DOLAR31,1511% 0.15
EURO33,7966% -0.04
STERLIN39,4941% 0.01
FRANG35,4030% 0.16
ALTIN2.038,74% 0,33
BITCOIN1.779.1009.867

YAŞAM SAVUNUCULARI KAZANDI, MERA KÖYLÜDE KALDI

Yayınlanma Tarihi :
YAŞAM SAVUNUCULARI KAZANDI, MERA KÖYLÜDE KALDI

Bilfer Madencilik’in Ayvalık- Karaayıt Köyü merasından yer alma talebi, İl Mera Komisyonu tarafından reddedildi. Balıkesir İl Tarım Müdürlüğünde, İl Mera Komisyonu, Bilfer Madencilik’in atık deposu olarak kullanmak istediği mera alanının, Karaayıt Köyü’nün kullanımında kalmasını uygun gördü.

Bilfer Madencilik 1950’lerden kalan ruhsat izniyle, ÇED muafiyetinden yararlanarak Madra Barajı dibindeki Ayazment Demir Madeni Ocağı’ndan çıkardığı cevheri işlemek üzere 2008 yılında Karaayıt köyü merasından 125 dönüm yer almış, demir zenginleştirme tesisini kurmuş, Karaayıt halkı ve Ayvalıklı yaşam savunucularının 1. ÇED iznini iptal ettirmelerine rağmen 2. ÇED iznini de alarak çalışmayı sürdürmüştü.

Bilfer Madencilik, Balıkesir İli, Ayvalık İlçesi, Karaayıt Köyü Mevkiinde işlettiği “Ayazmant Demir Cevheri Zenginleştirme Tesisi”nden çıkan atıklar için 2019’da hazırladığı “Ayvalık Bilfer Atık Düzenli Depolama Tesisi Projesi”nde , Karaayıt Köyü merasının 90 bin metrekarelik bölümünü, atık depolama alanı olarak kullanmak  için yer tahsisi talep etmişti.

Son proje ile köylünün keçisini, koyununu otlattığı merayı atık deposu olarak kullanmak isteyen Bilfer’in  “Mera, yaylak ve kışlaklar; özel mülkiyete geçirilemez, amacı dışında kullanılamaz, zaman aşımı uygulanamaz, sınırları daraltılamaz” diyen, 4342 sayılı Mera Kanununun 4. maddesine rağmen yaptığı bu başvuru büyük tepki çekmişti.

HALK İSYAN ETTİ

2008 yılından bu yana madenin yarattığı yıkımı yaşayan Karaayıt halkı, köyün mera alanın bir kez daha gasp edilmesine isyan etti. 15 Ekim 2019 tarihindeki Halkın Katılım Toplantısını yaptırmayarak köylerinde madeni istemediklerini dile getirdiler.

AYVALIK TABİAT PLATFORMU KAMPANYA BAŞLATTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni atık projesine ÇED olumlu kararı vermesi de, Karaayıt halkını ve yaşam savunucularını mücadeleden vazgeçirmedi. Ayvalık Tabiat Platformu, “Karaayıt Köyü merası halkındır” diyerek bir kampanya başlattı, kısa sürede 2 bini aşkın imza ile ses getirdi. Karaayıt halkı da mera tahsisi yazısında olumsuz oy kullanarak Bilfer’i köylerinde istemediklerini bir kez daha gösterdi. İl Mera Komisyonu da bu hassasiyetleri gözeterek 9 Nisan’da aldığı kararla, şirketin başvurusunu reddederken, köye ait meranın gerçek sahibinin köylü olduğunu onayladı.

YAŞAM SAVUNUCULARININ GURURU

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ayvalık Tabiat Platformu bu sonucun alınmasında katkısı olanlara teşekkür etti.

Açıklama şöyle:

“Bir kez daha yaşam savunucuları kazandığı için çok mutluyuz.Bu sonuca ulaşmamızda emeği geçen Ayvalık Belediye Başkanı Sayın Mesut Ergin başta olmak üzere Ayvalık Kent Konseyi’ne, STK’lara, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilciliğine, ÇED dosyalarını inceleyerek görüşlerini yazan Jeoloji Mühendisi Doç. Dr. Murat Kavurmacı ve Jeofizik Yüksek Mühendisi EGEÇEP Bilim Kurulu Üyesi Erhan İçöz hocalarımıza, gönüllü olarak desteğini sunan Av. Filiz Sonsuz’a, haberlerimizin medyada yer almasını sağlayan yerel ve ulusal basın mensuplarına, Karaayıt köylüsü, Ayvalık halkı ve tüm yaşam savunucusu dernek- platform ve bireylere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.”  (balikesir24saat.com)

YORUM YAP