DOLAR31,1253% 0.27
EURO33,8433% 0.58
STERLIN39,5451% 0.42
FRANG35,3938% 0.45
ALTIN2.035,01% 0,12
BITCOIN1.604.851-1.217

SİYASETTE DEPREM

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
SİYASETTE DEPREM

Susurluk Belediye Meclisi’nin AK Partili İbrahim Dürmüş’ün adaylığını düşürmesinin ardından bu kez Bandırma Belediyesi Meclisi, AK Partili Zeynep Özdemir, Fahri Atlı, Ramazan Yaşar ile Bağımsız Ersan Kırbaş’ın üyeliklerini devamsızlık gerekçesiyle düşürdü. Özdemir, Atlı ve Kırbaş’ın Dürmüş gibi aynı zamanda Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi olması dikkat çekti.  

Bandırma Belediye Meclisi, dün akşam gerçekleştirilen Mart ayı toplantısında CHP ve İYİ Parti Grubu’nun devamsız üyelerin üyeliğinin düşürülmesi yönündeki önergesini görüştü.

2021 yılı içinde 12 toplantı yapıldığı, Ramazan Yaşar ve Fahri Atlı’nın 12, Ersan Kırbaş’ın 8, Zeynep Özdemir’in 7 toplantıya katılmadığı açıklandı.

Meclis üyeleri savunmalarında pandemi süreci ile kendileri ile birlikte yakınlarının yaşadıkları sağlık sorunlarına dikkat çekti. 4 üye yazılı savunmalarında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın meclis üyelikleriyle ilgili yayınladığı genelgeyi de anımsattı ve meclis üyeliklerinin düşürülemeyeceğini vurguladı.

“BU NEZAKETSİZLİK SİZE YAPILMAMIŞTI”

AK Parti Sözcüsü Zeynep Özgün, “Arkadaşlarımız devamsızlık yapmış olabilir, mazeret dilekçelerini her ay siz sordunuz, dilekçeleri biz teslim ettik ve mazeretleri oybirliğiyle geçti. Başkanımız da bu konuda çok titizdi. Bunlar tamamen gereksiz miydi, bir şov mu, tiyatro mu yoksa bir komplo hazırlığı mıydı? ‘Biz kavga eden bir meclis olmayacağız, Bandırma için çalışacağız’ demiştik. Ne yazık ki Bandırma üç dönemdir çok şey kaybetti. Sizleri sağduyu ile Bandırma insanına borcunuzu ödemeye davet ediyorum. Tolga Başkan sizin 5 yılda 5 kez gittiğiniz büyükşehir belediye meclisi toplantıları var. Size yapılmayan bu nezaketsizliği bizim arkadaşlarımıza niye yapıyorsunuz. Sizin amacınızı, bu girişimin altında yatan sebebi çok merak ediyoruz. İki haftadan beri Bandırma’nın gündemini, ‘düştü düşüyor, alacağız, alıyoruz’ diyerek, itibarsızlaştırarak vakit kaybedeceğimize Bandırma’ya nasıl hizmet yaparız bunu konuşalım” dedi.

ESAS HEDEF BÜYÜKŞEHİR Mİ

MHP’li Meclis Üyesi Harun Algül, üyeliklerin düşürülmesinde ki esas hedefin Büyükşehir Meclisini ele geçirmek olduğunu iddia ederken, “Dananın kuyruğunun koptuğu yer burası. Koltuk sayısı buradan gideceklerle değişiyor. Seçimle alamadığınız meclisi, siyasal oyunla mı almayı düşünüyorsunuz? Ben bunu bir acizlik olarak görürüm ve hiç yakıştıramam. Sandık gelir ve büyükşehiri alırsınız. Bu konunun sulh içinde çözüleceğini düşünüyordum ama ok yaydan çıkmış görünüyor. Konu yargıya taşınacak. Bekleyip göreceğiz ” diye konuştu.

“SİYASAL OYUN YOK, YASALARLA HAREKET EDİYORUZ”

CHP Grup Sözcüsü Fatma Salı Karabacakoğlu, “Siyasal bir oyun yapmadığımızı, tamamen yasalarla hareket ettiğimizi görmeniz için daha ne yapmamız gerekiyor. İkincisi AK Parti Grup Sözcüsünün dile getirdiği itibarsızlaştırma diye bir şeyi de kabul etmiyoruz. Biz iki parti grubu olarak Tolga başkana öneri olarak sunduk, altında hepimizin imzası var. Dönüp dönüp, ‘Tolga başkan, Tolga başkan”demenize gerek yok. ” dedi. Karabacakoğlu, hangi partiden olursa olsun devamsız meclis üyelerinin aslında seçmene hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

“BU İŞLEMİ YAPMAK ZORUNDAYIZ, YOKSA MECLİS KOMPLE DÜŞER”

Bandırma’nın CHP’li Belediye Başkanı Tolga Tosun, Sayıştay raporları ve Danıştay kararları gereği düşürme işleminin yapıldığını ve yapılmak zorunda olduğunu söyledi. Devamsızlık konusunun son günlerde Bir çok yerde gündemi meşgul ettiğini anımsatan Tosun sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuda alınacak karar sadece yerelde değil, hem büyükşehirimize hem de diğer bölgelere emsal teşkil edecek. Adana’da meclis üyeliğinin düşürülmesi konusunda talep geliyor, meclis reddediyor. Daha sonra dava açıyorlar meclis düşüyor. Elimizde bununla ilgili de yargı kararı var. ‘Hukuk her şeyin üzerindedir’ diyoruz ya düşürmezsek meclis komple düşüyor. Bunu seçmenlerimize nasıl anlatırız. Burada hukuk çiğnenmiyor, hukuk uygulanıyor. Bugüne kadar uygulanmamış olması da hata. Açıkçası Susurluk’ta Sayıştay’ın yaptığı tespit biraz herkesi silkeledi. Bundan sonra mazeretlerin de haklı bir sebebe dayanması gerekecek.”

Başkan Tosun, bir önceki dönem Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki devamsızlığı ile ilgili eleştiriye ise “Tabii o dönem çok farklıydı. Her oturuma gittik, ilk oturumlara katılıyorduk, sonrakilere işlerimiz nedeniyle gidemiyorduk. Hiç gitmemezlik yapmıyorduk. Keşke o zaman böyle bir uygulama o zaman da yapılsaydı” diye konuştu.

MAHKEME KARARI İLE DÖNEBİLİRLER!

Başkan Tosun, üyeliği düşürülen 4 üyenin Susurluk ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi İbrahim Dürmüş gibi Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açıp dönebileceklerini söyledi. Tosun şöyle konuştu: “Bu işlemle hepimiz sorumluluktan kurtulacağız.  Susurluk Belediye Meclis üyesi gibi İbrahim Dürmüş gibi dava açıp, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Arkadaşlarımız da davayı açıp, yürütmeyi durdurma kararı alıp, geri dönebilirler. Ama meclisin bu işlemi yapmamasının geri dönüşü yok. Bu konudaki Danıştay kararını sizler de okumuşsunuzdur. Hukuk devleti değil miyiz? Eğer biz yanlış uygulama yapıyorsak zaten gelirler. İdare Mahkemesi var, temyiz için bir üst mahkeme var. Geri gelirler ya da gelmezler, üyelikleri düşer ya da düşmez ona yargı karar verecek. Ama kanuna baktığın zaman bu işlemin burada yapılması gerekiyor”

Yapılan oylamada CHP ve İYİ Partililer, 4 üyenin düşürülmesi için oy kullanırken, oylamanın hemen ardından AK Parti ve MHP Meclis üyeleri salonu terk etti. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

Gülay Dayıcan4 Mart 2022 / 19:38Yanıtla

Deniz Baykal on milletvekilliği neden düşürülmüyor…Adam düşe kalka bir tek kere meclise gitti yarım yamalak yemin etti… Bize ne faydası oluyor vekaletini aldığı halka karşı hangi sorumluluklarını yerine getiriyor… Bizim vergilerimizle Meclis bakıyor adama, ihtiyacı barmış gibi..