DOLAR31,1232% 0.26
EURO33,8218% 0.56
STERLIN39,5101% 0.34
FRANG35,3540% 0.33
ALTIN2.028,60% -0,20
BITCOIN1.668.9223.215

YAŞYER’İN ZEYTİN YÜREKLİ KADINLARI

Yayınlanma Tarihi :
YAŞYER’İN ZEYTİN YÜREKLİ KADINLARI

Tarihi Eybek Suyu’na adını veren, Kazdağları’nın doğu ucunda bulunan Eybek Dağı; hem Balıkesir’in Edremit ve Havran ilçelerine bağlı, hem de Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı dağ köylerinde yaşayan halkımızın evidir, yurdudur. Bugüne dek kim bilir kimler, Edremit ve Havran’dan zorlu dağ yolunu aşarak Agonya Ovası’nın bereketli topraklarına ulaştı. Edremit-Yenice yolunun her karesinde, kim bilir gün yüzüne çıkmayı bekleyen ne hikâyeler vardır.

Eybek Dağı, başlı başına doğal ve kültürel bir hazinedir. Edremit’e bağlı Yaşyer Köyü de bu eşsiz zenginliğin eteğine kurulmuş olan cennetten bir köşedir. Yaşyer halkı, dağ yaşamının bütün zorluklarına göğüs germektedir. Komşu köyleri olan Dereli ve Hacıarslanlar başta olmak üzere diğer çevre köyler ile de ilişkileri hep iyi olmuştur. Bunda hiç şüphesiz en büyük pay, Yaşyer’in zeytin yürekli kadınlarınındır. Her bir kadınımız, zeytin dalı misali barışın simgesidir. Ölümsüz zeytin ağacı, nasıl her mevsim kendine has bir tonda yeşil kalmaya devam ediyorsa, Yaşyerli kadınlar da köylerinin umut kaynağıdır.

Yaşyerli kadınlar, orman köylüsü olarak dünyaya gözünü açar. Dağda kestane, mantar, dağ çileği, Kazdağları’nın şifalı ot ve bitkilerini toplamak onların günlük işleri arasındadır. Onlar dağda çadır kurup çalışmayı, hayvanlara bakmayı ve diğer bütün işleri çok küçük yaşta öğrenirler. Tarlada, zeytinlikte, sayalarda (yayla ve kırlarda hayvanlar için yapılan üstü örtülü yer) çalışırken acıktıklarının farkına bile varmazlar. Zeytin toplamaya giderken dereleri tepeleri aşarlar. Bir işin sorumluluğu onların üzerindeyse,  hiç kimse arkasına bakmaz. Bilinir ki, o iş eksiksiz olarak yerine getirilir. Her birinin özü sözü birdir.

O canım Yörük mavisi, yeşili, sarısı ve kırmızısı işledikleri yemenide, diktikleri şalvarda, dokudukları kilimde hayat bulur. Köylerinin geleneğini ve göreneğini, gelecek nesillere olduğu gibi aktarmak isteyen Yaşyerli kadınlar, zamanında kendi çektikleri sıkıntıları çocuklarının yaşamasını istemiyor. Onlara daha iyi bir yaşam sunmak için var gücüyle çalışıyor. Kısacası Yaşyerli kadınlar, emeğin yeryüzündeki en güzel temsilcisidir. Onların takdire şayan çabaları sayesinde evlerinde, köylerinde, Eybek Dağı’nda bolluk ve bereket hiç eksilmez.

Daha düne kadar, Dereli-Yaşyer-Edremit otobüs hattı sadece hafta içi çalışıyordu. Şimdi ise cumartesi günleri de çalışmaya başladı. Ama sadece gidiş-dönüş olmak üzere iki sefer düzenleniyor.  Oysaki köydeki öğrencilerin çoğu, lise ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanıyor. Hafta sonları Edremit’teki kurs merkezlerine gidiyor. Öğrencilerimizden bazıları, araç sorunu yaşadığı için bazen bu kurslara katılamıyor. O nedenle, cumartesi günü sefer sayısının arttırılması ve pazar günü de otobüs hattının olması zorunlu bir ihtiyaç. Elbette sadece öğrenciler için değil, kendi aracı olmayan diğer köylüler için de…

Köye yeniden sağlık ocağı açılırsa önemli bir sorun çözülmüş olacak. Önceki yıllarda, kadınlarımız Edremit Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan dikiş nakış kursuna katılmıştı. Bugün de farklı alanlarda kurslar neden açılmasın? Tarım ve hayvancılığı destekleyen ve geliştiren, kadınların yer aldığı kooperatiflerin kurulması da çok zor olmasa gerek. Zaten kadınlarımız Edremit Körfezi’nin çeşitli bölgelerinde kurulan halk pazarlarında, el emeği göz nuru ürünlerini alıcının beğenisine sunuyor. Birbirinden marifetli Yaşyerli kadınlarımız, artık köylerinin kalkınması için üretse ne de güzel olur değil mi?

Doğdukları günden beri herkesi tanıyıp bilmenin rahatlığıyla köylerinde ve çevresinde gezip dolaşan Yaşyerli kadınlar, hayatlarının geri kalan kısmında da atalarından kalan topraklarda özgürce yaşamak istiyor. Tarlaya, zeytinliğe ve komşu köylere kaygısızca gidip gelen Yaşyerli kadınlar, köylerinin değerli arazilerinden biri olan Çilekli Tepe mevkiinde yer alan iki ayrı taşınmaz tarlanın satışa çıktığını öğrendikleri günden beri oldukça tedirgin. Çünkü Edremit Belediyesi, borçlarından dolayı Çilekli Tepe Mevkii’ni temizlik şirketine teminat olarak verdiği ve borçlarını ödeyemediği için şirketin alacaklarına karşı buradaki iki ayrı arazi satışa çıktı.

Satış ihalesi hakkındaki bilgiye,  Edremit İcra Dairesi Müdürlüğü’nün verdiği ve 4 Aralık 2021 tarihli Analiz Gazetesi’nde yayınlanan ilandan ulaşabilmek mümkün. Ne yazık ki, söz konusu ilanda sadece Yaşyer’deki araziler yer almıyor. T.C. Edremit İcra Dairesi 2020/1413 Esas Taşınmazın Açık Arttırma İlan’ında, 1 No’lu taşınmaz olarak Edremit ilçesi, Hekimzade Mah. Çanlıbaba Mevkii’ndeki zeytinlik ve 2 No’lu taşınmaz olarak da Edremit ilçesi Arıtaşı Köyü Ekşi Su Mevkii ‘ndeki zeytinlik de yer alıyor. Çoklu satış ilanının 3 ve 4 No’lu taşınmazları da Yaşyer Köyü’müzün Çilekli Tepe Mevkii’ndeki tarla niteliğindeki 2 ayrı arazidir.

Edremit Belediyesi Başkanı Selman Hasan Arslan, geçtiğimiz 9 Ocak pazar günü Yaşyer Köyü’nde halk ile biraya geldi. Köy halkına belediyenin borcun yarısını ödediğini söyledi.  Geriye kalan borcunda günü gelince ödeneceğini belirterek arazi satışının gerçekleşmeyeceğine dair söz verdi. Başkanın sözüne güvenip inanan Yaşyer halkı, sorunun artık çözülmesini bekliyor. Satış ihalesinin geri çekilmesini ve bu arazilerin kendi kullanımlarına uygun hale getirilerek kullanılmasını, bundan sonra o tarım arazileriyle ilgili alınacak bütün kararların köy halkı olarak kendilerinin katılımıyla alınmasını talep ediyor. Özellikle de kendileri gibi çocuklarının da köylerinde huzur ve güven içinde büyümesini isteyen Yaşyerli kadınlar. Zaten onlar değil mi Yaşyer’de umudu örgütleyen zeytin yürekli kadınlar? Yöremize, geçmişimize, ormanımıza sahip çıkalım anlayışını savunan, Ata’mızın “Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez.”  sözünü hiçbir zaman unutmayan. Geçtiğimiz yıllarda, Eybek’in tertemiz havasında yetiştirdikleri çilekleri büyük bir heyecan ile sergileyen ve Çilekli Tepe Mevkii’nde gerçekleşen çilek festivalinin yeniden düzenlenmesini isteyen…

İlgilenenler için ilan metni: https://www.ilan.gov.tr/ilan/895067/emlak/tarla-tarim-arazisi-bag-bahce/balikesir-edremitte-10-220-m%C2%B2-zeytinlik-icradan-satiliktir-coklu-satis-

YORUM YAP