Yayınlanma Tarihi :

YILIN İLK DEVE GÜREŞİNİ 10 BİN KİŞİ İZLEDİ!

YILIN İLK DEVE GÜREŞİNİ 10 BİN KİŞİ İZLEDİ!

Balıkesir’in Burhaniye ilçesi, yılın ilk deve güreşine ev sahipliği yaptı. 22.Pelitköy Deve Güreşlerinde 120 deve arenaya çıkarken, güreşleri yaklaşık 10 bin kişi izledi.

Burhaniye Belediyesi ve Deveciler Derneği tarafından düzenlenen güreşlerde, Ege ve Marmara’nın değişik il ve ilçelerinden gelen 120 deve kıyasıya güreşirken,  dereceye giren develerin sahiplerine kupaları verildi. Pelitköy Güreşlerini, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, CHP’li Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ile AKP İlçe Başkanı Feridun Soykök, CHP İlçe Başkanı Ergun İnce, İyi Parti İlçe Başkanı Erdoğan Kahya, daire müdürleri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve yaklaşık 10 bin güreş sever izledi. Dereceye giren develerin sahiplerine kuplarını veren Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, katılımcılara teşekkür etti.

Deve güreşlerini yaşatacaklarını anlatan Deveciler, “ Hepiniz güreşimize hoş geldiniz. Bu güzel organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçen Deveciler Derneğine, Pelitköy Muhtarlığı’na , Jandarma komutanlığına, zabıtalarımıza  ve belediye çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Pelitköy Mahalle Muhtarı Hasan Varol’da, “Bu yıl 22.deve güreşlerini yapıyoruz. Güreşimize katılan kaymakamımız Hüseyin Öner ve Belediye Başkanımız Ali Kemal Deveciler ile diğer konuklara teşekkür ediyorum. Güreşlere 120 deve katıldı. Halkımızın da büyük ilgisi var. Çok güzel güreşler oldu” dedi.

Deveciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tunay Yanbakan  ise, “ Sezonun ilk deve güreşini yapıyoruz. Hava çok güzel.  Seyircinin ilgisi çok fazla. Güreşleri yaklaşık 10 bin kişi izledi. Bu ilk güreş develerimiz için de  bir ısınma hareketi oldu. Yörük kültürü  olan bu güreşleri yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.  Sefer TALAY/ BURHANİYE (balikesir24saat) 

 

 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP