DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

YAŞYER’İN MARİFETLİ KADINLARI

Yayınlanma Tarihi :
YAŞYER’İN MARİFETLİ KADINLARI

1340 m. rakımlı Eybek Dağı, Kazdağları’nın en önemli dağ silsilesilerinden birisidir. Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Yaşyer Köyü, tarihi değere ve doğal güzelliğe sahip olan Eybek’in eteğine kuruludur. Ulu dağın heybetini yaşatan Yaşyerli kadınlar, dün olduğu gibi bugün de harikalar yaratmaya devam ediyor. Bunun en güzel örneğine,  geçtiğimiz 10 Eylül cumartesi günü bu köyümüzde gerçekleşen kahvaltı etkinliğinde hep birlikte tanık olduk.

Söz konusu bu etkinlik, Edremit ilçemizde başarılı çalışmalara imza atan Edremit Lisesi Mezunlar Derneği ve Güneşin Kadınları Kooperatifi’nin üyeleri başta olmak üzere doğa sevdalıların katılımı ile gerçekleşti. Kadınlarımızı yalnız bırakmayan, onların kutsal emeğine saygı gösteren bütün dostlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sizler sayesinde Yaşyerli kadınlar, kendi el emeği göz nuru ürünlerini bütün Edremit Körfezi’nin ilgisine ve bilgisine sunabildi. Sizlerin pek kıymetli desteği, onlara gelecekte de benzer etkinlikleri düzenleyebileceklerine inandırdı. Hatta Kazdağları’nın diğer birçok köyünde olduğu gibi bir işletmeyi köylerinde açıp burada çalışabileceklerinin farkına vardılar.

Dağın bereketini eli öpülesi elleriyle birer mucizeye dönüştüren kadınlarımız, kahvaltıda bütün konukları en güzel şekilde ağırladı. Yaşyer’in misafirperver bir köy olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Köy yapımı olan tarhana odun ateşinde ağır ağır kaynayarak ağızlarda unutulamayacak bir dostluk tadı bıraktı. Köy ekmeği, katkısız salça, keçi peyniri, yeşil ve siyah zeytin, Midilli inciri, yeni mahsul ıhlamur ve ölmez ağacın altını gibi birçok ürün konuklardan tam not aldı. Odun ateşinde demlenen çay da harika dağ manzarası eşliğinde afiyetle içildi.

Kahvaltıda ikram edilen bir diğer özel ürün ise, odun ateşinde piştiği gibi sofraya sunulan bazlamaydı. Bazlamaların sıcaklığı, Kazdağları’nın dostluğunu pekiştirdi. Edremit Körfezi’nin bütün renklerinin bir arada olmasının önemini vurguladı. İnanıyorum ki, Yaşyer ’de o gün atılan umut tohumu, önümüzdeki günlerde bölgemize güzellikleri getirecektir. Yeter ki, biz hiçbir ayrım gözetmeden birlik içinde olalım.

Hamuru marifetli elleriyle açan, tek tek her bezeyi yemeğe doyamadığımız bazlamaya dönüştüren sevgili Güllü ablanın ellerine sağlık. O sıcakta, ateşin karşısında durmak oldukça zordu. Bu zorluğa hiç şikâyet etmeden göğüs geren Güllü Şahin, Yaşyer Köyü’nün komşu köyü olan Hacıarslanlar’ın tanılan ve sevilen simalarındandır. Eşi Metin ağabey ve çocukları ile uzun Yıllar Yaşyer’de yaşadılar. Günümüzde de Metin ağabey, Yaşyer’deki kahvelerden birisini işletmektedir. Zaten Eybek’in bu iki köyü, uzun yıllardır birlik ve beraberlik içinde yaşamaktadır. Hepimize örnek olan bu bağ, güçlenerek artsın. Artsın ki, kimsenin Eybek’in bir taşını bile yerinden oynatmaya gücü yetmesin.

Güllü abla, bazlamaları Sabriyelerin evinin bahçesinde yaptı. Tarhana çorbası da burada pişti. Kısacası Yaşyer Köyü’nün saygın ailelerinden biri olan Yıldırım ailesi, bütün konukları ağırladı. Ailesi ve köyü için yorulmak nedir bilmeden çalışıp duran Sabriye Yıldırım gibi kayınvalidesi, eltisi, diğer akrabaları ve kardeşinin eşi Pınar da işte Yaşyer’in marifetli kadınlarındandır. Birbirinden becerikli, sevgi dolu kadınlarımız iyi ki var. Onlar sayesinde Yaşyer’de unutulmaz bir gün geçirdik. Kadınlarımızın ev sahibi olduğu kahvaltı etkinliğine katılan herkes, köyümüzden yüzünde kocaman bir gülümseme ile ayrıldı. Sevgili okurlarım,  başka bir etkinlikte Kazdağları’nın mucizesini yaşamak üzere şimdilik hoşça kalın…

 

 

YORUM YAP