YETENEĞİN VE KARİZMANIN VÜCUT BULMUŞ HALİ GENÇ OSMAN YAVAŞ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

7 Ekim 2022 - 18:59

YETENEĞİN VE KARİZMANIN VÜCUT BULMUŞ HALİ GENÇ OSMAN YAVAŞ

YETENEĞİN VE KARİZMANIN VÜCUT BULMUŞ HALİ GENÇ OSMAN YAVAŞ
Son Güncelleme :

05 Temmuz 2019 - 23:57

Yıl 1997… Tüm müzik kanallarında yayınlanan , Rock müzik dinleyicisi olmayan kimselerin bile diline doladığı , klibi ile de adından söz ettiren , yıllardır dinlenilmeye devam edilen efsane şarkıdır, “İki Yol” …

Hayatıma dair yeni karar verirken kendimi cesaretlendirmek için hiç kimse duymadan mırıldanırım İki Yol’un şu sözlerini :

Korkma bebeğim

İki yol var demiştin

Hangisini seçeyim

Korkma bebeğim hepsinin sonu aynı …

Kazdağı’nda dereler tepeler aştığım yürüyüşlerde karşıma çıkan yol ayrımlarında da aklıma hemen İki Yol gelir . Parçayı çoktan söylemeye başlamışımdır. Bin tanrılı dağın , bu parçaya çok uygun olduğunu düşünüyorum . Hiç şüphem yok ki son nefesimi verinceye kadar efsane parçayı her zaman dinlemeye ve söylemeye devam edeceğim . Benden daha genç kuşaklarında parçayı bilmelerini sağlayacağım. İki Yol , müzik dünyamın sayılı kutsal olanlarından biridir.

İki Yol’un klibini ekrana kilitlenip izlediğim yıllardan bugüne dek geride , iyiliklerle anımsadığım yaşanmışlıklara sahip olmak , benim için ayrı bir mutluluktur.

O hiç yaş almayan yakışıklılığıyla , insanı bulunduğu andan alıp bilinmezliğe götüren sesiyle , hiç kimselere benzemeyen giyim tarzıyla İki Yol’un klibinde izlediğimiz Mavi Sakal grubunun solisti , ” Genç Osman Yavaş” tı.

Müzik dünyasında ilklere imza atan , kendi çizgisinden hiç sapmadan ilk çıktığı yolda hep daha iyiye ulaşarak müzik yaşantısına devam eden efsane grubumuz Mavi Sakal’ın solistinin , daha önce de gençlik arkadaşlarıyla kurduğu Hindibağ adında bir müzik grubu olmuş. Marmara Üniversitesi’nde Resim Öğretmenliği okuyan , doğum yeri İsviçre’den geldikten sonra sayısız çeviriler yapan , gitarı eline alır almaz pek çok müzisyene taş çıkartan bir performans çıkartacağının sinyalini veren Genç Osman Yavaş’ı pek çoğumuz Mavi Sakal ile tanıdık . Ve çok sevdik. Bir  insan , nasıl olur da pek çok alanda bu kadar başarılı olabilir , her alanda bu denli yeteneğe sahip olur dedirten Genç Osman Yavaş’a , hayran kalmamak imkansız.

Kendisi bizlere hep büyük bir şaşkınlık da yaşatıyor.  Kendi adıma en büyük şaşkınlığım , Mavi Sakal’ın solisti olarak parçalardaki o sert çıkışları ruhumuza işleyen ses tonu, bizi de parçaya eşlik ettiren devleştiği performansı, etkileyici karizmasının çok ötesinde grubun müziğine hakkını teslim eden eşsiz sesi . İşte bu sese sahip Genç Osman Yavaş, solo kariyerine başlamasıyla sanki o parçaları söyleyen başka biriymiş dedirten , dinlendikçe dinlemeye doyamadığımız, kadifeyi bile kıskandıran,  sözlerin zarafete dökülmeye kıyamadığı naif mi naif sesi …

Evet evet , sevgili Genç Osman Yavaş’a dair en büyük şaşkınlığım budur . Yoksa başka türlü bir şaşkınlığa düşmek mümkün mü . On parmağında on marifete sahip bir sanatçı olmak hiç kolay değil. Böylesine değere sahip sanatçılar her zaman yetişmiyor. Değerli müzisyenimizin sevgi ve saygıya dayalı samimi ilişkilerine bile insan bu iki farklı yorumuna şaşırdığı kadar şaşırmıyor.

Efsane müzik grubum Mavi Sakal, yıllar önce bizim Zeytinli Dalyan Sahili’nde her yıl gerçekleşen Rock Festivali’nin programında yer alan en önemli müzik grupları arasındaydı . Daha o yıllarda festival bugünkü kadar ilgi görmüyordu . Ne yazık ki o zaman onları sahnede izleyememiştim . Bunun üzüntüsünü hep yaşamıştım . Bana bu üzüntüyü bir daha yaşatmayacağını bağıra çağıra duyuran o güzel haberi sonunda almıştım. 2017 yılında gerçekleşecek olan Zeytinli Rock Festival’in son gününde ana sahneye çıkacak gruplardan birisi de Mavi Sakal’dı. Bu harika haberi alır almaz iş çıkışı soluğu festival biletine ulaşabileceğim yerde almıştım.

Sabırsızlıkla beklediğim , hayatım boyunca unutmamın imkansız olduğu o efsanevi gün gelmişti . Efsanevi müzik grubumu Mavi Sakal’ım , efsanaler diyarı Kazdağı’nın eteklerinde konser veriyordu . O anki mutluluğum tanrıları çoktan kıskandırmıştır. Konser alanını dolduran müzikseverler ile birlikte tarihi bir konser yaşamıştık.

Konser sonrası , grup üyelerinin her biri ile sanki beni çok önceden tanıyorlarmış hissini uyandıran yakınlıkları, beni çok ama çok  mutlu eden samimiyetleri ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimiz , grubu uğurlayışımız  o günü unutulmaz kılmıştı.

Mavi Sakal’ı,  festivalden daha sonra İzmir Alsancak’da sahne aldıkları Bios Bar’da dinlemiştim. Ne mutlu ki bana bu şansı da yakalamıştım. Ama ne yazık ki o günden beri grubum bir daha sahne almadı . Ne zaman bir konser olacak diye büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum. Zeytinli Rock Festivali gibi çeşitli Rock festivalleri düzenlenirken , bu ülkede Rock müzik tarihine damga vuran Mavi Sakal neden olmaz ki ?!.  Beni çok üzen bu duruma da hiç mi hiç anlam veremiyorum .

Efsane müzik grubum Mavi Sakal’ımın söylemini yazımda birkaç kez dile getirdim. Günlük yaşamımda başka bir söylem kullanmıyorum. Dünyaya mal olmuş Mavi Sakal grubunu,  sanki Kazdağ Çiğdemi benden başkası bilmiyor. Sanki başkası hiç dinlememiş. O izlenim uyanıyor değil mi. Aslında öyle de olmasını ne çok isterdim. İşte Mavi Sakal , ben ve benim gibi Mavi Sakal sevenleri için çok önemlidir . Grubumuzu sahiplendiğimiz içindir bu söylem dilim. Mavi Sakal tutkusu başka türlü zaten olmaz. Bu tutkuyu canla başla diri tutan sevgili Utku Esaş’a içtenliğinle sevgilerimi iletiyorum. Kendisi yıllardır grubun bir parçası gibi . Grubun konserlerini kaçırmamaya çalışıyor. Her zaman en büyük destekçilerden biridir. 2017 yılında Zeytinli Rock Festivali’nde grubu beraber dinlemek büyük bir keyifti . Grup ile o samimi sohbet için kendisine ne kadar teşekkür etsem hep az gelir . İyi ki var ve tanıştık. Umarım ki daha nice konserler yine hep beraber oluruz.

Grubu sahnede bir daha ne zaman izleyeceğiz diye beklediğimiz zaman sürecinde , Genç Osman Yavaş gibi pek çok yeteneğe sahip diğer grup üyelerininde de başka alanlardaki başarılı çalışmalarına devam ettiklerini görmekteyiz.

Sevgili Genç Osman Yavaş hem solo albüm kariyerini hem de , ” Amcam ve Ben” serisi ile adım attığı yazarlık kariyerini sürdürmektedir . İlk solo albümünün adı “Gökyüzü Masmavi”dir . Bu albümü dinlemek bana , doğadan  güç aldığım zamanlar gibi hayata karşı direnmek için yeni bir güç kaynağı yaratır. Albümde yer alan , “Daha Çok Küçüksün” adlı parçanın klibi hiçbir bütçe olmadan çekilmiş. Bir işi insan iyilikler ve doğrularsa yaparsa maddiyatın hiçbir önemi kalmaz. Başarışı bir çalışma olarak bunu kanıtladı. Albümü daha önce dinlemediyseniz daha da vakit kaybetmeden dinleyin. Elbette yasal yollar aracılığı ile dinleyin. Emeği sömüren korsanlardan sakın olmayın. Ruhunuzu müzik şöleninden yoksun bırakmayın.

Genç Osman Yavaş’ın , ikinci solo albümünün adı “Sensizlik Anlatılmaz” , dır. Birbirinden etkileyici parçaların yer aldığı albümün ömrü sonsuz olsun . İnsanın yaşadıklarına birebir tercüman olan bu parçalar zaten nasıl unutulur. Şarap misali yıllanır. Yıllara meydan okur. Yetenekli ve karizmatik solistimiz , sevenleri ile İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa gibi pek çok şehirlerde gerçekleştirdiği konserlerde buluşuyor .

Mavi Sakal ile sımsıkı bir hayran kitlesine sahip solisti sevenleri solo kariyerinde de yalnız bırakmıyorlar. Umarım biz Balıkesirliler de bu güzel parçaları dinleme şansını yakayabiliriz. Konserler dışında konuk olduğu televizyon ve radyo programları ve internet üzerinden takip edebildiğimiz yayınlar aracılığı Genç Osman Yavaş’ı dinleyebilirsiniz. Basında da büyük ilgi gören röportajlarını hep okuduk. Solistimiz , geçtiğimiz yıllarda özel bir yabancı radyoda kendi müzik seçkisini oluşturan parçalardan seçtikleri ile bizlere adeta bir müzik şöleni yaşatmıştı. O yayının tekrarını bile kaçırmamıştım. Ama ne yazık ki bu yayın kuşağı uzun ömürlü olmadı. Daha sonra da o yabancı ulusal radyo kanalını pek tercih etmedim. Buradan yapımcılara sesleniyorum. Genç Osman Yavaş başta olmak üzere onun gibi müzik de değişilmez kalite isimleri unutmayın, onları bizler ile buluşturun. Görüp baktığımız da çok doğru bir karar verdiğinizi anlayacaksınız. Asla pişmanlık duymazsınız benden söylemesi . Karar size kalmış. Ticari kaygı ile bizleri sığ müziklere maruz bıraktırmayın.

Genç Osman Yavaş’ın , edebiyat dünyasındaki çalışmaları çevirmenlik olarak devam ediyordu. Çocuk kitaplarının çevirmenliğini üstlenen yetenekli ve karizmatik yazarımız , bu süreçte her ne kadar bir kitap çıkartmasa da yeğenlerine anlatmış olduğu hikayeler ile kendi kitabını çoktan yazmıştı. Anlatmış olduğu hikayelerin sonunda “Amcam ve Ben” serisi doğdu.

Geçtiğimiz aylarda Amcam ve Ben serisinin en son kitabı olan “Süperstar” okurları ile buluştu. Hikaye anlatıcısı olan önceki kitaplardan da çok sevdiğimiz amca , yeğeni ile geçirdiği süre boyunca öyle bir hikaye anlatıyor ki ; biz okurlar hem çok eğleniyoruz hem de bir çocuk bir kitabı okurken işte böyle başarılı bir anlatım olursa bilgiye oyun oynar gibi gibi ulaşır.

Bir zebra ile bir insanın dostluğuna önce şaşırıyoruz. Ama günümüzde insanların takındığı bin bir maske ile çıkar peşinde koştuğunu görünce keşke bizlerinde ilişkileri zebra ile amcanın yaşadığı ilişki gibi olsa diyorum. Bu ikili çok tatlıdır.

Amcam ve Ben Süperstar , kitabını okuyan bir çocuğumuz ülkemizdeki müzik piyasasının geçmişte nasıl olduğunu ve neden günümüzde çok daha kötü durumda olduğunu eğlenceli olayı okuyarak öğrenir. Ve kendisi sevdiği bir sanatçının yeni çıkan albümüne sahip olmak istiyorsa , sanatçının emeğine haksızlık etmeden yasal yollardan alması gerektiğini çok iyi bilir.

“Amcam ve Ben”, serisinin daha önce yayımlanan kitaplarını okuyan bir çocuğumuz, sağlıklı beslenmesi, dişlerini fırçalaması gerektiği gibi çocukların yetişirken kendine saygısı olan kendisi ile barışık , toplumsallaşmayı başarabilen bir birey olabilmesini sağlayacak kazanımları edinir. Ve her kitabın sonunda kendisinin de bir zebra ile arkadaş olan amcasının olmasını isteyecektir. Genç Osman Yavaş’ın yeğenleri ne kadar şanslı . Bu hikayeleri anlatan bir dayıları var.       

“Amcam ve Ben” , serisinin her kitabı kendi adıma  Sevgili Genç Osman Yavaş tarafından imzalandı. Çocuk yüreğimin hiç değişmeyeceği gibi , serinin birbirinden değerli kitaplarının kitaplığımdaki yerleri asla değişmeyecek. Bu güzel seriyi okumak ayrıcalıktır. Genç Osman Yavaş’ın, çevirmenliğini üstlendiği kitaplar da öyle sıradan değillerdir. O kitaplarında çoğunu okudum. Amcam ve Ben serisi kadar onlar da eğlenceli,öğretici ve biz büyükleri düşündürendir. Sevgili yazarımız , kitaplarını yayımlayan Final Kültür ve Sanat Yayınları ile pek çok ulusal kitap fuarlarına katılıyor. Her yaştan okuyucularının yoğun ilgisi ile karşılaştığını görmekteyiz. Final Kültür Ve Sanat Yayınları’nın, kendi bünyesinde yer alan eğitim kurumlarında gerçekleşen etkinliklerde çocukların ne kadar mutlu olduğu hemen anlaşılıyor. Onların mutluluğu Genç Osman Yavaş’ın her kitabı ile çığ gibi büyüsün.

Sevgili Genç Osman Yavaş’ın, kitaplarını okurken hiçbir zaman bir çocuk kitabını okuyormuşum gibi hissetmedim. Her bir olaydan kendime ders çıkardım. Bunu bir çocuğa nasıl öğretebilirim gibi düşüncelere yöneldim. Elbette okurken çok eğlendim. Final Kültür ve  Sanat Yayınları’nın Basın Ve Halkla İlişkiler Danışmanı sevgili Ahter Önkaya , çok teşekkür ediyorum. Kendisinin biz okurların bir kitap ile olsa ona ulaşmamız için sarf ettiği çabasına sonsuz saygı duyuyorum. Sevgili Genç Osman Yavaş’ın , kitaplarına kendisi sayesinde ulaşıyorum. En içten dileklerimle sevgilerimi sunuyorum. Kültür yolunda hep en güzel yollarda nice başarılara ulaşsın. Elbette yetenekli ve karizmatik yazarımız Genç Osman Yavaş’a da sevgiler olsun. Bizlere tarifsiz güzellikleri yaşatan sanatı ile emeğinin karşılığını hep alsın. Her şey kendisi için her zaman en iyisi olsun. Sonsuz başarılara uzanacak sanat yaşantısında her zaman kendisini yalnız bırakmayacağımızı da hiçbir zaman unutmasın.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.