DOLAR31,3440% 0.35
EURO33,9447% 0.22
STERLIN39,6192% 0.16
FRANG35,3881% 0.16
ALTIN2.069,14% 0,79
BITCOIN1.966.8640.623

YAZLIKÇILARDAN ÇEVRE EYLEMİ

Yayınlanma Tarihi :
YAZLIKÇILARDAN ÇEVRE EYLEMİ

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Orjan ve İmko Sahilinden denize dökülen Üyücek ve Kadıncık derelerindeki kirlilik yazlıkçıları isyan ettirdi. İmko sahil sitesi önünde toplanan yüzlerce yazlıkçı ‘Sağlıklı Yaşam ve Sağlıklı Çevre’ sloganları eşliğinde yürürken, bir süre site yolunu kapattı.

Burhaniye’de Üyücek Deresi ile Kadıncık derelerindeki kirlilik canlıların yaşamasına izin vermezken, çok sayıda çevreci  dere kirliliğine  dikkat çekmek için eylem yaptı. İmko Tatil Sitesinde toplanan  çevreci vatandaşlar, ellerinde pankartlarla yürürken. çevreci sloganlar attı. İmko Sitesi önünde toplanan çevreciler, önce saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu. İmko Sitesi Başkanı Mehmet Ali Uysal bir basın açıklaması yaparken, vatandaşlar da slogan attı. Burhaniye Çevre Platformu üyeleri ve Kent Konseyi Başkanı Necmi Şengider’inde destek verdiği eyleme katılanlar dere kirliliğinin önlenmesini istediler.

Eylemciler, bir süre site girişindeki yolu kapatırken, eylem sırasında jandarma da önlem aldı. Kirliliğin önlenmesi için bu güne kadar çalmadık kapı bırakmadıklarını anlatan İmko Sahil Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Uysal, “  Son olarak 10 Haziran 2019 tarihinde Balıkesir’de Devlet Su İşleri 225.Bölge Müdürü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü ile Baski Genel Müdürünü ziyaret ederek konuyu defaten anlattık. Sorunun bir an önce çözülmesi, çözülmediği takdirde gerekli basın açıklaması ile kamu oyuna duyuracağımızı belirttik. Bu güne kadar herhangi bir önlem alınmadı. Bunun neticesinde de kirlilik devam ediyor. Koku devam ediyor. Bazı işletmelerden derelere deşarj devam ediyor. Bunun sonucunda da denize akan ve sirkülasyonu olmayan canlıların ölümü yakında başlayacaktır. Bütün kamu kuruluşlarından ivedi olarak sorunun çözümünü talep ediyoruz, Çevremizin temizliği için mücadelemiz devam edecektir. Bizi yalnız bırakmayan bütün duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yazlıkçılardan Abdurrahman Özdemir de, “ Biz bunun için ne kadar inat ettiysek kimse önlem almıyor. Derelerimiz çok kirli. Pislik yüzünden balıklarımız ölüyor. Önlem alınmasını bekliyoruz” dedi. Sefer TALAY / BURHANİYE (balikesir24saat)

                                                                                                                      

YORUM YAP