28° Açık
 • EURO 6.36
 • DOLAR 5.66

YETENEĞİN VE KARİZMANIN VÜCUT BULMUŞ HALİ GENÇ OSMAN YAVAŞ

Kültür - 5 Temmuz 2019 23:57 A A

Yıl 1997… Tüm müzik kanallarında yayınlanan , Rock müzik dinleyicisi olmayan kimselerin bile diline doladığı , klibi ile de adından söz ettiren , yıllardır dinlenilmeye devam edilen efsane şarkıdır, “İki Yol” …

Hayatıma dair yeni karar verirken kendimi cesaretlendirmek için hiç kimse duymadan mırıldanırım İki Yol’un şu sözlerini :

Korkma bebeğim

İki yol var demiştin

Hangisini seçeyim

Korkma bebeğim hepsinin sonu aynı …

Kazdağı’nda dereler tepeler aştığım yürüyüşlerde karşıma çıkan yol ayrımlarında da aklıma hemen İki Yol gelir . Parçayı çoktan söylemeye başlamışımdır. Bin tanrılı dağın , bu parçaya çok uygun olduğunu düşünüyorum . Hiç şüphem yok ki son nefesimi verinceye kadar efsane parçayı her zaman dinlemeye ve söylemeye devam edeceğim . Benden daha genç kuşaklarında parçayı bilmelerini sağlayacağım. İki Yol , müzik dünyamın sayılı kutsal olanlarından biridir.

İki Yol’un klibini ekrana kilitlenip izlediğim yıllardan bugüne dek geride , iyiliklerle anımsadığım yaşanmışlıklara sahip olmak , benim için ayrı bir mutluluktur.

O hiç yaş almayan yakışıklılığıyla , insanı bulunduğu andan alıp bilinmezliğe götüren sesiyle , hiç kimselere benzemeyen giyim tarzıyla İki Yol’un klibinde izlediğimiz Mavi Sakal grubunun solisti , ” Genç Osman Yavaş” tı.

Müzik dünyasında ilklere imza atan , kendi çizgisinden hiç sapmadan ilk çıktığı yolda hep daha iyiye ulaşarak müzik yaşantısına devam eden efsane grubumuz Mavi Sakal’ın solistinin , daha önce de gençlik arkadaşlarıyla kurduğu Hindibağ adında bir müzik grubu olmuş. Marmara Üniversitesi’nde Resim Öğretmenliği okuyan , doğum yeri İsviçre’den geldikten sonra sayısız çeviriler yapan , gitarı eline alır almaz pek çok müzisyene taş çıkartan bir performans çıkartacağının sinyalini veren Genç Osman Yavaş’ı pek çoğumuz Mavi Sakal ile tanıdık . Ve çok sevdik. Bir  insan , nasıl olur da pek çok alanda bu kadar başarılı olabilir , her alanda bu denli yeteneğe sahip olur dedirten Genç Osman Yavaş’a , hayran kalmamak imkansız.

Kendisi bizlere hep büyük bir şaşkınlık da yaşatıyor.  Kendi adıma en büyük şaşkınlığım , Mavi Sakal’ın solisti olarak parçalardaki o sert çıkışları ruhumuza işleyen ses tonu, bizi de parçaya eşlik ettiren devleştiği performansı, etkileyici karizmasının çok ötesinde grubun müziğine hakkını teslim eden eşsiz sesi . İşte bu sese sahip Genç Osman Yavaş, solo kariyerine başlamasıyla sanki o parçaları söyleyen başka biriymiş dedirten , dinlendikçe dinlemeye doyamadığımız, kadifeyi bile kıskandıran,  sözlerin zarafete dökülmeye kıyamadığı naif mi naif sesi …

Evet evet , sevgili Genç Osman Yavaş’a dair en büyük şaşkınlığım budur . Yoksa başka türlü bir şaşkınlığa düşmek mümkün mü . On parmağında on marifete sahip bir sanatçı olmak hiç kolay değil. Böylesine değere sahip sanatçılar her zaman yetişmiyor. Değerli müzisyenimizin sevgi ve saygıya dayalı samimi ilişkilerine bile insan bu iki farklı yorumuna şaşırdığı kadar şaşırmıyor.

Efsane müzik grubum Mavi Sakal, yıllar önce bizim Zeytinli Dalyan Sahili’nde her yıl gerçekleşen Rock Festivali’nin programında yer alan en önemli müzik grupları arasındaydı . Daha o yıllarda festival bugünkü kadar ilgi görmüyordu . Ne yazık ki o zaman onları sahnede izleyememiştim . Bunun üzüntüsünü hep yaşamıştım . Bana bu üzüntüyü bir daha yaşatmayacağını bağıra çağıra duyuran o güzel haberi sonunda almıştım. 2017 yılında gerçekleşecek olan Zeytinli Rock Festival’in son gününde ana sahneye çıkacak gruplardan birisi de Mavi Sakal’dı. Bu harika haberi alır almaz iş çıkışı soluğu festival biletine ulaşabileceğim yerde almıştım.

Sabırsızlıkla beklediğim , hayatım boyunca unutmamın imkansız olduğu o efsanevi gün gelmişti . Efsanevi müzik grubumu Mavi Sakal’ım , efsanaler diyarı Kazdağı’nın eteklerinde konser veriyordu . O anki mutluluğum tanrıları çoktan kıskandırmıştır. Konser alanını dolduran müzikseverler ile birlikte tarihi bir konser yaşamıştık.

Konser sonrası , grup üyelerinin her biri ile sanki beni çok önceden tanıyorlarmış hissini uyandıran yakınlıkları, beni çok ama çok  mutlu eden samimiyetleri ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimiz , grubu uğurlayışımız  o günü unutulmaz kılmıştı.

Mavi Sakal’ı,  festivalden daha sonra İzmir Alsancak’da sahne aldıkları Bios Bar’da dinlemiştim. Ne mutlu ki bana bu şansı da yakalamıştım. Ama ne yazık ki o günden beri grubum bir daha sahne almadı . Ne zaman bir konser olacak diye büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum. Zeytinli Rock Festivali gibi çeşitli Rock festivalleri düzenlenirken , bu ülkede Rock müzik tarihine damga vuran Mavi Sakal neden olmaz ki ?!.  Beni çok üzen bu duruma da hiç mi hiç anlam veremiyorum .

Efsane müzik grubum Mavi Sakal’ımın söylemini yazımda birkaç kez dile getirdim. Günlük yaşamımda başka bir söylem kullanmıyorum. Dünyaya mal olmuş Mavi Sakal grubunu,  sanki Kazdağ Çiğdemi benden başkası bilmiyor. Sanki başkası hiç dinlememiş. O izlenim uyanıyor değil mi. Aslında öyle de olmasını ne çok isterdim. İşte Mavi Sakal , ben ve benim gibi Mavi Sakal sevenleri için çok önemlidir . Grubumuzu sahiplendiğimiz içindir bu söylem dilim. Mavi Sakal tutkusu başka türlü zaten olmaz. Bu tutkuyu canla başla diri tutan sevgili Utku Esaş’a içtenliğinle sevgilerimi iletiyorum. Kendisi yıllardır grubun bir parçası gibi . Grubun konserlerini kaçırmamaya çalışıyor. Her zaman en büyük destekçilerden biridir. 2017 yılında Zeytinli Rock Festivali’nde grubu beraber dinlemek büyük bir keyifti . Grup ile o samimi sohbet için kendisine ne kadar teşekkür etsem hep az gelir . İyi ki var ve tanıştık. Umarım ki daha nice konserler yine hep beraber oluruz.

Grubu sahnede bir daha ne zaman izleyeceğiz diye beklediğimiz zaman sürecinde , Genç Osman Yavaş gibi pek çok yeteneğe sahip diğer grup üyelerininde de başka alanlardaki başarılı çalışmalarına devam ettiklerini görmekteyiz.

