Yayınlanma Tarihi :

YEREL SEÇİM ŞENLİKLERİ

YEREL SEÇİM ŞENLİKLERİ

Her parti dağınık, her karar alınış gecikmeli, adayların ilanı da zaten neredeyse son dakika yapıldı…

Ki öylesine entrika, öylesine oyun, öylesine kulis döndü ki, aday isimleri verildikten sonra bile şu isim değişecek, bu isim çekilecek dedikodusu bitmedi.

Öyle bir hesapsızlık ve hazırlıksızlık ki anlamanın imkanı yok.

Sanki 31 Mart’ta seçim yapılacağı bilinmiyordu da partilerin akıllarına son anda dank etti…

İlginç di mi?..

Yerel seçim geliyor…

Fol yok yumurta yok!

Haliyle tüm bu tablo aslına bakarsanız toplumun ilgisinin de siyasetten ne kadar uzağa düştüğünün bir göstergesi; vatandaş öylesine bir umutsuzluk ve geçim derdi sarmalına düşmüş ki belediyelere bile dönüp bakacak hali kalmamış… Velhasıl yine de kısa kısa isimlere bakalım isterseniz:

AKP ADAYLARI

Yücel Yılmaz…. AKP’nin favori ve beklenen ismiydi zaten; gençliğinin ve Ankara ile ilişkilerinin iyi düzeyde olmasının yanında aslına bakarsanız parti içinde yerine tercih edilecek donanım ve bilinirlik açısından alternatifi de yoktu. Merkezden çok özellikle Körfez bölgesine daha çok çalıştığı yönünde eleştiriler yöneltilse de artık seçim saati geri işlerken bunun doğruluğunu ve etkisini sandık gösterecek. Şimdinin başkanı olması ve hükümet desteğinin tümüyle arkasında bulunmasının verdiği gücü de iyi kullanmakla beraber özellikle son günlerde şehir merkezine nefes aldıracak meydan çalışmalarını açıklaması -geç kalınan bir adım olsa da- şüphesiz olumlu tepkiler aldı.

Dinçer Orkan… Karesi’nin aday olarak ilan edilen ve yerini koruyan şimdiki başkanı… İsmi üzerine çok konuşuldu, Yasin Sağay’ın Karesi’den aday gösterileceği iddiaları kulisleri hep meşgul etse de Hasan Avcı’nın tekrar AKP’den aday gösterilmemesi sebebiyle rahat bir şekilde adaylığını devam ettirdi… En büyük avantajı protokolü sevmeyen derin mütevaziliği ve samimiyeti… Siyasi figürlerin çoğunda bulunan yapmacık tavır yok… Parti içinde bir anlamda sessiz ve derinden gidip aynı zamanda siyasi şansı da olanlardan…

Hasan Avcı… Büyükşehir, Karesi ve Altıeylül’e özel üç başkana “çalışkanlık ve başarı” açısından anket yapılsa (ki bol miktarda yapıldı) ilk sırada çıkan isim… Ama belediyeler üstü genel siyasetin bulanık yollarında AKP ikinci kez aday göstermedi, başta partiden aday olması ve hatta bağımsız aday olması yönünde yoğun talep aldı. Parti geleneğini ve aile kültürünü ön plana alarak önce 1 Nisan itibariyle saflardan çekileceği söylenirken, bağımsız aday oldu, Altıeylül açısından hesapları karıştırdı ve kartları yeniden dağıttı.

Mesut Eray… Önceki seçimlerde de ismi gündemden düşmeyen, AKP açısından her zaman yadsınamayacak önemli ve aktif bir isim olarak ön planda olan, sahip olduğu dinamizm ve özellikle OSB’de başarılı işlere imza atan, umut vaad eden yeni bir aktör… AKP’nin Hasan Avcı’yı aday göstermeme tercihi nedeniyle yerine konabilecek alternatif isimlerden en isabetli olanı… Kuşkusuz işi zor ama sahaya hızlı inip çok çalıştığı açık…

CHP ADAYLARI

Ahmet Akın… CHP’nin beklenen, istenen ve geçen seçim İyi Parti adayına kurban edilen favori ismi… Şu ana kadar yapılan anketlerde kah Yücel Yılmaz’ın önünde kah başa baş götürüyor yarışı… Balıkesirlinin geçtiğimiz dönemden bu yana benimsediği, her kesimin sempatisini kazanan ve sevdiği isim, iyi bir çalışmayla ve projeleriyle yönetime hazır olduğunu ortaya koymasıyla BBB’de koltuk değişimini başarabilecek en büyük güç ki bu sebeple seçimi kazanması asla sürpriz olmayacak.

Hakan Şehirli… Altıeylül’de Mesut Eray ile yarışacak derken,  Hasan Avcı’nın bağımsız aday olmasının kendisine avantaj sağladığını savunan da var.  CHP cenahında bilinen ve uzun yıllardır partide yer alan bir isim olmakla beraber işi zor.  ‘CHP Altıeylülde çok başka bir isimle girseydi, Eray ve Avcı’nın arasından kolayca, sıyrılıp, seçimi kazanırdı’  diye düşünenler de az değil…

Serpil Akgül… Karesi CHP adayı… Dezavantajı, tanınırlığının diğer adaylara karşı zayıf olması, avantajı kadın olmasının yanı sıra insanlarla kolay diyalog kurması diyebiliriz… Elbette mevcut Karesi Başkanı Orkan karşısında başarıya ulaşmak için örgütün desteği ile çok çalışması gerekiyor… Karesi’nin kadın ve genç seçmeni sonuca etkili olabilir. Tercihi haliyle sandık gösterecek. (*)

İYİ PARTİ

Turhan Çömez… İyi Parti için aday anlamında istisnasız tek isimdi ve öyle de oldu. Şahsi olarak kendisinin milletvekili olarak çok daha etkili bir muhalefet yaptığını izliyor ve görüyoruz. Ancak yerel seçimler çok farklı ve  Yılmaz ve Akın’ın ardında yer alacağı açık. Kimden oy götürür, kime avantaj sağlar, her kesimin kendine göre haklı yönlerle senaryosu Çömez için de geçerli olmakla beraber biliyoruz ki sandığın ne yapacağı belli olmuyor, hatırlanmalı, yapılan hesaplar her senaryoyu türlü açılardan boşa da çıkarabilir.

İyi Parti’nin diğer aday isimlerini ve diğer partilerin adaylarını bu yazı bağlamında konu etmedik. Yukarıda da dediğimiz gibi Balıkesir kamuoyunu en çok meşgul eden isimlere birkaç cümleyle baktık.

Ancak özellikle AKP açısından Yeniden Refah adaylarının da etkisinin yadsınmaması gerekiyor ki Yeniden Refah adayları sağ muhafazakâr kesim açısından sempati kazanan sevilen isimler… Bu noktada Turhan Çömez’in adaylığının hangi partiden ne getirir ne götürür hesabının yapılmasının yanında Yeniden Refah’ın varlığını görmezden gelmek de özellikle mevcut başkanlara kabus yaşatabilir.

Şunun şurasında az bir zaman kaldı yerel seçime…

Saatin geri sayımı sürüyor..

Başkanlar belediyede iyi bir ekip ve iyi bir kadroyu oluşturmadığı sürece sadece “belediye başkanı” olarak anılırlar…

Dileğimiz o ki; ipi göğüsleyen kim olursa olsun şaibesiz, dürüst, mütevazi, israf etmeyen başkanlar gelsin koltuğa… Vizyon ve misyonuyla, iyi bir ekip ve doğru bir kadroyla aşılmayacak engel, çözülmeyecek sorun yok, bunu unutmamak gerekiyor.

Siyasetin “çıkar”a endekslendiği ülkemizde Yılmaz Büyükerşen ve Mansur Yavaş gibi isimler belediyecilikte örnek alınabilirse, buradan çıkarılması gereken sonuç sanırız Balıkesir açısından da kolaylıkla ortaya konabilecektir.

NOT:

(* ) Bu yazı yayınlandıktan dakikalar sonra Karesi CHP adayının çekildiği açıklaması geldi 

Kaynak : Alp KAAN

YORUM YAP