Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

YENİ LOGO !

YENİ LOGO !

Kurban Bayramı’nda Balıkesir’in gündemi Büyükşehir’in yeni kurumsal logosu oldu.

En başında şunu söylemeliyim.

Kent Konseyi’nde “ortak akıl” ve “katılımcılık“tan söz edip, tüm Balıkesir’in fikrinin alınabileceği logo konusunda emrivaki yapılması hoş olmadı.

Logo “iyi ya da kötü”, “Balıkesir’i anlatıyor ya da anlatmıyor”, “orjinal ya da çalıntı” gibi değerlendirme ve iddialardan önce böylesine tüm “aile”yi ilgilendiren bir konunun aceleye getirilip, Balıkesirliye dayatılması “halkçıyım”, “sosyal demokratım” diyen yeni başkan ve yönetime yakışmadı.

(Tüm kararları Ahmet Akın mı alıp uyguluyor  etrafındaki danışmanları mı yoksa başka birileri mi  tabii onu da bilemiyoruz)

Ne yazık ki 22 yıldır süren AKP iktidarının CHP’yi de olumsuz yönde etkilediğini görüyoruz.

Boşuna bazı muhalifler “Cumhuriyet Ak Partisi” demiyor.

***

Büyük umutlarla seçilen ve iyi niyetinden kuşku duymadığımız Ahmet Akın logo değişikliği ile ilgili bir ihtiyaç varsa bunu halkın görüşüne sunabilirdi.

CHP yerel seçimler öncesi hep anketlere göre hareket etti.

Logo konusunda da bir anket yapılabilirdi

Örneğin halka logoyu beğenip beğenmedikleri, yeni bir logo isteyip istemediklerini sorabilirlerdi.

Aynı şekilde Balıkesir’i tüm yönleriyle anlatacak, eskisinden  çok daha iyi bir logo olması için yarışma düzenleyebilirlerdi.

Şimdi kullanılmaya başlanan logonun bir grup akademisyen ve grafik tasarımcının gönüllü ortak çalışmasının bir ürünü olduğu açıklandı ama bu logonun o kadar çok benzeri hatta birebir aynısı olunca buna inanmak da zor geliyor.

***

Bir de yeni logonun Belediye Meclisinde oy birliği ile kabul ettiği söyleniyor.

Logoya en büyük tepki ise AKP adına Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Mehmet Birol Şahin‘den geldi.

“Her şeyden önce belirtelim ki 13 Haziran 2024 tarihli Büyükşehir Meclisinde kullanıma sokulan logo oylaması yapılmamıştır…Dolayısıyla ortada oy birliği ile kabul edilen logo yoktur. Kanunsuz bir oldu bitti ile karşı karşıyayız.” diyen Şahin, logonun revize edilmek amacıyla meclise havale edildiğine dikkat çekti. (BBB TV’nin görüntüleri de Şahin’i doğruluyor)

Bu durumda logo mecliste nasıl oy birliği ile kabul ediliyor ?

AKP’li Şahin’e göre, “Ahmet Akın’ın kafasına göre değiştirdiği Büyükşehir logosu düpedüz araklama..”

Yine Şahin’e göre, Google’da bu logoyu arattığınızda benzer hatta birebir aynısı yüzlerce kalpli turkuaz renkli kalple karşılaşıyorsunuz.

Yıllardır eleştirdiğimiz Şahin’in bu kez haksız olduğunu söylemek gerçekten zor…

Akın ve ekibi 10 yıl boyunca Balıkesir’i yöneten AKP’nin yaptığı yanlışları, belediyeye yüklediği ağır yükü, ona buna yaptığı haksız ödemeleri ortaya koyacağına en büyük rakibine koz vermeye devam ediyor.

 

Kaynak : Coşkun YAMAN

YORUM YAP