Sevgili Genç Osman Yavaş hem solo albüm kariyerini hem de , ” Amcam ve Ben” serisi ile adım attığı yazarlık kariyerini sürdürmektedir . İlk solo albümünün adı “Gökyüzü Masmavi”dir . Bu albümü dinlemek bana , doğadan  güç aldığım zamanlar gibi hayata karşı direnmek için yeni bir güç kaynağı yaratır. Albümde yer alan , “Daha Çok Küçüksün” adlı parçanın klibi hiçbir bütçe olmadan çekilmiş. Bir işi insan iyilikler ve doğrularsa yaparsa maddiyatın hiçbir önemi kalmaz. Başarışı bir çalışma olarak bunu kanıtladı. Albümü daha önce dinlemediyseniz daha da vakit kaybetmeden dinleyin. Elbette yasal yollar aracılığı ile dinleyin. Emeği sömüren korsanlardan sakın olmayın. Ruhunuzu müzik şöleninden yoksun bırakmayın.

Genç Osman Yavaş’ın , ikinci solo albümünün adı “Sensizlik Anlatılmaz” , dır. Birbirinden etkileyici parçaların yer aldığı albümün ömrü sonsuz olsun . İnsanın yaşadıklarına birebir tercüman olan bu parçalar zaten nasıl unutulur. Şarap misali yıllanır. Yıllara meydan okur. Yetenekli ve karizmatik solistimiz , sevenleri ile İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa gibi pek çok şehirlerde gerçekleştirdiği konserlerde buluşuyor .

Mavi Sakal ile sımsıkı bir hayran kitlesine sahip solisti sevenleri solo kariyerinde de yalnız bırakmıyorlar. Umarım biz Balıkesirliler de bu güzel parçaları dinleme şansını yakayabiliriz. Konserler dışında konuk olduğu televizyon ve radyo programları ve internet üzerinden takip edebildiğimiz yayınlar aracılığı Genç Osman Yavaş’ı dinleyebilirsiniz. Basında da büyük ilgi gören röportajlarını hep okuduk. Solistimiz , geçtiğimiz yıllarda özel bir yabancı radyoda kendi müzik seçkisini oluşturan parçalardan seçtikleri ile bizlere adeta bir müzik şöleni yaşatmıştı. O yayının tekrarını bile kaçırmamıştım. Ama ne yazık ki bu yayın kuşağı uzun ömürlü olmadı. Daha sonra da o yabancı ulusal radyo kanalını pek tercih etmedim. Buradan yapımcılara sesleniyorum. Genç Osman Yavaş başta olmak üzere onun gibi müzik de değişilmez kalite isimleri unutmayın, onları bizler ile buluşturun. Görüp baktığımız da çok doğru bir karar verdiğinizi anlayacaksınız. Asla pişmanlık duymazsınız benden söylemesi . Karar size kalmış. Ticari kaygı ile bizleri sığ müziklere maruz bıraktırmayın.

Genç Osman Yavaş’ın , edebiyat dünyasındaki çalışmaları çevirmenlik olarak devam ediyordu. Çocuk kitaplarının çevirmenliğini üstlenen yetenekli ve karizmatik yazarımız , bu süreçte her ne kadar bir kitap çıkartmasa da yeğenlerine anlatmış olduğu hikayeler ile kendi kitabını çoktan yazmıştı. Anlatmış olduğu hikayelerin sonunda “Amcam ve Ben” serisi doğdu.

Geçtiğimiz aylarda Amcam ve Ben serisinin en son kitabı olan “Süperstar” okurları ile buluştu. Hikaye anlatıcısı olan önceki kitaplardan da çok sevdiğimiz amca , yeğeni ile geçirdiği süre boyunca öyle bir hikaye anlatıyor ki ; biz okurlar hem çok eğleniyoruz hem de bir çocuk bir kitabı okurken işte böyle başarılı bir anlatım olursa bilgiye oyun oynar gibi gibi ulaşır.

Bir zebra ile bir insanın dostluğuna önce şaşırıyoruz. Ama günümüzde insanların takındığı bin bir maske ile çıkar peşinde koştuğunu görünce keşke bizlerinde ilişkileri zebra ile amcanın yaşadığı ilişki gibi olsa diyorum. Bu ikili çok tatlıdır.

Amcam ve Ben Süperstar , kitabını okuyan bir çocuğumuz ülkemizdeki müzik piyasasının geçmişte nasıl olduğunu ve neden günümüzde çok daha kötü durumda olduğunu eğlenceli olayı okuyarak öğrenir. Ve kendisi sevdiği bir sanatçının yeni çıkan albümüne sahip olmak istiyorsa , sanatçının emeğine haksızlık etmeden yasal yollardan alması gerektiğini çok iyi bilir.

“Amcam ve Ben”, serisinin daha önce yayımlanan kitaplarını okuyan bir çocuğumuz, sağlıklı beslenmesi, dişlerini fırçalaması gerektiği gibi çocukların yetişirken kendine saygısı olan kendisi ile barışık , toplumsallaşmayı başarabilen bir birey olabilmesini sağlayacak kazanımları edinir. Ve her kitabın sonunda kendisinin de bir zebra ile arkadaş olan amcasının olmasını isteyecektir. Genç Osman Yavaş’ın yeğenleri ne kadar şanslı . Bu hikayeleri anlatan bir dayıları var.       

“Amcam ve Ben” , serisinin her kitabı kendi adıma  Sevgili Genç Osman Yavaş tarafından imzalandı. Çocuk yüreğimin hiç değişmeyeceği gibi , serinin birbirinden değerli kitaplarının kitaplığımdaki yerleri asla değişmeyecek. Bu güzel seriyi okumak ayrıcalıktır. Genç Osman Yavaş’ın, çevirmenliğini üstlendiği kitaplar da öyle sıradan değillerdir. O kitaplarında çoğunu okudum. Amcam ve Ben serisi kadar onlar da eğlenceli,öğretici ve biz büyükleri düşündürendir. Sevgili yazarımız , kitaplarını yayımlayan Final Kültür ve Sanat Yayınları ile pek çok ulusal kitap fuarlarına katılıyor. Her yaştan okuyucularının yoğun ilgisi ile karşılaştığını görmekteyiz. Final Kültür Ve Sanat Yayınları’nın, kendi bünyesinde yer alan eğitim kurumlarında gerçekleşen etkinliklerde çocukların ne kadar mutlu olduğu hemen anlaşılıyor. Onların mutluluğu Genç Osman Yavaş’ın her kitabı ile çığ gibi büyüsün.

Sevgili Genç Osman Yavaş’ın, kitaplarını okurken hiçbir zaman bir çocuk kitabını okuyormuşum gibi hissetmedim. Her bir olaydan kendime ders çıkardım. Bunu bir çocuğa nasıl öğretebilirim gibi düşüncelere yöneldim. Elbette okurken çok eğlendim. Final Kültür ve  Sanat Yayınları’nın Basın Ve Halkla İlişkiler Danışmanı sevgili Ahter Önkaya , çok teşekkür ediyorum. Kendisinin biz okurların bir kitap ile olsa ona ulaşmamız için sarf ettiği çabasına sonsuz saygı duyuyorum. Sevgili Genç Osman Yavaş’ın , kitaplarına kendisi sayesinde ulaşıyorum. En içten dileklerimle sevgilerimi sunuyorum. Kültür yolunda hep en güzel yollarda nice başarılara ulaşsın. Elbette yetenekli ve karizmatik yazarımız Genç Osman Yavaş’a da sevgiler olsun. Bizlere tarifsiz güzellikleri yaşatan sanatı ile emeğinin karşılığını hep alsın. Her şey kendisi için her zaman en iyisi olsun. Sonsuz başarılara uzanacak sanat yaşantısında her zaman kendisini yalnız bırakmayacağımızı da hiçbir zaman unutmasın.

