 2021 - 13:48

YİNE Mİ AŞI?

YİNE Mİ AŞI?
Son Güncelleme :

04 Ekim 2021 - 14:31

Canlar,

Evet, ne yazık ki konu yine aşı. Çünkü aşılanma ile birçok hastalığı yenebiliyoruz.

Okulların açılmasıyla beraber, aynı zamanda geride kalan iki haftalık sürede yaşadığımız ufak mevsimsel değişikliklerin etkisiyle üst solunum yolu enfeksiyonları görülme artışına tanık olduk.

-Korona salgını sebebiyle alınan, daha doğrusu önerilen koruyucu önlemler (mesafe, maske, hijyen ve kapalı ortamlardan kaçınma) sayesinde geride kalan bu 1,5-2 yıllık süreçte, basit ÜSYE’ları çok az görmüştük.

Salgın önlemede önerilen bu tedbirlerin gevşetilmesi nedeniyle günlük polikliniklerimizin basit enfeksiyonlar nedeniyle yoğunlaştığını görmekteyiz.

Canlar,

Basit üst solunum yolu enfeksiyonlarının başında Grip enfeksiyonu gelmektedir. Gribal enfeksiyonun çaresi grip aşısından geçmektedir. Naçizane önerim lütfen grip aşınızıda, Corona aşısı gibi bir an önce olunuz. Bu yıl ücretini ödeyerek de grip aşısı olabilme imkanı mevcuttur.

Grip aşısı olduğunuzda, sizleri o yıl için beklenen 4 tür grip şusuna karşı sizi kesinlikle koruyabilmektedir.

Halk arasında grip aşısı olmuştum, yine de grip oldum; benzeri söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Çünkü griple, nezlenin ayrımını yapmadan, bu kanıya varamazsınız. Çünkü grip aşısı sizi, sadece ve hatta içerdiği o yıl için belirlenen 4 şus grip türünden koruyacaktır, sizleri nezleden de korumayacaktır. Öncelikle bu yanlışlara düşmeyelim.

Özetle grip aşısı olduktan 2 ya da 3 hafta sonra sizi korumaya başlayacaktır. Tekrarlamakta fayda olduğunu belirtmek durumundayım. Sizleri nezleden diğer adıyla soğuk algınlığından sizi korumayacaktır.

Canlar,

Ülkemizde bugüne kadar, yaklaşık 110 milyon toplam doz Corona aşısı uygulanmıştır. Ne yazık ki, ulaşılan bu doz ile halen toplumsal bağışıklık seviyesine ulaşılamamıştır.

Aşı olmayan vatandaşlarımızın bir an önce, öncelikle kendi sağlıkları için gidip aşılarını olsunlar.

Bilim adamlarının özellikle son zamanlarda vurguladıkları nokta çok dikkat çekicidir.

Corona salgını an itibariyle aşısızların salgını halini almıştır.

Nasıl mı?

Artık yoğun bakımlarda yatanların ve ölenlerin tamamına yakınını aşı olmayanlar oluşturmaktadır. Aşısı tam olanların hastalanmaları durumunda bile, hastalık belirtileri çok hafif  ve ayakta (evde kontrol altında) geçirmektedirler.

Hal böyle olunca, aşı olmak en doğru seçenektir. Lütfen aşı olmayanlar, gidip aşılarını bir an önce olsunlar. Yoğun bakımda yatmakta olan ya da vefat etmeden önce aşılarını çeşitli nedenlerden dolayı yaptırmayanların pişmanlıkları televizyon ve gazeteler aracılığı ile paylaşılmaktadır.

Lütfen bu uyarıları dikkate alınız.

Bu durumda Sağlık Bakanlığına çok büyük görev düşmektedir. Tüm vatandaşlarımızı aşı olmaları için önlem ve ikna edici etkinlikte bulunması gerekir.

Ayrıca 18 yaşından küçüklerin aşı olmaları için, veli onayı aşılanma işini geciktirmeye neden olmaktadır. Halbuki velisi ile aşı noktasına gelen kişinin veli onamını imzalamasıyla aşı yapılabilinmelidir. Ya da Sağlık Bakanlığı daha farklı uygulamaları işleme koymalıdır.

Hepinize sağlık ve mutluluk diliyorum…

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.