“BUNUN ADI YANDAŞA KIYAK”

Yayınlanma Tarihi :
“BUNUN ADI YANDAŞA KIYAK”

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Balıkesir’de Albayrak Grubu aracılığıyla “Özel Endüstri Bölgesi” kurulmasını eleştirdi. “Biz yatırımlara karşı değiliz” diyen Ahmet Akın, “Yatırımların yandaşa peşkeş çekilmesine karşıyız. Balıkesir’de görünen o ki ekonomide ‘yeni bir soluk’ iddiası ile ‘yandaşa yeni bir kıyak’ yapıldı” dedi.

“İMTİYAZLI YANDAŞ YARATILIYOR”

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile aralarında Balıkesir’in de bulunduğu 6 ilde Özel Endüstri Bölgesi kuruldu. CHP Balıkesir Milletvekili
ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Ahmet Akın kurulan özel endüstri bölgelerin “imtiyazlı yandaş” yarattığına dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu:

“Bölgesel imtiyazlardan bir tanesi de Albayrak A.Ş.’nin Balıkesir’deki kağıt fabrikasına verildi. Söz konusu kararname, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı ve Resmi Gazete’de yayınlandı. Özel Endüstri Bölgesi imtiyazı, tüm bürokratik iş ve işlemlerin Bakanlık bünyesinde kolayca çözümlenmesine olanak sağlıyor. İktidar, 6 özel endüstri bölgesinin cari açığı 1.7 milyar dolar azaltacağını iddia ediyor. Biz de cari açığın azalmasını arzu ediyoruz. Mümkün mü? Değil! İmtiyazlı yandaşlarla cari açığı azaltamazlar. İktidar bu imtiyazlı bölgelerin yatırımcı dostu olduğunu da iddia ediyor ve 49 bin istihdam sağlanacağını söylüyor. İnanmak istiyoruz fakat imtiyazlı yandaş yaratarak bunu yapmak mümkün mü? Değil!”

Ahmet Akın Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş, Varaka Kağıt Fabrikası için Balıkesir’de Özel Endüstri Bölgesi kurulması ile de şu değerlendirmede bulundu:

“BU MİLLETİN AKLIYLA DALGA GEÇMEKTİR”

“6 ilde bu bölgelere 23.1 milyar lira yatırım yapılacağı belirtiliyor. Balıkesir özelinde görünen o ki ekonomide ‘yeni bir soluk’ iddiası ile ‘yandaşa yeni bir kıyak’ yapıldığını görüyoruz. Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş, Varaka Kağıt Fabrikası adıyla birkaç gün önce düğmeye bastı. 2003 yılında piyasa değeri 52 milyon dolar olan Balıkesir SEKA’nın Özelleştirme İdaresi tarafından iktidar yanlısı Albayraklar’a 1,1 milyon dolara satılmasıyla başlayan süreç bu noktaya kadar geldi. Bu firma 140 milyon avroluk yatırım yapmadı mı da imtiyazlı hale getiriliyor. İktidarın Bakanlığı yandaşın tüm bürokratik iş ve işlemlerini yapacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kolayca çözümlenecek. Benim Balıkesirli hemşehrimin sanayi sitesindeki iş yeri ekonomik kriz ile boğuşacak, KOBİ’lerim kredi borcunu denkleştirmeye çalışacak, esnafım siftah yapamayacak, çiftçim icralık olacak ama yandaşa her türlü imtiyaz sağlanacak. Bu nedir; küçük sanayicinin, işletmecinin, esnafın, çiftçinin, üretenin soluğunu kesip yandaşa soluk vermektir. Vicdana sığmaz. Tabii ‘bürokratik işlem’ adı altında kim bilir neler ifade edilmeye çalışılıyor? Hangi kıyaklar, hangi imtiyazlar yandaş için sağlanacak? Varaka Kağıt Fabrikası zaten ölü doğmuş bir yatırım. Şimdi ellerinden geldiğince devletin olanakları ile diriltmeye çalışıyorlar. 17 yıllık iktidarın 16 yılı boyunca iktidar yanlısı bir şirketin elinde atıl duran bir fabrika şimdi imtiyazlı olarak üretim yapacak. Balıkesirli hemşehrilerim her şeyi görüyor. Bu milletin aklıyla dalga geçmektir . Milletin parasını, Balıkesir’in ekonomik değerini 16 yıldır çarçur ettiler. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP