DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

YAVUZ’DAN YENİ KİTAP

Yayınlanma Tarihi :
YAVUZ’DAN YENİ KİTAP

Eğitimci-Yazar Cemil Yavuz’un “Cumhuriyetin kalbinden vurulduğu yer” adlı kitabı Kafe Kültür tarafından yayımlandı.

İlk kitabı “Türkiye’m Ne Oldu Sana” ile dikkat çeken Yavuz, “Cumhuriyetin kalbinden vurulduğu yer” adlı ikinci kitabı ile okurlarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Yavuz, 5 Ağustos’ta raflardaki yerini alacak kitabında “ikiz kardeşler” olarak nitelediği Köy Enstitüleri ve Toprak Reformu’nu anlatıyor.

Gazetemiz http://balikesir24saat‘in de yazarları arasında yer alan Yavuz, bir çok okulda öğretmenlik ve müdürlük yaptı. Edremit ÇYDD’nin kurucu başkanlığını üstlenen Yavuz Eğitim-Sen’de de bir dönem  yönetim kurulunda görev aldı.

KİTABIN TANITIMINDAN

“Halkı üretici yapmak için başat üretim aracı olan toprağı, feodal ağaların ve büyük toprak sahiplerinin tekelinden kurtarıp feodaliteyi ortadan kaldırmak, topraksız köylüyü-çiftçiyi topraklandırıp üretime katarak, kalkındırmak kurucu önderliğin öncelikli hedefidir.
Atılması gereken en büyük ve en önemli adımların başında, köylerin feodal düzenini ve ağır geri kalmışlık düzeyini yıkıp, “modern ve kalkınmış bir köy” oluşturma çabası gelir.
Köyü ve köylüyü eş zamanlı olarak aydınlatıp, üretime katarak kurtarmak ve yükseltmek, Cumhuriyetin en büyük “ülküsü”dür.
Ancak köylü bakımından ülkede hem bir “toprak düzeni sorunu” ve hem de buna bağlı olarak bir de “topraksızlık” sorunu vardır.
Çare ise öncelikle, köyü ve köylüyü feodalizmin elinden kurtarmak ve aynı zamanda da köylü ile iç içe geçen ‘köyü sevdiren bir eğitim düzeni’ kurmaktır.
Bu nedenle, Köy Enstitüleri ve Toprak Reformu, önderliğin zihninde ve dilinde hep “İkiz kardeşler” olarak anılır.  http://balikesir24saat.com

 

 

YORUM YAP