DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 67.823,48 0.307
Yayınlanma Tarihi :

YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ

YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Cumhuriyetin ilk Milli Eğitim Bakanlarından Mustafa Necati’ye ait eve, şeriat çağrıları yapan Nuri Pakdil’in adının verilmesine ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la görüştüğünü söyledi. Kaya “Değiştirme kararını tekrar görüşeceklerini ve bunu düzelteceklerini söyledi” dedi. Kaya ayrıca, Mustafa Necati’nin adının yaşatılması için CHP’li belediyelere yazı gönderildiğini ve bu isimle kültür evleri açılacağını bildirdi. 

Cumhuriyet tarihinin ilk Milli Eğitim Bakanlarından Mustafa Necati’ye ait Ankara’daki  tarihi Kültür Evi’ne, “Yaşasın şeriat” sloganı atan ve Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e “Firavun” diyen Nuri Pakdil’in adı verilmişti.

Milli Mücadele döneminde Balıkesir’de önemli çalışmalar yapan,  İzmire Doğru Gazetesi’ni çıkaran ve Balıkesir Barosu’nun kurucuları arasında yer alan Mustafa Necati ile ilgili bu karar  tepkiyle karşılanmıştı. CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Kültür ve Turizm Bakanlığına ait “Mustafa Necati Kültür Evi”nin isminin “Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi Kütüphanesi” olarak değiştirilmesini eleştirerek “Atatürk’ün yol arkadaşlarının isimleri de tahammül edemeyen anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. Derhal bu yanlıştan dönülmelidir” demişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Mustafa Necati Evi’ne ilişkin Cumhuriyet’e konuştu. Başından beri sürecin takipçisi olduklarını vurgulayan Kaya, konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la da görüştüğünü anlattı. Kaya, “Değiştirme kararını tekrar görüşeceklerini ve bunu düzelteceklerini söyledi” dedi. Çalışmalara ilişkin de bilgi veren Kaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yeşilyurt semtinde inşa ettiği kültür merkezine Mustafa Necati adını verileceğini anımsatarak “Belediyelerimize bu konuyla ilgili yazı gönderdik. İllerimizdeki kültür evlerine Mustafa Necati’nin adının verilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Beledeyilerimiz tek tek illerinde bu ismi yaşatacak” diye konuştu. (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP