DOLAR 32,3017 % -0.03
EURO 35,1306 % 0.53
STERLIN 41,6098 % 0.4
FRANG 36,0803 % -0.15
ALTIN 2.405,18 % -0,41
BITCOIN 67.547,98 0.197
Yayınlanma Tarihi :

YILLAR BİZ İNSANLAR KADAR ACIMASIZ OLAMAZ

YILLAR BİZ İNSANLAR KADAR ACIMASIZ OLAMAZ

İyi ki Balıkesir 24 Saat ile siz sevgili okurlarıma ulaşmaktayım . Bunu demem için sağlam bir nedenim daha var. Balıkesir’imizin saygın haber sitesi ; dünyanın tanıdığı, eserlerinin pek çok dile çevrildiği , öneminin her geçen gün arttığı edebiyatımızın en önemli isimlerinden biri olan Sabahattin Ali’nin Edremit’te bir süre yaşadığı eve yönelik yaşanan gelişmeleri en tarafsız bir gözle kamuoyuna aktardı. Belli bir tarafın destekleyicisi olarak üzüntü ve kaygı ile izlediğimiz gelişmeleri iş işten geçtikten sonra gündeme getirmeyi tercih etmedi. Bu duruşa sahip anlayış içerisinde yer almak benim için oldukça önemli.

Sabahattin Ali’nin Kazdağları tutkusunu, kızı saygıdeğer Filiz Ali ile olan imrenerek okuduğumuz ilişkisini, Kuzey Ege’miz başta olmak üzere ülkemizin insanlarını anlatması gibi örnek alınacak nice tutum ve davranışını öğrenme, çevresine anlatma çabasını kendime göre sürdürmeye çalışıyorum. “Kazdağ Çiğdemi”  olarak büyük değerimize sahip çıkma konusunda naçizane görüşlerimi belirteceksem en az haber sitemiz kadar tarafsız olmalıyım. Bunları dile getirmeden önce ilgili konunun muhataplarını kendi vicdanları ile baş başa bırakıyorum.

Sabahattin Ali’nin , kimi zaman tek başına kimi zaman eşi Aliye Ali ve kızı Filiz Ali ile birlikte doğa gezilerini gerçekleştirdiği Kazdağları’nın özgürlüğünü bizler onlar kadar yaşayabiliyor muyuz?

Kazdağlarını o dönem ki hali ile bugünlere taşıyabildik mi? Yoksa ranta kurban mı ettik? Doğal güzellikler yerine yazlık evleri mi tercih ettik?

Sabahattin Ali ve ailesinin, bölgemizin değeri Mustafa Seyit Sutüven başta olmak üzere diğer dostları ile resimlerini gördüğümüz Akçay Gazinosu, sahiller gibi o günün güzelliklerine ne kadar sahip çıkabildik?

Bin Pınarlı İda’mızın cennet köşelerine koşmak varken,  günümüz modasına  kapılıp AVM’lere mi gittik , otellerin plajları daha mı cazip geldi?

Sabahattin Ali’nin hikayelerinde anlattığı Edremit Körfezi insanlarının içtenliğini, samimiyetini bugün bölgemizde yaşayan herkes de bulabiliyor muyuz? Yoksa çoğumuzun artık insanlara ister istemez güveni kalmadı mı?

Bugün hangimiz dillere destan Hasanboğuldu efsanesindeki gibi ölümsüz bir aşkı yaşamayı göze alabiliriz?

İçimizden kim bir sokak lambası altında ‘Sabah Yıldızı’ gibi hiçbir şeye ve hiçbir kimseye aldırış etmeden kitap okuyabilir?

Hangimiz Sabahattin Ali gibi bölgemizi derinlemesine doğasıyla, kültürüyle, bütün köyleriyle , insanlarıyla sevip , karış karış her karesi hakkında engin bir bilgiye sahip olabilir?

Sevgili Filiz Ali gibi hangimiz yaşadığı topraklara Ayvalık’taki Uluslararası Müzik Akademisi gibi bir sanat mabedi kazandırabilir? Onun gibi babası adına yapılan nice etkinliklere katılmayı kendine görev edinebilir?

Bugün kaçımız Edremit’teki söz konusu evin yerini biliyorduk? En son ne zaman evi görmeye gitmiştik? Ev hakkında önceden yetkili kişi ve kurumlardan bilgi edinmiş miydik? Son durumdan ne kadar haberdardık?

Sabahattin Ali’nin Edremit’teki evini sadece, Kuyucaklı Yusuf gibi başlı başına bir başyapıt olan eserinde anlattığı anılardan ibaret olarak mı biliyorduk?

Romanda bize anlatılan Edremit insanını biz yazarımız kadar tanıyabildik mi?

Yusuf ve Muazzez’in yaşadığı kutsal aşkı bölgemizde yaşayanlar oldu mu? Yoksa günümüzün çıkar ilişkilerini aşka da mı dahil ettik?

Acaba çok konuda olduğu gibi her şeyi özde değil sadece sözde mi yapmıştık? Sadece son yıllarda yapılan Sabahattin Ali etkinliklerinde boy mu gösteriyorduk?

Ve nice sorulara “içimizdeki şeytan”a uymadan en samimi yanıtlar verebiliyorsak belki gündeme yönelik daha net görüşümüz olabilir . Gerçi bunu başarabilseydik belki bugün halen daha Akçay’da ya da Körfezimizin bir başka sahilinde o güzelim anılar gibi bizlerde en doğal halimizle pozlar verebilirdik.

Kim istemez ki Filiz Ali gibi Akçay sahilinin en sakin dönemlerini yaşamak?… Hayranlıkla baktığımız fotoğrafların gerçek olmasını… Olmayacağını biliyoruz ne yazık ki… İşte dün anılar… Bugün Edremit’teki ev … Yarın … Artık başka bir Sabahattin Ali değerini kaybetmeyelim … Bunu dilemekten başka çaremiz olsun… Yoksa bu büyük değerimize karşı her zaman mahcup kalırız. Bunu da herkes böyle bilsin.

Cennet Körfezimizi ‘Bayram Yeri’nden’ cehenneme çevirmeyelim!

Kaynak : Çiğdem ÇİMEN

YORUM YAP