Bu haber 224 kez okundu.
Kültür - 23:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  AYTEKİN YILDIRIM GİBİ!
  CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, atama skandalı ve usulsüzlük iddiaları konusunda kendisine “iftiracı” diyen Eğitim Bir Sen Başkanı Mehmet Çabuk’un açıklamasına yıldırım hızında ve şiddetinde çok sert cevap verdi. Mahkeme kararını da açıklamasına ekleyen Aytekin, “Sendika ağası ispat istiyorsan al sana ispat, al sana belge!” dedi. Eğitim- Bir- Sen Balıkesir 1No’lu Şube Başkanı Mehmet Çabuk’un […]
 • 02
  SIFIR MI? İKİNCİ EL Mİ?
  AKP çatırdıyor! 2001’de Ecevit’in koalisyon hükümetini vurduğu gibi  yaşanılan kriz de belli ki Erdoğan’ı vuracak. Davutoğlu ve Babacan AKP gemisinin su alan deliklerini büyütmek için var güçleriyle çalışıyorlar.   AKP 1990-2000 arası yolsuzlukların, hortumlamaların, soygunların, faili meçhul cinayetlerin ayyuka çıktığı bir Türkiye’nin en kirli 10 yılının ardından, Yolsuzluk-Yoksulluk ve Yasakları ortadan kaldıracağı söylemiyle iktidara gelmişti. […]
 • 03
  BABA KIZ
  Anlık öfkeler hayatımızı zehrediyor. Araçlara değil, insanlara gerek fren sistemi. ABS, SRS vs yetmez. Hepimizin öfke problemi var. Günlük hayatın getirdiği stres ve sıkıntılar insanların üstünde değirmen taşı sanki. Bir anlık öfkeler, bir anlık kızgınlıklar, bir anlık kendini tutamamalardan nice cinayet işlendi, nice hayat karardı, nice ev yıkıldı, nice kan ve nice göz yaşı… Bugün […]
 • 04
  “İDDİASINI İSPAT EDEMEYEN MÜFTERİDİR”
  Atatürk Sağlık Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Recep Kurter’in kriterlere uymadığı ve sınava girmediği halde Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim Sanat Merkezi’ne müdür yardımcısı olarak atandığı, ardından Okul Aile Birliği paraları ile ilgili usulsüzlük yaptığı iddiaları ile ilgili tartışmalar sürüyor. CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in, Kurter’le ilgili iki konuyu TBMM gündemine getirip, Milli Eğitim Bakanı […]
 • 05
  “BİN YILLIK TARİHTEN BİN YILLIK KİTABA”
  Burhaniye Kitap Fuarı “Bin yıllık tarihten, bin yıllık kitaba” temasıyla bu yıl Ören Meydanı’nda kapılarını edebiyatseverlere açıyor. 31 Temmuz – 04 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuarda; yüze yakın yayınevi, elliyi aşkın yazar, gazeteci, sanat insanı, siyaset bilimci ve aydın yer alacak. Ayrıca imza günleri, paneller ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Fuarın onur konuğu Ataol Behramoğlu olacak. […]

YAZARLARIMIZ

 • MUHALEFET, SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR MI?

  İstanbul halkı 31 Mart seçimlerinden sonra yaşanan sürece tepkisini 23 Haziran seçiminde İmamoğlu’na verdiği açık ara destekle ortaya koydu. Bunun muhalefet ve iktidar üzerinde farklı etkileri olacağı belliydi. Muhalefet sistem değişikliğine odaklanır, umutlanırken AKP içinde Partili Cumhurbaşkanın belirlediği politikalar ilk kez ciddi yoğunlukta tartışılmaya başlandı. AKP’de yol ayrımı daha bir netlik kazandı. İstanbul seçimi sonrası […]
 • BABA KIZ

  Anlık öfkeler hayatımızı zehrediyor. Araçlara değil, insanlara gerek fren sistemi. ABS, SRS vs yetmez. Hepimizin öfke problemi var. Günlük hayatın getirdiği stres ve sıkıntılar insanların üstünde değirmen taşı sanki. Bir anlık öfkeler, bir anlık kızgınlıklar, bir anlık kendini tutamamalardan nice cinayet işlendi, nice hayat karardı, nice ev yıkıldı, nice kan ve nice göz yaşı… Bugün […]
 • OĞUZ BOYLARI

  Selçuklu Devleti’nin yaşadığı yıllarda ve Moğolların önünden kaçan ya da onların ardından çeşitli şekillerde pek çok Oğuz boyu Anadolu’ya gelmeye devam etti.İlhanlı Devleti’nin yıkılmasıyla Anadolu’nun doğusunda kurulan devletler, Akkoyunlu ve Karakoyunlu Türkmen devletleri kısa zamanda güçlenip sınırlarını kapayınca, Asya’dan Türkmen göçü tamamen durdu. Hemen bunların ardından başlayan ve yüzyıllar süren Osmanlı-Safevi sürtüşmeleri hudut boylarını geçilmez […]
 • “DİNİKÛM PARA İMANIM MANGIR”

  Dini imanı para olanlar için kullanılır. Hani şu her gün bir yenisini duyduğumuz helal haram nutukları atıp el altından milletin parasını iç edenler için. Samimi Müslümanların gerçeği görmeleri için daha ne olması gerekiyor? Sadece Dalaman-Fethiye orman yangınının kısa sürede söndürülemeyişi bile milletin nasıl soyulduğunu anlamaya yeter de artar, ama anlamak isteyene. Orman bakanı Orman yangınlarını […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • CHP’Lİ KIRLI’NIN KİTABI VE ÜSTLENDİĞİ TARİHİ MİSYON

  “Bu kitap satın alındığı zaman çok seviniyorum. Çünkü bu kitaptan elde edilen gelir ile bu kitabın devamı olan ikinci kitap basılacak.” İfadeleri şehrimiz Balıkesir’e uzun yıllardır kültür hizmetinde bulunan Kitapçı Tivoli’nin sahibesi Sibel Kutluel Rodoplu’ya ait. Zaten satın aldığım kitabın öneminin farkındaydım. Bu bilgiyi de öğrenince kitabı iyi ki alıyorum dedim. Ve daha çok kimselere […]
 • ‘BALIKESİR HEYETİMİZ’E SORULAR!

  “Balıkesir’in oda başkanları, belediye başkanları ve milletvekilleri ‘birlik’ olup Balıkesir’e yatırımcı çekmek için Ankara’ya çıkarma yaptı” Sanıyorum bugün bir çok yerel gazete bu cümle ile çıkacak. Biz de balikesir24saat olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından servis edilen bültenle birlikte bu önemli ziyareti ve Balıkesir’in T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin radarında olduğunu öğrendik. Tabii ki haberi verdik. Öncesinde “9 […]
 • BALYA-AKBAŞ… Fatma Zehra KÖSELEY

  Gideceğimiz Balya Akbaş Köyü 5 km mesafede. Köylünün üretimden gelen gücünün yarattığı değerin kıymetini bilen biz iki kardeş son durağımıza bir an önce varmak için hiç mola vermiyoruz. Akbaş Köyü kahvesinde oturup nefes alıyor ve bir orta şekerli kahve içiyoruz. Tanışımız ve eski bir dostumuzu soruyorum. Zafer Akçay. Balıkesir’den emekli olup köyüne dönenlerden . Baba […]
 • HİÇBİR ŞEY GÜZEL OLMAYACAK- HAKAN TOPALOĞLU

  Hayatımıza dair gerçekleri görmezden geliyoruz. Hayata gerçekçi baktığını iddia edenimiz  çok ama gerçeği değil gerçeğin görüntüsünü, olan biteni değil olan bitenin bize yansıtılan kadarını görüyor ve hatta inanıyoruz. Bu olgu hayatımızda olan bitenler için olduğu kadar hayatımızdaki insanlar için de geçerli. Aziz Nesin’in ülkemizde yaşayan insanlarımızın zeka düzeyini sorgulayan sözleri hala akıllarda ve dillerde. Kendi […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘BİZ 9 KARDEŞİZ’- İbrahim ERGÜL

  Hafta sonu Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nun (BALDEP) Gönen’de gerçekleştirilen 8’nci çalıştayını takip ettim.Programın termal oteldeki ikinci bölümü yarım saat geç başlayınca,benim gibi toplantıya saatinde önce gelen Ahmet Akın’la daha geniş sohbet etme fırsatım oldu. Ahmet Akın’ın TBMM de Balıkesir’i temsil eden dokuz milletvekilinden biri olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Balıkesir milletvekili Ahmet Akın’la daha […]
 • ÜNLÜ- ŞANLI LAK LAKÇILAR LÜP LÜPÇÜLER

  İnsan, boş gezenin boş kalfası olunca; kalfalığın zor zanat olduğuna inanıyorsun. İnanmanın ötesinde,  kendine bir yaşam biçimi olarak seçiyorsun. Ülkemizde emekli olacağına öl daha iyi. Varlığın, vatana millete dert. Kalan tüm ömrün boyunca bakılacaksın. Bakılıyorsan, bakıldığın başına kakılacak. Kendisine ergin, olgun insan dediğimiz insanların başına yük olacaksın. Ortalıkta, itilmiş, kakılmış olarak yaşayıp, ömür vadenin bitmesini […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 30 AĞUSTOS’U BİLMEYEN ZAVALLILARA … Nedim ISPARTA

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “30 Ağustos, halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir” demiş. Doksanlı yılların başında Görsel Yayınlar Bölge Müdürüyken 3 yıl Kütahya bölgesinde çalıştım. O  zaman Dumlupınar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olan arkadaşımın davetlisi olarak 30 Ağustos’ta 2 yıl törenlerde protokolde bayramı izleme fırsatı buldum. Cepheleri ve şehitlikleri gezdim. Atatürk kendisine […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • NEREYE GİDİYORUZ?..

  Başlığı okudunuz..Sizce nereye gidiyoruz?..Sizin cevabınızı bilmem ama bana göre “bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete”..Geçtiğimiz günlerde yazdığım son yazıyı hatırlayın..“Eskiden” demiştim..Eğitimden asayişe; sosyal yaşamdan kültürel erezyona “eskinin” güzelliklerini harmanlayıp günümüzdeki örneklerine atıf da bulunmuştum..Çok da beğeni ile okunmuştu..Bir bölümünde ise;İlkokuldan liseye eğitimden dem vurmuştum.Biz..Yani bizim kuşak..1295 deki “Kadeş Savaşı’nı ” İlkokulda öğrenmiştik…Yurttaşlık bilgisi dersinde “memleket nasıl […]
 • CHP’DE KİRLİ SİYASET ZAMANI

  Geçtiğimiz günlerde bir sahte sosyal medya hesabı üzerinden önce bana, ardından da Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Metin Ok’a saldırıda bulunuldu. İki saldırıda da ortak noktalar çok. Öncelikle benim geçtiğimiz günlerde kent konseyi seçimleri öncesi kaleme aldığım yazıda CHP’nin Barış Tütüncü’yü Murat Ergöz’ün yürütme kurulu listesinden aday göstererek taraf olmasını eleştirmem ve bununla birlikte yıllardır […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • DÜN AYVALIK’TA… VE ÖLÜM…

  Ayvalık’ta hava muhteşem dostlarım…Dün değerli dostum Hüseyin ağbinin daveti üzerine Altınova da mekanındaydım… Dostlarımız ile güzel bir gün geçirdik…Bir ara belediye başkanımız Mesut başkanımız geldi. Halkımız ile dertleşti. Solmuş yüzleri güldürdü…Bundan sonra Ayvalık semt pazarlarında Ayvalık Coğrafi İşaret taşımayan zeytinyağı ve zeytin ürünlerinin satılmaması noktasında zabıta personeline talimatını verdi… Altınova beldemizin sevilen eski belediye başkanımız […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 101.849
  0,00%
 • ALTIN 259.61
  0,17%
 • DOLAR 5.665
  0,17%
 • EURO 6.355
  0,02%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link