DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.624.7201.005

YENİ BİR ŞAHLANIŞ ZAMANI

Yayınlanma Tarihi :
YENİ BİR ŞAHLANIŞ ZAMANI

Demokrat Parti İl Başkanı Işın Şen  Gümüşyay,  partisinin 77. kuruluş yılını kutlarken, “Eskinin ruhu ile yeni bir şahlanış zamanı geldi” dedi.   

Demokrat Parti’nin kuruluşunun 77. yılı İzmir’de tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilen törenle kutlandı. Genel Başkan Gültekin Uysal ile Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt‘un da katıldığı etkinlikte Balıkesir’den Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Haydar Altıntaş ve  İl Başkanı Işın Şen Gümüşyay ile çok sayıda partili de hazır bulundu.

Demokrat Parti İl Başkanı Gümüşyay, 77. kuruluş yılını kutlarken, “Eskinin ruhu ile yeni bir şahlanış zamanı geldi” dedi.  Gümüşyay açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“7 Haziran 1945: Dörtlü Takrir , 7 Ocak 1946: DP’nin kuruluşu. Bu iki tarih milletimizin hayatında çok önemli bir yere sahiptir… Millet çare arıyordu. Milleti tanıyan milletin derdiyle dertlenen bu toprağın ihtiyacını bilen bizim önderlerimiz ortaya çıktı. Milletin yaşama hakkını istedi. Öyle söylendiği gibi demokrasi bir liderin lütfu ve batılıların istediği bir düzen değildi. Milletin istediği bir düzendi. Millet insanca yaşamak istiyordu. 7 Ocak 1946’da DP hakimiyeti milliyenin millet iradesine egemen olmasını istiyordu. Millet değişim istiyordu. Millet muasır medeniyet seviyesine gitmek istiyordu, çocuklarını eğitmek istiyordu. Onuruyla, haysiyetiyle, insanca yaşamak istiyordu. Fukaralıktan kurtulmak, sefaleti ve cehaleti yenmek, milletin arzusu idi.

DP’nin önderleri milletin bu arzusunu gerçekleştirmek için ortaya çıktı. Millet önderlerine, önderleri millete güvendi. Yol yüründü başlangıcında da, sonunda da acılar çekildi, canlar verildi. Fakat ‘söz milletin oldu’ demokrasi kuruldu. Millet vicdanı hürriyete kavuştu. Mehmet Akif’in dediği gibi ‘Gökten inmez bir de hiç bir şey, bütün yerden taşar, Kendi ahlakıyla bir millet ölür yahud yaşar.’  Şimdi böyle ulvi değerlere mensup bir hareketin temsilcileri olarak bize düşen dünün bize verdiği azim ve gayret ile milletin geleceğini aramak, ekmeği büyütmek büyüyen ekmeği adaletle dağıtmaktır. Adaleti, hukuku, demokrasiyi yüceltmek ve hakça bölüşmek için dörtlü takririn ruhunda olduğu gibi aynı duyguları paylaşanlarla bir araya gelerek bozulmuşluğun kaynağı bu iktidara dur deme zamanıdır.”  (balikesir24saat.com

 

YORUM YAP