YAZLIKÇILARIN SU ÇİLESİ BİTMİYOR

Yayınlanma Tarihi :
YAZLIKÇILARIN SU ÇİLESİ BİTMİYOR

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Pelitköy – İçmeler mevki sahilinde onlarca sitenin musluklarından tam 5 gün tek damla su akmadı – Günlerce susuzluk yaşayan bölge sakinleri “Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü”nün  bu mağduriyetten haberleri olmadığına inanıyor .

Kurban bayramı arifesi  öncesinde, Burhaniye ilçesine bağlı Pelitköy’de yaşanan su kesintisi sorunu bölge sakinlerine adeta “tarih tekerrürden ibarettir” sözünü hatırlattı.

Yazlıkçılardan Özkan Şencan, ”Cennetten bir köşe’’ olarak adlandırılan ve yaklaşık 8 km sahile sahip Pelitköy’de susuzluğun çekilmez hale geldiğini söyledi. Şencan, yörenin son senelerde büyük şehirlerden aşırı derecede göç aldığından, özellikle yaz aylarında bölge kullanım suyunun yetersiz kaldığını söyledi.

18 seneden beri Pelitköy İçmeler Mevkiinde oturduğunu anlatan Özkan Şencan, “ Bölge halkı,  nüfus artışı nedeniyle ortaya çıkan su sorununu aşmak için çevre ilçe belediyeleri ile anlaşma sağlandığını  ve açılan kuyulardan su aktarıldığını iyi biliyor. Buna rağmen Pelitköy – İçmeler mevki sahilinde oturan onlarca site tam 5 gün gibi uzun bir süre musluklarından tek damla akmamasına bir anlam veremiyoruz. Evlerinde çaresizlik içinde su bekleyen yaklaşık 500 hane halkı aralıksız 5 gün yani tam 120 saat su kesintisine maruz kaldı. Çatılarında, toprak altı ve üstünde su tank kapasitesi de yetmedi. Hal böyle olunca çareyi insanlar İçmeler plajında denize girip akan duşlarında yıkanarak, en azından günlük akar suda yıkanma  ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kalıyorlar. ” dedi.

Su mağduru, Aktepe, Narlıdeniz, Seçkin kent, Pelitkent, İçmekent tatil  ve Yakamoz siteleri başta olmak üzere 10 sitenin başkan ve sakinleri olarak  Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi – ALO 185 BASKİ – Çağrı Merkezini  defalarca aradıklarını açıklayan Şencan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak ikna edici yeterli cevabı alamadığımız gibi,  sorunun kaynağını da tam öğrenemedik Çağrı merkezi elemanları Pelitköy – İçmeler mevki sahilinde oturan şikayeti bildiren kişilere ilginç farklı cevaplar veriyorlar. Kesintinin pompa arızası nedeniyle gerçekleştiğini, deponun bir saat kadar dolması gerektiğini ve en önemlisi ise bölgede yaşanan su sıkıntısının nüfus artışıyla oluştuğundan dolayı  su kesintisine gidildiğini vurguladılar.Tam 5 gündür ALO 185 BASKİ – Çağrı Merkezini arıyorum. İlk söyledikleri, iki adet su pompası elektrik motorunun yandığından dolayı motorun su basmadığı ve su verilemediği şeklindeydi. Kendilerinden bana dönmelerini rica ettim. Cep telefonumdan geri döndüklerinde elektrik motorunun tamirinin bittiği ve deponun dolmasının beklendiği sabırlı olmamız gerektiği belirtildi. Aradan geçen saatler sonra su gelmeyince tekrar aradım. Bu sefer de pompanın bozuk olduğunu söylediler. 24 saat içinde yapılacağını teknik sorun nedeniyle su sıkıntısının BASKİ resmi sitesinde de detaylı yayınlandığını ilettiler. Bunca uğraşılarımıza rağmen sorun çözülmedi. Çok mağdur olduk. Yetkililerden, kısa zamanda sorunun çözümünü bekliyoruz”  Sefer TALAY / BURHANİYE (balikesir24saat.com) 

 

YORUM YAP