DOLAR28,8760% -0.2
EURO31,5760% -0.63
STERLIN36,5293% -0.57
FRANG32,9896% -0.37
ALTIN1.891,72% -0,51
BITCOIN1.093.703-1.14

YILAN HİKÂYESİNE DÖNEN YOL VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (2)

Yayınlanma Tarihi :
YILAN HİKÂYESİNE DÖNEN YOL VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (2)

Sevgili okurlarım, bir önceki yazımda Pina Deresi’ne bağlı yolun hikâyesini sizlere bütün gerçekliğiyle anlatmaya çalıştım. Sokak sakinlerinin bu konuda ne kadar samimi olduğunu bütün herkes biliyor. Konuya hâkim olup vatandaşıyla ilgilenen milletvekili de ilgili kurum ve kişiler de. Zaten bundan dolayı konuyu sizlere aktarmaktayım. Bir yol ile başlayıp ardından “arif olan anlar” denilen bir noktaya geliniyorsa, ben de bundan haberdarsam kimse kusura bakmasın. Özgür kalemim elbette, haklının yanında yer alır.

Ve şimdi kaldığım yerden devam ediyorum. Akçay Mahallesi’ndeki 29 No’lu sokağın Çanakkale yoluna bakan cephesinde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından teraslama çalışmaları yapılmış. İlgili çalışma, bu noktaya otobüs durağı konulacağı için vatandaşlar açısından olumlu. Durak yapılacak olsa da evlerine girebilmek için özel şahsa ait olan araziyi kullanmaya devam edecekler. Çünkü projede olduğu halde yapılmayan yol tamamlanmadı. Geçişi sağlayacak olan köprü de yapılmadı.

Sokak sakinlerinin evine ulaşmak için kullandıkları arazi, şu   an için tel örgüyle çevrili değil. Üzerinde bir inşaata da başlanılmadı. Böyle bir durum söz konusu olsa sokak sakinleri evlerine giremeyecek. Sokakta bulunan elektrik direği arızalansa ya da ambülans, itfaiye gelmesi gerekse hiçbir araç buraya ulaşamayacak. Mağduriyetin boyutunu, siz düşünün.

Pina Deresi’ni takip eden yol, Yenimahalle sahiline uzanıyor. Çanakkale yolunun altından da menfezle denize bağlanıyor. Derenin ıslah duvarlarının büyük bir kısmı, şuan yıkık vaziyette. Bu durum, tehlike arz ediyor.  Birkaç kez araçların dereye yuvarlanmasına varan kazalar yaşanmış. Aynı şekilde yayalar da içinde tehlikeli bir durum. Çanakkale yolunda yaya çizgisi bulunuyor. Çizgilerin bittiği yer de ise kaldırım yok. Derenin hemen başlangıcı olduğu için, kışın artan su seviyesiyle kazalar adeta kaçınılmaz gibi. Ne yazık ki bölgede son günlerde hayatı felç eden sağanak yağışlardan dolayı, sokak sakinleri evlerine giremiyor. Yatalak hastası olan bir aile için bu durum daha da zor.

Çok daha devasa boyutta olan Assos tüneli yapıldı. Nedense bu yol da köprü de tamamlanamıyor. Bunlar yetmezmiş gibi, yol olması gereken alana yani 29 No’lu sokakta yer alan evlerin önüne molozlar dökülüyor. Sokak sakinleri, bu işlemi yapan Edremit Belediyesi’ne ait aracın şoförüne molozların neden döküldüğünü sormuş. Şoför de ilgili birimdeki şefin talimatıyla yapıldığını söylemiş. Hâlbuki yolun alt yapısı tamamlanmış. Geriye sadece köprüyü inşa etmek, yolu bitirmek kalıyor. Durum bundan ibaretken, harcanan onca emeğin ve masrafın üzerine moloz demek, ne anlama geliyor?

Sokak sakinleri de buraya molozların dökülmesinin çok yanlış olduğunu belirtmiş. Bunun üzerine, molozlar özel şahsa ait araziye ve yakın alanlara dökülmüş. Mantıksız bir şekilde yapılan bir başka işlem de evlerin önüne kanal açmak. Bu kanal, bir süre sonra bataklığa dönüşmüş. Ancak o zaman kapatılmış. Bunun yanı sıra yağmur suyunun tahliyesi için döşenen borular da derekenin akıntısına göre döşenmemiş.

Caddesi, sokağı ve planda yolu olan evlerin macerası böyleydi. Sokak sakinlerinin yaşadığı sorunlar, yıllardır çektiği sıkıntı, bu süreçte kendi ceplerinden ödeyişleri gibi birçok olumsuzluk söz konusu. Onlar vatandaş olarak, bütün sorumluluklarını fazlasıyla yerine getiriyor. Böyle bir muamele görmeyi hak etmiyorlar. Dışarıdan sadece bir yol ama içinde bambaşka yolların olduğunu gösteren bu sorunun en kısa sürede çözülmesini diliyorum. Şimdilik hoşçakalın. Doğruluk, dürüstlük ve vicdanla kalın. Ve ne pahasına olursa olsun, gerçekleri söylemekten ve savunmaktan asla çekinmeyin.

 

YORUM YAP