DOLAR31,1253% 0.27
EURO33,8433% 0.58
STERLIN39,5451% 0.42
FRANG35,3938% 0.45
ALTIN2.035,01% 0,12
BITCOIN1.604.851-1.217

YEŞİL SOL PARTİ’DEN SAVAŞA HAYIR

Yayınlanma Tarihi :
YEŞİL SOL PARTİ’DEN SAVAŞA HAYIR

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı barış yanlısı birçok kişi, kurum ve siyasi partilerden barış çağrıları gelmeye devam ediyor. Yeşil Sol Parti Alihikmet Paşa Meydanında yaptığı basın açıklaması ile Rus askerlerinin derhal geri çekilmesini ve ateşkes ilan edilmesini istedi. Basın açıklamasını Eş Sözcü Bedri Arık okudu.

Arık açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Rusya’nın çeşitli gerekçelerle Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırı kabul edilemez. Yeşil Sol Parti olarak sorunun bu noktaya gelmesinde ABD ve NATO politikalarının rolünü bilmekle beraber başka bir ülkenin topraklarının işgalini haklı görmemiz mümkün değildir. Saldırı için hiç bir gerekçe geçerli olamaz. Sorunların savaş yoluyla çözümü mümkün değildir. Savaş insanların ve doğanın ölümü demektir.
Savaşlarda en çok mağdur olanlar emekçilerdir kadınlardır çocuklardır. Savaş gözyaşıdır, Savaş acıdır, Savaş ölümdür, Savaş doğanın yıkımıdır Savaş zehirdir. Ukrayna’ya silah yardımı yapmak çatışmaların derinleşmesinden başka bir sonuç vermeyecektir. Silah yardımı değil uluslararası diplomasiye ihtiyaç vardır. Rusya derhal ateşkes ilan etmeli ve güçlerini geri çekmelidir. Ateşkesin kontrolü, çatışmaların engellenmesi ve savaşı doğuran sorunların çözümü için uluslararası diplomasi hemen devreye girmelidir. Yaptırımların başta enerji fiyatları olmak üzere diğer ülkeler üzerinde yaratacağı olumsuz etkileri azaltmak için uluslararası bir fon kurulmalıdır. Ukrayna halkına her türlü insani destek sağlanmalıdır. Savaş nedeniyle yerlerini terk etmek zorunda kalan mülteciler için sınırlar açılmalı, uluslararası yardım fonu kurulmalıdır.
Hükümetlerin savaş politikalarına karşı çıkmak insani ve vicdani bir tutumdur. Putin rejimi altında bu protestoları yapan barış yanlıları bütün dünya ve ülkemiz içinde olumlu bir örnek oluşturmaktadır. Protestocuları kararlı tutumlarından dolayı kutluyor ve destekliyoruz. AB ülkelerinin Ukraynalı mülteciler için sergiledikleri anlayışlı tutumu diğer ülkelerden göç etmek zorunda kalan farklı ırk, din ve dil sahibi insanlar için de göstermesi gerektiği açıktır. AB bu konuda gerekli önlemleri alacak adımları atmalıdır. Yeşil Sol Parti olarak savaş ve işgale karşı alanlardan sesimizi yükseltiyor, ateşkes çağrımızı yeniliyoruz.”

Haber: C. Saffet YILMAZ

 

YORUM YAP