Yayınlanma Tarihi :

OK’TAN İHMAL İDDİASI

OK’TAN İHMAL İDDİASI

Balıkesir’in Marmara Adasında yürekleri ağızlara getiren yangın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı. İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok’un merak edilen bir çok konuyu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın da sınıfta kaldığını iddia ederken, “Ada halkımızın bizlerden tek bir talebi var, o da sorumluların ve ihmallerin ortaya çıkartılması. Biz de bu konuda elimizden geleni yapacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Başkan Yılmaz’a seslenen Ok, “İtibar için makam uçağı ve makam araçları alacağınıza, ülkenin ve şehrin istikbali için yangın söndürme uçağı ve itfaiye aracı alın” dedi.

Balıkesir’in Marmara ilçesinde meydana gelen yangın yürekleri ağızlara getirdi. Nedeni tespit edilemeyen yangın; birçok evin boşaltılmasına neden olurken; beş ev ve bir minibüsün yandığı da ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilk yaptığı açıklamalarda 80 hektar arazinin yandığı belirlenirken, konu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşındı.
İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok “Yaşanan durum içimizi yakıyor. Gün geçmiyor ki bir doğa harikası daha yok olmasın. Bir yandan madenler, bir yandan orman yangınları ülkemizi yok ediyor. Dün gerçekleşen yangın esnasında bölge halkından bir çok telefon aldım. Yangının başlama saati ile müdahale saati arasında büyük farklar olduğu ve yetersiz müdahale nedeniyle yangının söndürülemediği yönünde güçlü iddialar var. Bu iddiaları Bakan Pakdemirli’ye sorduk. Artık tek bir fidanın kesilmesine, yanmasına ve yakılmasına sabrımız kalmadı” dedi.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

İyi Partili Ok Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

“Balıkesir ili, Marmara Adası’nda 12 Ağustos 2019 saat 12.50’de çıkan ve 9 saat süren orman yangını tüm Marmara Adası’na zorlu anlar yaşatmış ve birçok hane halkının evlerini boşaltmalarına neden olmuştur.Bu konu ile ilgili olarak;

Yangın ihbarı ilk olarak saat kaçta bildirilmiştir? İlk müdahale saati kaçtır?
Yangına kaç helikopter ve arazöz ile müdahale edilmiştir?
İlk belirlemelere göre ne kadar alan yanmıştır?
Bir saatlik aralıklar ile bir helikopterin ilk beş saat boyunca tek başına müdahale ettiği iddiaları doğru mudur?
İlk müdahalenin ihbar anından tam 3 saat sonra yapıldığı iddiaları doğru mudur?
Son zamanlarda ülkemizde hızla artan orman yangınlarında bir kasıt, bir ihmal görüyor musunuz?
Ülkemizde yaşanan yangınları önleme, engelleme ve söndürme hususunda Bakanlığınızı başarılı buluyor musunuz?
Son 3 ay içerisinde Türkiye’de kaç yangın çıktı ve belirlemelerde toplam ne kadar alan yandı?

BELEDİYEYİ ELEŞTİRDİ, ADA HALKINA TEŞEKKÜR ETTİ
Marmara Adası’nda gerçekleşen yangının büyümesinde geç ve yetersiz müdahalenin etkili olduğunu iddia eden İyi Partili Ok, yaşanan yangında Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin de yetersiz kaldığını ve bu konuda sorumluluk sahibi olduğunu dile getirdi. Yangının ilk beş saatinde sadece bir helikopter ile uzun süreli aralıklar ile müdahale edildiğini ve Ada’da Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait sadece 2 söndürme aracının bulunduğunu, bu araçlardan bir tanesinin de arızalı olduğunu söyleyen Ok, Büyükşehir Belediyesine ait olan arızalı söndürme aracının mahallelere giremediğini ve su pompasında olan arıza nedeniyle yangına müdahale edemediğini öne sürdü.
Ok açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Yangınlar ile mücadelede çok geride kalmış durumdayız. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin Marmara Adasında 2 adet söndürme aracı olduğunu ve yangında bunların birinin arıza nedeniyle söndürme faaliyetleri esnasında yardımcı olamadığını ada halkımız bizlere iletti. Balıkesir’i beş yılda Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasına sokanlar, yandaşlardan milyarlarca liraya makam aracı kiralayacağına Marmara Adası’na yeni ve sağlıklı bir itfaiye aracı alsaydı keşke. Ada halkının bireysel müdahale ve mücadelesi olmasaydı tüm ada evlerinin yanacağını bugün daha iyi görmekteyiz. Bu nedenle Marmara Adalı hemşerilerime yeniden teşekkür ederim.
Ada halkımızın bizlerden tek bir talebi var, o da sorumluların ve ihmallerin ortaya çıkartılması. Biz de bu konuda elimizden geleni yapacağız”
“İTFAİYEYİ DE İLÇELERE DEVREDİN”
Eleştirilerine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile devam eden İsmail OK, büyükşehir belediyesinin maddi olanaksızlıklardan dolayı ilçe belediyelerine devrettiği birçok birimin içerisine itfaiyenin de eklenmesi gerektiğini söyledi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin Ak Partili Belediye tarafından yönetilemediğini söyleyen OK ” Bundan beş ay önce halkımıza yalan ve hayal satanların gerçek yüzü bugün ortaya çıkmıştır. En büyük kişisel değeri iyi yalan söylemek olan Yücel Yılmaz belediyenin ilçelerde ki tüm hizmet ve birimlerini beceriksizliklerinden dolayı devretmektedir. Utanmasalar Balıkesir Büyükşehir’in kapısına ‘Devren Kiralık’ yazacaklar. Hiç olmadı itfaiyeleri de ilçe belediyelerine devretsinler ki Marmara Adası vakası bir daha yaşanmasın. Sözlerim Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’adır. İtibar için makam uçağı ve makam araçları alacağınıza, ülkenin ve şehrin istikbali için yangın söndürme uçağı ve itfaiye aracı alın” dedi. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP