Açık
 • EURO 6.52
 • DOLAR 5.77

YILMAZ’DAN 10 YILDIZLI BALIKESİR PROJESİ

Genel - 8 Mart 2019 19:55 A A

Cumhur İttifakı AK Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz, AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir , AK Partili milletvekilleri ile belediye başkan ve adayları ile MHP’li yöneticilerin de katıldığı ‘Şehir Tasavvuru ve Proje Tanıtım Toplantısı’nda “10 Yıldızlı Balıkesir” projesini anlattı.

“BALIKESİR BİZE LAZIM,
BALIKESİR TÜRKİYE’YE LAZIM”
“Yolumuz, ufkumuz, ülkümüz bin yıllık güzel Türk şehri Balıkesir’i yeni bin yıla taşımaktır” diyen Yücel Yılmaz, Balıkesir’e yeni bir vizyon ve çehre kazandıracağını söylediği projeleri hazırlarken, Balıkesir’in tarihsel birikimlerini, coğrafyasını, insan kaynağını dikkate aldıklarını söyledi.  Yılmaz, 25 kişilik bir ekiple; 13 bini aşkın insanla yüz yüze görüşme metodu, anket çalışmaları ile hazırlanan projelerde esnafın, muhtarların, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin, akademisyenlerin de görüşlerinin alındığını vurguladı.
Balıkesir’in sadece bir şehir olmadığını söyleyen Yücel Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Balıkesir verimli topraklarıyla tarım demektir. Yenilenebilir enerji kaynakları demektir. Doğası, kıyıları ve termal turizmi ile turizm demektir. Konumuyla lojistik demektir. Yeni ulaşım ağlarıyla sanayi demektir. Yeraltı zenginlikleriyle maden demektir. Tüm bu özellikleriyle Balıkesir Türkiye demektir. O yüzden Balıkesir bize lazım, hepimize lazım, Türkiye’ye lazım.

Bunun için 4 hedefimiz var. Ülke ve dünya çapında yükselen Balıkesir, şehirleri ile gelişen Balıkesir. Herkesi kapsayan Balıkesir. Yerel ve milli değerlerimize sahip çıkan Marka Kent Balıkesir. Bu hedefleri gerçekleştirmek için 10 stratejimiz ile 10 yıldızlı Balıkesir Projemizi açıklamaktan onur duyuyorum”

Sanayi, lojistik, turizm, tarım, enerji atılımı ile Kalkınan Balıkesir; yeni otoyollar çevre yolları, raylı sistemleri ile Ulaşan Balıkesir; enerji yönetimi ve tüketim kontrol sistemleriyle Ekolojik Balıkesir; çok sayıda park, rekreasyon alanı, ormanlarıyla Yeşeren Balıkesir; prestijli sokakları meydanları, kamusal yapılarıyla Estetik Balıkesir; depreme karşı dayanıklı, barındırdığı potansiyelleri ile Yenilenen Balıkesir; kültür merkezleri, müzeleri, eğlence mekanlarıyla Yaşayan Balıkesir; engelsiz erişim, sosyal hizmetler, rehabilitasyon merkezleriyle Kucaklayan Balıkesir; bisiklet yolları, spor tesisleri, kamplarıyla Dinamik Balıkesir; akıllı yönetim sistemleriyle Teknolojik Balıkesir”

“BALIKESİR 3 FARKLI EKONOMİK BÖLGEDE GELİŞECEK”

Balıkesir’i 3 farklı ekonomik bölgede geliştireceklerini söyleyen Yücel Yılmaz, şöyle konuştu:

“Kuzeyin yıldızları Bandırma, Manyas, Susurluk, Gönen, Erdek, Balya sanayi ve teknoloji kimliğini üstlenecek. Körfez’in yıldızları Ayvalık, Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç turizm kimliğini üstlenecek. Güney’in yıldızları İvrindi, Savaştepe, Altıeylül, Karesi, Kepsut, Bigadiç, Sındırgı, Dursunbey lojistik, tarım ve termal turizm kimliklerini üstlenecek.
Balıkesir’e doğrudan 6.5 milyar TL’lik yatırım gelecek. Ülke ölçeğindeki sanayiler Balıkesir’e kuruluyor. Bizim görevimiz ‘yatırım yapacağım’ diyen her babayiğidi kucaklamak, sorunlarını çözmek ve bürokrasisini azaltmak olacak. Bandırma Kale Özel Endüstri Bölgesi kuruluyor. Savunma sanayi, havacılık ve medikal yatırımları Bandırma’da gerçekleşecek, Ülkemizin dış alımını azaltacak ana metal organize sanayi kuruluşunu bitirdi, yatırıma başlıyor, Bandırmamıza hayırlı olsun. Susurluk’ta gıda, tarım ve tarıma dayalı ihtisas OSB ile serbest bölge başvurusu yapıldı, hayırlı olsun.
Balya; makine ve mobilya sanayicilerinin üretim üssü olacak, Balya kalkınacak Balıkesir kalkınacak. Karesi ve Altıeylül ilçelerimizde organize sanayi bölgelerinin büyüme işlemleri bitti, altyapı çalışmaları başlıyor. Savaştepe’ye lojistik bir üs kuracağız. Bütün lojistik yatırımcıları burada yer seçecek, Savaştepe kalkınacak. Havran’da körfezin lojistiği için bir alt merkez kuracağız. En kısa sürede Körfez Üniversitesi için de çalışmalara başlayacağız. Tüm bu gelişmeleri ilk 100 günlük programımızda tamamlayıp, yatırımları başlatacağız”

“108 BİN KİŞİYE İSTİHDAM OLANAĞI”

“Balıkesir’imizde tüm bu yatırımlarla doğrudan ve dolaylı toplam 108 bin kişilik istihdam planlıyoruz. Şimdi sırada bölgesel sanayiler var. Bizim katma değer üretmemiz lazım. Marmara’ya OSB kuruyoruz. Dursunbey’e Karma OSB kuracağız, bütün orman sanayi Dursunbey’de şahlanacak. Gönen Deri OSB büyüyecek, Gönen kalkınmaya devam edecek. Körfez’de Zeytin İhtisas OSB ile zeytinimizi işleyecek, asidiyle mücadele edeceğiz, çiftçimiz kalkınacak. Bu kadar sanayi yatırımı gelince bunların yan sanayisi de olacak. Hep birlikte kazanacağız.
Balıkesir’de olmayan bir turizm türü yok. Bizim bunların hepsini parlatmamız lazım. Kıyı turizmi, kültür turizmi, doğa turizmi, termal turizm, sağlık turizmi, kırsal turizm, spor turizmi. Çok çeşitli turizm olanakları ile dört mevsim turizm deneyimini geliştirecek ve turizm gelirlerini katlayacağız.
Dursunbey’deki, Kepsut’taki, Bigadiç’teki, Sındırgıda’ki kısacası Balıkesir’in her yerindeki gençlik bu turizm merkezlerinde çalışacak. 7 gün 24 saat yani 365 gün Balıkesir hedefim var. Termal turizmde Gönen termallerini geliştireceğiz. Mevcut dericilerin olduğu yerdeki kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceğiz. Susurluk’u termal ve tarım ile kalkındıracağız. Altıeylül Pamukçu ve Sındırgı Hisaralan Termal Turizm bölgesini geliştireceğiz. Ayvalık, Edremit, Gömeç, Burhaniye ve Havran kıyı turizminin parlayan yıldızları olacak. Bu bölgedeki tüm altyapıyı tamamlayıp yeni yatırımlarla kıyı turizminin sezonunu uzatan çalışmalar yapacağız.
Gönen, Balya, Bigadiç, Sındırgı aksları doğa turizmi, termal turizm ve sağlık turizminin ülke çapındaki merkezleri olacak. Kapıdağ Yarımadası ve Adalar için geliştirilecek yenilikçi ulaşım sistemleri ile kıyı turizminin kalitesi artacak. Bu bölgelerde doğa turizmini de geliştireceğiz. Körfez için hazırladığımız stratejik bir plan var. Her ilçemizin bir kimliği olacak. İlçelerimizi bu kimlik çerçevesinde geliştireceğiz”

AYVALIK HAYALİ

Ayvalık kültür turizminin merkezi olurken Gömeç aktivite merkezi, Burhaniye tarımsal üretim merkezi, Havran tarih merkezi, Edremit sağlık turizminin merkezi, Altınoluk doğa turizminin merkezi.
Körfezin geneline bir kimlik vermemiz lazım. Bu kimlik zeytin ağacı kadar kadim, her dem yeşil bir Körfez. Benim hedefim bu. Eşsiz zeytinimizi tüm dünyanın tatması lazım. Zeytinimizi parlatacak her projeyi yapacağız. Körfez’de deniz yolu ulaşımını geliştireceğiz. Ayvalık’ta kesintisiz bir kıyı hayalim var. Körfez için hazırladığımız stratejik plan ile kesintisiz kıyı projemizi hayata geçirecek, Cunda’nın kıyı alanını düzenleyeceğiz, Ayvalık’ın tarihi kent merkezinin sokaklarını canlandıracağız. Ayvalık’tan Şeytan Sofrası’na, Şeytan Sofrası’ndan da Sarımsaklı’ya bir teleferik hattı planlayacağız. Ayvalık’ın turizmin gelişmesi için Ayvalık tarihi sokaklarını canlandıracak bu alanlarda prestij cadde düzenlemeleri yapacağız. Ayvalık’taki jeotermal kaynakları kıyıda yapacağımız düzenlemelerle sıcak su havuzları oluşturacağız. Bu sayede 3 ay olan turizm süresini 6 aya çıkaracağız.
Gömeç turizm yatırımlarının merkezi olacak. Şu an çeşme’de ılıca’da müthiş bir sörf turizmi var. Gömeç’in bu alanlardan bin kat fazla potansiyeli var. Bu yüzden su sporları merkezi Gömeç’te yapacağız. Burhaniye Körfez’in merkezi, çiftçi eğitiminin merkezi olacak. Burada katma değer üretecek ürünleri ektireceğiz. Bu yüzden aromatik ve tıbbi bitkiler ile Balıkesir’in tüm köylerine katma değer katacağız. Bu ürünlerin tamamını ektireceğiz, alım taahhüdü verecek, zeytin sineği ile mücadele edeceğiz. Zeytinin asidini düşürecek çiftçimizin daha fazla kazanmasını sağlayacağız. Körfez’imize yapılan her yatırım Balıkesir’in kalkınmasına katkı sağlayacak.
Kaz Dağları sağlık turizminin merkezi olacak. Gönen, Balya, Kaz Dağları doğa turizmi için de önemli bir potansiyele sahip. İstanbul – Balıkesir arasındaki otoyol bittiğinde, yerli turistler İstanbul’dan 1,5 saatte buraya gelecek ve hafta sonunu burada geçirecek.
Kuzeyin yıldızı Erdek, Narlı, Bandırma’da ne kadar sanayi gelişirse o kadar günü birlik turizm de gelişecek. Erdek’in kimliğini de bu doğrultuda geliştireceğiz. Erdek Kapıdağ Yarımadası bir cennet ancak yolundan bakımsızlığından dolayı kimseye gösteremiyoruz. Burayı düzenleyecek denizyolu ile bütün Narlı, İlhanköy, Doğanlar, Turan, Ballıpınar, Çayağazı kıyılarını insanlara gezdireceğiz. Adalar’da 7/24 feribot hattı başlatacağız.
Gönen eski Dericilerin olduğu alanın tamamının OSB’ye taşınması ile bu bölgede kentsel dönüşüm başlatacağız. Gönen’e yeni bir nitelikli termal turizm alanı kazandıracağız. Sındırgı Hisaralan’da bir jeopark hayalimiz var. Dünyada çok sınırlı yapılan jeoparkların hisaralanda tüm altyapısı mevcutta bulunuyor. Dursunbey’in 1700 rakımlı Alaçam Dağları sporcu kamplarının merkezi olacak. Dursunbey bu kimliği ile kalkınacak, bütün sporcular buraya kamp yapmak için burayı tercih edecek”

TARIMA 340 MİLYON LİRALIK YATIRIM

“Balıkesir Tarım Master Planını hazırlayacak, Büyükşehir olarak 340 milyon TL’lik yatırımı biz yapacağız ve 11 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Damla sulama yöntemi ile tarımı Balıkesir genelinde yaygınlaştırmaya devam edeceğiz.

Balıkesir’in köylülerini tarım destek kooperatifiyle beraber, tıbbi ve aromatik bitkiler dikimini destekleyerek, bu ekimi yapan çiftçilerimize alım garantisi vereceğiz. Çiftçimize katma değerli üretim yaptıracağız ve çiftçilerimize ücretsiz desteklerimiz devam edecek. Balıkesir’e Türkiye’nin en büyük et ve süt kombinasını kuracağım demek, Balıkesir çiftçisine ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımıza hiçbir faydası yok. Biz ne yaptık. Süt üreten tüm köylerimize süt tanklarımızı dağıttık. Biz köylümüze ulaştık ve sütü alıp getirdik. Üreticiler buralara sütlerini verdi. Balıkesir’e katma değeri bu sağlar. Biz belediye olarak kesim içinde canlı hayvan sahibinin lojistik olarak taşıma maliyetinden kurtardık. Mobil kesimhane kurarak köylünün yanına gittik. Ben köylüme gideceğim. Köylüm et ve süt kombinasına gelmek için ekstra çaba ve para harcamayacak. Maliyetleri düşürmüş olacağız.

Altıeylül ve Bigadiç 80 bin büyükbaş hayvan ile Balıkesir büyükbaş hayvan varlığının en fazla olduğu iki merkezimiz. İkisinde de Organize Hayvancılık Bölgeleri kuracak, kümelenmeyi sağlayarak düşük maliyetlerle et ve süt üretimi gerçekleştireceğiz. Bedava veterinerlik hizmeti vereceğiz. Büyükbaş hayvan işi ile uğraşan köylümüz bu bölgelerde yatırımını yapacak, Balıkesir daha ucuz et yiyecek.
İvrindi, Karesi ve Kepsut’ta ise organize küçükbaş hayvancılık bölgeleri kuracağız. Bu merkezlerde Balıkesir hayvan borsasını kuracağız. Hayvan borsası ile köylümüz hizmet alacak, daha çok para kazanacak. Bandırma su ürünleri halini taşıyacağız. Bu alan güzel bir meydan haline gelecek. Su ürünleri halini mevcut yapılan balıkçı barınağına doğru kaydıracağız. Orada da modern yeni bir tesis kurmuş olacağız.

Sındırgı, Altıeylül, Gönen, Susurluk jeotermal seralar ile çiftçimiz bölgede katma değer üretecek. Körfez ve Kuzey Marmara’da Sebze ve meyve hallerini kuracağız. Üretici bu hallerde olacak, sebze ve meyve fiyatları istikrara kavuşacak.

Balıkesir’e gıda üssü kurulacak. Bu alanları haller bölgesi olarak hayata geçireceğiz. Esnaf tek bir noktada bütün ürünlere ulaşacak, böylece lojistik maliyetler düşecek. Organik gıdayı da burada üretecek, İstanbul’a satacağız. E-market zincirleriyle Ankara’ya Balıkesir dükkanını açtık. İstanbul’a da İzmir’e de açacağız. E-market olarak tüm Türkiye’ye pazarlayacağız. Bu kentte tarım yatırımları işlerini kolaylaştıracak web sitesini kuracağız. Balıkesir’in neresinde tarım potansiyeli var, neresinde hayvancılık potansiyeli var, bunun veritabanını kuracağız.

Bunların hepsi istihdam demek. Balıkesir artık katma değerli ürün üretecek. Tıbbi aromatik bitkilere alım garantisi veriyoruz.
Dünyada dokuz tane, Avrupa’da 3 tane olan, Türkiye’de ilk defa Bandırma’ya yüksek güç ve enerji laboratuarı kuracağız. 2 bin kişilik istihdam doğacak. Balıkesir teknoloji üretimi anlamında önemli bir değere sahip olacak.

KONFORLU ULAŞIM

“İkinci yıldızımız. Temel stratejilerimizden ikincisi hızlı ve konforlu ulaşım. Bunun için yola ulaşım master planımız ile çıkıyoruz. Üniversitelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte hızlıca ulaşım master planını hayata geçireceğiz. Bu kapsamda ilk gerçekleştireceğimiz projelerden ikisi Karesi ve Altıeylül’de kuzey ve batı çevre yollarını hızlıca hayata geçireceğiz ve Balıkesir şehir trafiğinde bir ring hattını kazandırmış olacağız. Kent trafiğinin akıcılığını arttıracak bu iki bulvar kent merkezindeki yükü önemli ölçüde azaltacaktır.

Bir diğer projemiz ise büyük kentsel açık alanlarımızı birbirine bağlayacak Avlu ile Çamlık Tepesi teleferik projesidir. Her yıl Körfeze 3 milyona yakın turist gidiyor. Onları sabahtan akşama bu kentte tutabilirsek esnaf bayram eder. İşte biz bu akılla bu kenti yöneteceğiz.

Karesi ve Altıeylül’de 14 kilometrelik bisiklet yolu yapıp her mahalleyi bisiklet yolları ile donatıp merkeze ulaştıracağız. Böylece alternatif ulaşım ihtiyacı giderilecek, kent ekolojisi ve insan sağlığı kazanacaktır.

Bandırma’da hayata geçirmeyi planladığımız yeni Ro-Ro limanı ile lojistik ve sanayi sektörlerimiz desteklenecek şehir ekonomisine istihdam ve katma değer sağlanacaktır. Bandırma’nın Batı Çevre Yolunu karayolları ile hayata geçirirken merkez trafiğini rahatlatacak ve sürekli hale getirecek Doğu Çevre Yolunu da biz hayata geçireceğiz Liman AVM ve havayolu kavşakları ile de merkezin bağlantılarını güçlendireceğiz.

Bir diğer çevre yolumuzu ise Erdek’te hayata geçireceğiz. Alaattin ve Halitpaşa mahalleri arasında inşa edilecek çevre yolu Erdek’in kent hareketliliği ve turizm hareketliliği ile transit trafiği şehrin merkezinden ayrıştıracak.

Edremit Güre Akçay ve Altıoluk yan yol projeleri ile turizm trafiği, şehir içi trafik ve transit trafik dengesi sağlanacak. Otogar ihtiyacı olan ilçelerimiz Bigadiç, Gönen, Edremit, Susurluk ve Sındırgı modern otogarlarına kavuşacak.
Kent merkezlerinde de otopark sorunu olan alanlarda dikey teknolojik otoparklar ile parklanma alternatiflerini geliştirecek sokakları insanlara bırakacağız.

Bir diğer stratejimiz enerji verimliliğine ve iklim değişikliğine duyarlı, ekonomi-ekoloji dengesini koruyan bir şehir için yapacaklarımız. Yenilenebilir enerji kaynaklarımıza dair projelerimiz kırsal bölgelerimizin ekonomik gelişimine ve tarımsal faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine alternatif bir katkı sağlayacak. Aynı zamanda Balıkesir’in ürettiği atıklardan enerji sağlayarak verimliliğimizi ve yatırımlarımızı arttıracağız.

Kuzeyin ve Körfezin çöplerini buralarda kurduğumuz ve kuracağımız aktarma istasyonları ile merkeze taşıyıp merkezde büyük bir lfg-biyometenizasyon ve yakma tesisi kuracağız. Yaklaşık 32 megawatt elektrik üreteceğiz. Bu da yaklaşık 150.000 hanenin elektriğine denk enerji demek. Milyonlarca ton karbon salınımının engellenmesi demek. Ben iş adamıyım. Kentteki verimlikte bizim işimiz. Balıkesir bütününde hazırladığımız kentteki güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi potansiyellerimiz hazır.

YEŞEREN BALIKESİR

Sıra geldi diğer yıldızımıza. Şehrimizde doğal alanlar, parklar, bahçeler önemli bir paya sahip olacaktır. Yeşeren Balıkesir ile rekreasyon alanları, tematik projeler, kıyı düzenlemelerimiz ile halkımızın kaliteli ve rahatlık içerisinde zaman geçireceği alanlar üretmeye devam edeceğiz.

Bandırma bor madeni tozundan ve çevresel kirliliğinden de kurtulacak. Buradaki bor döküm sahası ıslah edilerek bölge parkına dönüştürülecek, Bandırma’ya çok değerli bir kamusal alan kazandırılacaktır. Bandırma’da TOKİ’den aldığımız arazide bandırmalıların rekreasyon alanı ihtiyacını giderecek çok güzel bir projeyi de hayata geçireceğiz.

Susurluk; İstanbul-İzmir koridorunun önemli durak noktalarından biridir. Susurluk çayının rekreasyon potansiyeli değerlendirecek, hem kentli için hem de bölgesel anlamda yeni bir çekim alanı oluşturacağız.

Çayderesi 3. etabı Karesinin kalbinde olacak. Edremit yolu boyunca gerçekleştireceğimiz rekreasyon alanı tam 6.5 kilometre uzunluğunda olacak. Bu proje avlunun devamı olacak, içerisinde tematik parklar da alacak.

Altıeylül ilçemizin kamusal alan değerini artıracak otoyola tampon oluşturacak gürültüyü engelleyecek, Çevre Yolu Parkı Altıeylül’e hizmet edecek. Kent merkezine yeni bir mesire alanı kazandıracağız. Karesi Kent Ormanı halkımızın doğal yaşam alanlarını deneyimlemesini sağlayacak. Dursunbey Suçıktı’yı düzenleyecek; Kepsut, Savaştepe, İvrindi, Havran, Burhaniye, Sındırgı, Manyas ilçelerimizde yeşil alanlarımızı arttıracağız.

ESTETİK BALIKESİR

Beşinci yıldızımız Estetik Balıkesir; Estetik Balıkesir strarejimiz ile Balıkesirimiz’in her köşesini güzelleştireceğiz. Meydanlar, prestijli caddeleri, yaşanabilir sokaklar, nitelikli kamu yapıları ile insanımıza layık bir şekilde geliştireceğiz. İşe Gar Meydanı ile başlıyoruz. Mevcut durumda bir kavşak ve durak olarak işlevlendirilmiş alan Balıkesir’in gelecekteki kent meydanı olacaktır. Zağnospaşa’dan başlayarak, yaya öncelikli Milli Kuvvetler Caddesi, Gar Meydanına bağlanacaktır. Yeni kent meydanı için yol, yerin altına alınarak yayalaştırılacak meydan gar yapısı ile temsil edilecektir.

Bigadiç Kent Meydanı ise kentin prestij mekanı olmasının yanı sıra çok fonksiyonlu yapısıyla halkımızın buluştuğu bir etkinlik mekanı olacaktır.
Edremit kent merkezindeki trafik baskısını azaltarak Edremit’in uluslararası niteliğine uygun bir meydan projesi ile enerjisini yükselteceğiz. Yeni ulaşım düzenlemesiyle kavşaklar arasında kalmış Cumhuriyet Meydanını geliştireceğiz. Bir turizm kentine yakışır fonksiyonlar, yeşil alanlar, etkinlik mekanları ile dört mevsim etkin bir şekilde kullanılabilecek zengin, renkli bir kent meydanı üreteceğiz.
Balıkesir’imizin her ilçesine yaya öncelikli insanlarımızı buluşturan ihtiyaçlarına estetik bir şekilde cevap veren prestij caddelerini kazandıracağız.

YENİLENEN BALIKESİR

Altıncı yıldızımız Yenilenen Balıkesir. Yenilenen Balıkesir şehrimizin doğal afetlere karşı dirençli olması, kentsel çevre kalitesinin yükseltilmesi demektir. 20 ilçemizin mikro bölgeleme çalışmalarını tamamladık. Çok şükür aktif bir fay üzerinde bir yerleşim alanı yok. Balıkesir’i depreme hazırlamamız lazım. Öncelikle afet yönetimi ve Deprem Master Planı ile başlıyoruz ve bu plana bağlı olarak şehrimizi afete dayanıklı hale getirecek ve toplanma mekanlarını belirleyeceğiz.

Marangozlar Sitesi ve Erdek’te başlatılmış kentsel dönüşüm çalışmalarına devam edeceğiz.
Kuvayi Milliye ruhu ile tarihimize sahip çıkacak, Balıkesir Saat Kulesi’nin önüne açılan sokağın canlandırmasını ve restorasyonunu yapacağız. Böylelikle üniversite öğrencilerimize farklı bir mekan daha kazandırmış olacağız.

TOKİ ile birlikte Altıeylül ve Karesi’de sosyal konutlar üretip dar gelirli vatandaşlarımız için her bütçeye uygun bir modern bir yaşam alanları oluşturacağız.
Bandırma Kayacık’ta kuracağımız Uydu Kent ile Bandırma’nın konut ihtiyacını karşılayacak altyapısıyla, yeşil alanlarıyla, sosyal donatılarıyla Bandırma’nın merkeze binen yükünü de azaltacaktır.
Yenileme projelerimizin yanı sıra Balıkesir’imizin tarihine saygı duyan, koruyan yaşatan projelere kılavuzluk edeceğiz. Restorasyon ve sağlıklaştırma projelerimiz ile kaybettiğimiz ya da kaybetmeye yüz tutmuş eserlerimizi yeniden kazanacağız.

YAŞAYAN BALIKESİR

Yedinci yıldızımız Yaşayan Balıkesir; kentlerimizin yıl boyunca gerek sakinlerine gerek ziyaretçilerine kültür, sanat, eğlence dinlence ve etkinlik mekanlarıyla zenginleştirilmesini hedefliyoruz. Kuvayi Milliye Müzemizi yenileyecek Balıkesir’imizin ruhunu bu müze ile dünyaya tanıtacağız.
Çamlık Bilim Merkezimiz genç, çocuk ve akademisyenlerimiz için deneyim, bilgi paylaşım ve üretim merkezimiz olacaktır. Edremit zeytin müzemiz yöremizin bin yıllardır değeri olan ürünümüzü ve üretim sürecimizi halkımıza ve ziyaretçilerimize anlatacaktır.

Bandırma ve Edremit’i donanımı yüksek kültür merkezlerine kavuşturacağız. Balıkesir Gençlik Merkezi yenileyeceğimiz yüzü ve çok fonksiyonlu yapısıyla genç ve çocuklarımızın eğitim, kültür, konaklama ihtiyaçlarına yeterli imkanı sunacaktır.
Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek, Toplumsal Yaşam Merkezlerini ilk kez Balıkesir’e kazandıracağız. Fikrini Osmanlı Devleti’nin Külliyelerinden alan projelerimizde; spor tesisleri, yemekhane ve misafirhaneler, kütüphane ve gençlik merkezleri, çocuk eğitim atölyeleri, hayvan dostlarına özel atölyeler, bahçe ve kamp alanları, düğün salonları, eğlence salonlarını içeren kompleks merkezler kuracağız.

KUCAKLAYAN BALIKESİR

Sekizinci yıldızımız şehrimize bakış açımızın temel taşıdır. Herkes için kent, herkesi Kucaklayan Balıkesir. Kucaklayan Balıkesir; toplumun her kesiminin birlikte ve rahatça yaşayacağı bir şehir demektir. Yaşlı, çocuk, engeli olan, çocuk bekleyen, hayvan dostu… Her kesimden vatandaşımızın ihtiyacını düşünerek projelerimizi hayata geçireceğiz.

Yaşlı dostu bir Balıkesir için üç önemli projemiz bulunuyor. Yaşlanma sürecindeki vatandaşlarımıza gelir getirici iş, eğitim ve sosyal etkileşim imkanlarını sağlayacak bir ortamı hayata geçireceğiz. Vatandaşlarımızın 7/24 ulaşabileceği evde bakım hizmet sistemi bir telefon kadar yakınınızda olacaktır. Kuracağımız yaşlı bakım merkezlerinde ileri yaşlardaki vatandaşlarımızın konaklama, bakım, yeme-içme, spor, fizik tedavi gibi temel ihtiyaçları karşılanacak. Bunların yanı sıra hobi alanları ve mini atölyeleri ile hayata tutunan bir yaşam şekli sunulacaktır. Vatandaşlarımıza dokunmak, onların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla alzheimer hastalarının ailelerine destek verecek mola evleri inşa edeceğiz.

Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve istikbalimizin temel taşlarıdır. Nitelikli bir toplum inşası için çocuklarımızın sosyal kültürel ve sanatsal gelişimlerini destekleyecek, ebeveynlerine seminerler verecek atölyeler kuracağız. Çocuk üniversitesi ise üstün zekalı ve yetenekli çocuklara yönelik uzman eğitimcilerimiz ile yetenek ve ilgileri doğrultusunda üniversitemiz ile etkileşim içerisinde faaliyetlerini gerçekleştirecekler. Orman okulları çocuklarımızın yaşadığı yere aidiyet duygularını kazanmaları için en önemli projelerimizden biridir. Onları geleceğe hazırlarken bilim fen alanlarında geliştirirken yaşadıkları fiziksel mekanlara saygılı ve bilinçli bireyler olarak yetişmelerini sağlayacağız. Geleceğimiz çocuklarımıza takım çalışması, doğayı tanıma, sorumluluk alma, el becerileri geliştirme, merhamet ve fedakarlık duygusunun gelişimi gibi kazanımlar sağlayacağı bir ortam hazırlayacağız.

Kadınlarımız için sosyal etkileşim ve el sanatları atölyeleri kurarak gelir desteği sağlayacak; bunun yanı sıra ihtiyaç sahibi kadınlarımıza konaklama imkanı bulabileceği merkezler kurarak kendi ayakları üzerinde kalmalarını, aile bütçesine katkıda bulunmalarını sağlayacak meslek edindirme kursları vereceğiz. Akademilerde gençlerimize ve ailelerine rehberlik ve danışmanlık hizmeti sağlayacak, gençlerimize zorlu eğitim süreçlerinde destek olacağız. Gençlerimiz için kişisel gelişim sertifika programları, istihdam desteği ile öğrencilerimizin ve yeni mezunlarımızın faydalanabileceği girişimcilik merkezimizi hayata geçiriyoruz.
Uluslararası gençlik kültür sanat kampları ile dünyanın farklı ülkelerinden gençlerin katılımıyla gerçekleşecek ve Balıkesir’de kültür sanat kampı geleneği başlatılacaktır. Proje Balıkesir’imizin kültür sanat alanında yenilikçi, çağdaş ve global bir yaklaşımla atılımına önemli katkı sağlayacaktır.

Balıkesir’imizin engelsiz hareket kabiliyeti ile tüm vatandaşlarımıza aynı uzaklıkta olacağız. Engelsiz yaşam merkezimiz ile vatandaşımızın tüm ihtiyaçları tamamen ücretsiz olarak karşılanacak. Şehrimiz engellilik durumuyla ilgili, gerekli farkındalığa erişmiş, duyarlılık ortamını oluşturmuş, toplumsal yapısında bütünlüğü sağlamış olarak yoluna devam edecektir. Engelli vatandaşlarımıza engelsiz bir yaşamın altyapısını kuruyoruz.
Sokak hayvanlarımız için ise VETBÜS’ü hayata geçirecek sokak hayvanlarımıza sahip çıkacağız.

DİNAMİK BALIKESİR

Dokuzuncu yıldızımız Dinamik Balıkesir. Dinamik Balıkesir; sporla iç içe bir yaşam demektir. Daha çok spor yapan bir toplum oluşturarak daha sağlıklı, daha başarılı nesiller oluşmasının yolunu açacağız. Kent ölçeğinde spor tesisleri oluşturmanın yanında sporu sokağa taşıyan yerel projelerimiz ile şehirlerimizde sporun gündelik yaşam içerisindeki yerini arttıracağız.

Balıkesir mahalle ligini kuracak, halkımızı 7’den 70’e spor alanlarımızda buluşturacağız. Spor Sokakta projemiz ile çocuklarımız ve gençlerimiz için sokak sporlarını yeniden hayata katacak altyapıyı üretiyoruz. Toplumumuzun her kesiminin sosyal ve sportif gelişimini spor sokakta faaliyetleri ile destekliyoruz. Tüm okul bahçelerimize fiziksel koşullarına yönelik olarak spor salonu kazandırmayı hedefliyoruz. Okul bahçelerine inşa edilecek spor salonları, beden eğitimi derslerinin yanı sıra, Cumartesi-Pazar ve tatil günlerinde öğrencilerinin dışında, gençlerin, spor kulüplerinin, sporcuların, engelli grupların ve çevre halkının da hizmetine sunulacak.

Yapılan salonlarda yaş sınırı olmaksızın 22 branşta, toplam 800 bin sporcu faydalanabilecek. Balıkesir Güreş Müzesi ile ata sporumuzu geleceğe taşıyoruz.

TEKNOLOJİK BALIKESİR

Ve onuncu yıldızımızda çağımıza uygun bir şehir için “Teknolojik Balıkesir” diyoruz. Teknolojik Balıkesir çağdaş iletişim sistemlerinin şehir hayatına entegre edildiği, kent bilgi sistemlerinin kentsel yaşamı konforlu ve kolay kıldığı bir şehir demektir. Bu kapsamda geliştirdiğimiz sistem ile bitki ve hayvan hastalıklarını erken teşhis edeceğiz. Böylece çiftçimiz gereken önlemi alabilecektir. Erken uyarı istasyonları ile sebze, meyve ve tarla bitkilerindeki hastalık zararlarına karşı zamanında ilaçlama ve ilaçlama eşikleri dikkate alınarak kontrollü bir şekilde uygulanacak, çiftçimizin birim başına yapacağı ilaçlama sayısı %40-50 oranında azalacaktır.
Dijital turizm atlası projemiz ile turizm hareketliğini yönlendirecek kent ekonomisine turizm bağlamında dengeli bir katkı sunulmasını sağlayacağız. Kültürel mirasımızı dijitalleştirerek, halkımızın bu veritabanına erişimini kolaylaştıracağız. Böylece ortak kültürel belleğimizi hep birlikte yeniden tanıyacağız.

Kent takip sistemiyle ve tüm bu projelerle geleceğimizi biçimlendirirken mezarlık bilgi sistemi projemiz ile de geçmişimize ve yitirdiklerimize saygılı bir hayatın altyapısını kuracağız. Vatandaşlarımızın sevdiklerinin gömülü olduğu mezarlıklarda aradıkları mezarın konumunu ve bilgilerini kolaylıkla sorgulayabilecekleri bir sistem oluşturacağız.

Balıkesir’imiz Türkiye’nin giderek daha ışıltılı bir şekilde parlayacak yıldızıdır. 10 yıldızlı Balıkesir projemiz ile yaktığımız kıvılcımı parlayan bir ateşe çevireceğiz. Ekonomisi yükselen kentleri gelişen yaşam kalitesi artan bir Balıkesir için yeniden göreve talibiz. Çünkü Balıkesir hepimize lazım Balıkesir Türkiye’ye lazım.

“ÜÇ İLKEYE SADIK KALACAĞIZ”

Bütün bu projelerimizi hazırlarken bugüne kadar taviz vermediğimiz 3 ilkemize sadık kalacağız. Birincisi bütün projelerimizi yaparken değerlerimizi dikkate aldık. İmar planlarından altyapıya, bütçeden yatırıma, eğitimden sosyal belediyeciliğe, spordan kentleşmeye, ekonomiden kültüre bütün projelerimizi yaparken bizi biz yapan değerlerimizi gözeterek hareket ettik.

Değerlerimizin başında gelen “aileyi ve aile ekonomisini” projelerimizin merkezine aldık. Projelerimizin merkezine her ailede birden fazla kişinin iş bulmasını kolaylaştıracak, istihdam sağlayacak ekonomik büyümeyi koyduk.

İkinci temel ilkemiz danışma, katılımcı belediyecilik, ortak akıl ile yönetim. Göreve geldiğimizde ilçe kent konseyleri, üniversitelerden akademisyenlerin, oda ve borsalarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın katılacağı, 20 ilçenin temsil edileceği Balıkesir Atılım Platformunu kuruyoruz. Bu platformda ekonomiden eğitime, çevreden altyapıya, sağlıktan turizme, imardan ulaşıma, sanayiden tarıma Balıkesir’in hangi bölgesinde ne yapacağımızı tartışacak, Balıkesir’in gelişimi için yol haritası belirleyeceğiz.

Üçüncü temel ilkemiz; öngörülebilir, takip edilebilir ve hesap verilebilir olmaktır. Hesap verme inancıyla bir kuruşu israf etmeyecek, her zaman hesap vermeye hazır olacağız.
Şimdi bu hizmetleri tüm Balıkesir’e yapmak için gördüğünüz gibi biz hazırız” (balikesir24saat)

 

 

Bu haber 121 kez okundu.
merkez_optik
Genel - 19:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  SİZE 3600 YIL ÖNCESİNDEN BİR MEKTUP VAR!.. Fatma Zehra KÖSELEY
  Emekli bir öğretmenin mektubunu bir kez okuyun. Yüksek sesle okuyun yanınızdakiler de duysun.. Bu mektubu bize bugünlere taşıyan o muhteşem bilim kadını Muazzez İlmiye Çığ öğretmenimize minnet duyacağınızdan hiç kuşkum yok. O bizim Sümer Kraliçemiz. Okuduğu Sümer tabletlerini , Türk okuruna ve bilim tarihimize kazandırırken nelerden vazgeçti kim bilebilir ? Sevgili okurlarımız, son Sümer Kraliçemiz […]
 • 02
  “YAPARSA TUNCAY HOCA YAPAR”
  Millet İttifakı’nın Sındırgı Belediye Başkan adayı CHP’li Tuncay Öztürk, seçimi kazanmak için gece gündüz demeden çalışıyor.”Sındırgı’ya sözümüz var” diyerek ilçeyi kalkındıracak projeleri ardı ardına açıklayan öğretmen kökenli başkan adayı, “Yaparsa Tuncay Hoca yapar” sloganıyla da kendine güvenini ortaya koyuyor. Sındırgı merkezle birlikte kırsal mahallelerde büyük ilgi gören CHP’li Öztürk, “Gelin hep birlikte Sındırgı’yı geleceğe taşıyalım, […]
 • 03
  ÖN YARGI – Tanyol KIPÇAK
  Bu hafta sonu ön yargıdan bahsedeceğim Kıssadan hisse işte.. Belki sonunda bir yerlere varırız diye.. İnsanlara “ön yargı” ile yaklaşmak hiç güzel bir yaklaşım değil..Tanımadığımız birini kaşı ile gözüyle,görselliği ve sözleriyle yargılamak.. Amaan bırak şunu…Sevimsiz şey!..Kendini beğenmiş,ukalanın önde gideni.. Demez miyiz?.. Hem de ne.. Daniskasını söyleriz.. Laf aramızda demeye bile gerek yok!.. Yapıyoruz maalesef.. Ben […]
 • 04
  TOSUN’DAN “MEKTUP”, BOSTANCI’DAN “PASTA” 
  Yerel seçim çalışmaları hızla devam ederken Bandırma’da siyasi partiler, seçmene dokunmak ve özel hissetmesini sağlamak amacıyla farklı yollar deniyor. Siyasetin artık değişmesi hatta karar alma mekanizması içinde halkın daha etkin olması gerektiğini düşünenlerden biri olarak seçmen ile Millet ve Cumhur İttifaklarının kurmaya çalıştığı bağı değerlendireceğim. Siyaset dili iletişimin ve bilimin geliştiği 21. yüzyılda artık didaktiklikten […]
 • 05
  ADD’DEN ATATÜRK’E SAHİP ÇIKAN ALBAY’A DESTEK
  Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Balıkesir Şube Başkanı İlhan Öner, 18 Mart Çanakkale zaferinin 104’ncü yıldönümü nedeniyle İstanbul Avcılar’da düzenlenen bir toplantıda okunan duada Cumhuriyetin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk’ün adının anılmamasına tepki göstererek salonu terk eden Avcılar Askerlik Şubesi Başkanı Albay Önder İrevül’ün bu davranışının haklı ve onurlu bir davranış olduğunu ve ödüllendirilmesi gerektiğini söyledi.  Kamuoyunun büyük […]

YAZARLARIMIZ

 • UĞUR MUMCU

  seni yağmurlu bir günde vurdular hep puslu kalsın diye belki ülke geleceği yanıldılar uğurlandığın gün dört bir yandan gönül ışığı düştü  tabutunun üstüne aydınlanıverdi ortalık. yağmur sularına baktım simsiyah akıyordu sanki karanlığın ayak izlerini yıkıyordu insanların yüzleri ıslak, öfkeli ağaçların gözyaşları pırıl pırıl yağmur inatla yağıyor ama akan sel insan seli 1993-Balıkesir Download Premium WordPress […]
 • BAL-KES SİYASİ BİR KURUMDUR (!)

  Seçime geri sayım sürerken… Büyükşehir Başkan Adaylarının Balıkesirspor üzerinden karşılıklı söylemleri devam ediyor. Bir gün biri ziyarete gidiyor Balıkesirspor’a ve kendi mesajlarını veriyor. İki gün sonra diğeri gidiyor, o da kendi mesajlarını veriyor. Daha sonra yetmiyor olacak ki, bir gün birinin sözlerini okuyoruz gazetelerde Bal-Kes ile ilgili… İki gün sonra diğerinin verdiği cevapları… İkisi de […]
 • ATKÖYLÜ MEHMET ÇAVUŞ

  Atköylü Mehmet Çavuş Çanakkale, Filistin, Kafkas Cephesi, Kuvayı Milliye – Milli Mücadele derken uzun ayrılıklardan sonra köyüne döner bir bakkal dükkanı açar. Bütün harp görmüş insanlar gibi sert mizaçlıdır. Çabuk parlar, serttir, celallıdır, inatçıdır, doğrudan şaşmaz. Asla taviz vermez. Herkes az çok kendinden çekinir. Kimseye “Eyvallahı” yoktur. Öfkesi hazırdır. Arada sırada askerlik arkadaşı Bigadiç’in Çiftlik […]
 • YILMAZ HOCA (2)

  Yılmaz hocayı en kısa nasıl tarif edersin deseler şöyle derdim; Üreten, ürettiğini hakça paylaştıran, çalmayan, çaldırmayan, baskıya boyun eğmeyen bir devrimci adam… Yılmaz Büyükerşan kendisine oy vereninde vermeyeninde hocasıdır. Hocanız olmayan birisine hocam demek “Görüşlerinize katılmasam da sizin bilgeliğinizi, öğreticiliğinizi kabul ediyorum” demektir. Gelelim diğer dükkâna: Çiçekçi dükkânından başka bir dükkân daha açtı Yılmaz Hoca. […]
 • 90 GÜN KALA AKLIMA GELENLER – Birgi TUNA

  Bugün 18 Şubat 2019. 19 Mayıs 2019’a tam 90 gün kaldı. Emperyalizm, 20’nci yüzyılda en büyük hezimeti Çanakkale’de yaşadı. Uğradığı hezimete rağmen, Türk Milletini esir etmek için 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşmasıyla başlayıp 10 Ağustos 1920’de Sevr Antlaşmasıyla tamamlanmaya çalışılan süreçte emperyalist ordular tek kurşun atmadan Yunan, Bulgar, Arap çeteleri maşa olarak kullandı. Bu […]
 • BİR KÜLTÜR MABEDİ : SARIKIZ KAZDAĞI ETNOGRAFYA GALERİSİ

  Güre İskele’de bulunan galeri, 14 Kasım 2015 yılında Uğur ve Murat Bostancıoğlu kardeşler tarafından merhum babaları Ali Bostancıoğlu’nun anısına ithafen kurulmuştur. Galeride, 8 dakikalık Kazdağları ve bölge tanıtım filmi, İda Dağı Mitosları, Troya ve Antandros, Kuzey Ege Antik Kentleri, Antik dönemlere ait sikkeler, vazolar ve terrakotalar, Fatih’in İstanbul’un fethi sırasında Toroslardan getirdiği Tahtacı Türkmenleri, Yörükler […]
 • VUKUATLAR BİTMEZ!

  31 Mart seçimleri öncesi vukuatlara her gün bir yenisi ekleniyor. Önce ‘seçim vukuatları’ dedim. Sonra ‘bu seçimin en büyük vukuatı’ Ardından ‘vukuat üstüne vukuat’ Sonra da ‘vukuatlara devam’ Bu kez ‘vukuatlar bitmez’ diyorum. O kadar ilginç vukuattan sonra iş geldi sabıka kaydına!.. Edremit Adliyesi’ne giderek savcılıktan sabıka kaydını alan bağımsız aday Kamil Saka diğer adayların […]
 • ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ BALIKESİR KEŞŞAFLARI – Fatma Zehra KÖSELEY

  18 Mart Çanakkale Zaferinin 104. yıldönümünde Balıkesir Lisesi öğrencilerinden oluşan Keşşaflar ( İzciler ) Çanakkalede şehit olan Balıkesir Lisesi İzcilerini gururla ve minnetle andılar. Balıkesir Kuvayı Milliye şehrine yakışır bir temsili tören ancak bu kadar güzel ve anlamlı olabilirdi.Bu törene emek verenlere , yürekten teşekkürler. Keşke bu tören ta başından sonuna kadar kayıt altına alınabilseydi. […]
 • MEKTUP

  Sen öldün. Öldürmek bir eylemdir. Türkçe dilbilgisinde ya da yasalarda “fiil” de denir. Oysa ölmek bir eylem değildir. Senin ölmeni, ölümü, ölmeleri bir eylem yaptı insanoğlu ve ölünden ve ölümlerden kendine zırhlar, kapılar ve tesbitler icat etti. Ölümünden ve ölümlerden kendine konuşacak çok şey buldu ama yapacak hiçbir şey bulamadı. Sen öldün. Senin ölümünü ve […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • KENDİN, KENDİN OL- İhsan DURAK

  Toplumda ki duygu, düşünce, davranış bozulmalarında ki etkenlerden önde gelenler; varsılların yoksullara, amirlerin memurlara, yönetenlerin yönetilenlere, seçilenlerin seçenlere, üretenleren tüketenlere, özel arabayla gidenlerin ,trenle gidenlere, uçakla gidenlerin, yaya gidenlere… bakışlarına hayran, yiyişlerine hayran. Ne çabuk unuttun emeklediğin, ınga dediğin, altını ıslattığın günlerdeki ağlamalarını. Ama; anneler, babalar, sağlıkçılar, öğretmenler ve mahalle bakkaLları unutmaz; borçlarını ıskalayıp, başka […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 3 AY = ÇOK SENE… Nedim ISPARTA

  İstasyon mahallesi yazımda bahsettiğim gibi,  fabrikamızın özelleştirilmesi / kapatılmasının ardından çil yavrusu gibi dağıldık. Ben de bir arkadaş vasıtasıyla Görsel Yayınlar’a ansiklopedi satışı için başvurdum ama şartlar uymadı.  Lise mezunu değildim. Dursunbey’de satış yaparken yardımcı olduğum İpek hanım, beni direk müdür Hüseyin Aslan’ın( Facebook’dan arkadaşım şu anda) odasına götürdü.  – Nedim abi bu işi yapamazsa […]
 • HAÇLI KATLİAMLARI  DEVAM EDİYOR- Ramazan KARACA

  Bizim nesil Haçlıların yaptığı katliamları daha belki okullarda okumadan evvel Cüneyt Arkın’ın çevirdiği filmlerden öğrenmişti. (Örneğin, Selahattin-i Eyyubi. 1970’te çevrilmiş. Biz daha çocuk yaşlarda bu filmleri izledik. Bu yazıyı yazmadan önce yine baktım. Tam bir katliam o yıllarda yapılanlar.) Aradan yüz yıllar geçti ama bu katliamlar hâlâ devam ediyor. Bunu nereden anlıyoruz; Yeni Zelanda’da katliam […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • KARDEŞ KAVGASINA HAYIR… TAHSİN EREL

  Dostlar diyor ki: “Neden genel konularda yazmıyorsun?..” Gerçi şurada burada imzamızın göründüğü oluyor zaman zaman ama sonuçta yerel yazarız biz… Yerel okurun ilgisi seçime odaklanmış durumda.”Güncel” kavramının da anlamı daraldı böylece… Gazete yazarı günceli kovalar. Anketlere göre, koltuğu kapmasına çok bir şey kalmayan CHP Ankara adayı Mansur Yavaş’la ilgili iddialar da güncel gerçi; ama bu […]
 • ÖN YARGI – Tanyol KIPÇAK

  Bu hafta sonu ön yargıdan bahsedeceğim Kıssadan hisse işte.. Belki sonunda bir yerlere varırız diye.. İnsanlara “ön yargı” ile yaklaşmak hiç güzel bir yaklaşım değil..Tanımadığımız birini kaşı ile gözüyle,görselliği ve sözleriyle yargılamak.. Amaan bırak şunu…Sevimsiz şey!..Kendini beğenmiş,ukalanın önde gideni.. Demez miyiz?.. Hem de ne.. Daniskasını söyleriz.. Laf aramızda demeye bile gerek yok!.. Yapıyoruz maalesef.. Ben […]
 • TOSUN’UN PROJELERİNDEN NOTLAR

  Cumartesi günü Millet İttifakı Başkan Adayı Tolga Tosun, proje ve meclis üyesi adaylarının tanıtımını gerçekleştirdi. Toplantıya katılan Dursun Mirza’nın da konuşmasıyla CHP’deki buzların eridiğini söyleyebiliriz. Burada özellikle Tolga Tosun, Dursun Mirza’ya “Canımdan çok sevdiğim Dursun Ağabeyim” diye hitap etti. Mirza da konuşmasında Tolga Tosun ile sorunu olmadığını ve her türlü desteği vereceğini açıkladı. Bu gelişmenin ardından seçim […]
 • RAMAZAN DİKMEN- Uğur SATILMA

  “Öldü. Ölmüş. Aramızdan ayrıldı. Sizlere ömür. Onu kaybettik. Acı kaybımız. Dilin alışkanlıkları karşısında raha­tına düşmüş zihnin kanaatkâr suskunluğu.” Ne de güzel ifade ediyor, “Afife Abla’nın İncileri” adlı öyküsünde Ramazan Dik­men malum son karşısındaki teslimiyetimizi. Biz bu sefer ak­sini yapalım, ölümün ardından zihnimizde beliren basmaka­lıp kelimeler yerine daha farklı cümleler kuralım ve yâd edelim. 1997 yılında […]
 • KÖY ENSTİTÜLERİ NEDEN YIKILDI !

  Yıkılış gerekçesi öyle önemli ki… “Keşke okusalar da gelip beni kesseler evvela!” Biraz uzundur ama okuduğunuza değecektir diye düşünüyorum… “Londra Halkevi’nin düzenlediği, “Köy Enstitüleri 50. Yaşında” konulu açıkoturumu izleyenler, üç buçuk, dört saat boyunca yerlerinden kımıldamadılar. İzleyenler, para ödeyerek biletle girmişlerdi. Giriş bizim paramızla aşağı yukarı yirmi bin lira (5 sterlin)! Salon tıklım tıklım dolu. […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 99.835
  -3,45%
 • ALTIN 243.19
  5,68%
 • DOLAR 5.765
  5,49%
 • EURO 6.523
  4,76%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link