YAĞCIBEDİR SAVAŞLARI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

22 Mayıs 2022 - 06:00

YAĞCIBEDİR SAVAŞLARI

Son Güncelleme :

05 Haziran 2020 - 11:45

YAĞCIBEDİR SAVAŞLARI

Sındırgı’nın simgesi Yağcıbedir halılarının taklitleri bitmek bilmiyor. Coğrafi işaret kullanım hakkına sahip Sındırgı Belediyesi,  son olarak English Home sitesinde satılan taklit Yağcıbedir halıları  için  hukuki süreç başlattı. Başkan Yavaş, ” Yağcıbedir halısının değersizleştirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. ” dedi. 

Orta Asya’dan göç eden Yörüklerin, elde dokudukları Yağcıbedir halısına verilen coğrafi işaret kullanım hakkı uzun bir mücadele sonrasında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Sındırgı Belediyesine verilmişti.
Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, yaptığı açıklamada, Yağcıbedir halısının her deseninde bir hikâye ve gözyaşının saklı olduğunu  vurguladı. Bu konuda belgesel bile çekildiğini vurgulayan Yavaş, “2 bin 300 yıllık geçmişe sahip dünyaca ünlü bir halıdan bahsediyoruz. Son yıllarda azalmasına rağmen halen bugün bu memlekette halı dokunuyor. Türkiye’nin tek halı pazarı olan ilçesi Sındırgı. Cumartesi günleri Sındırgı’da köylerden gelen Yağcıbedir halıları üreticiden tüketiciye bu pazarda satılır. Sındırgı’nın en büyük markası, birçok şeye adını vermiş Yağcıbedir halısının deseni belediyenin logosunda da yer alıyor. En eski Yağcıbedir halısı ve Dünya’nın en büyük özel dokuma Yağcıbedir halısı da belediye hizmet binamızda sergileniyor. Cumhuriyet meydanımızda Yağcıbedir motifleri yer alıyor. Her yıl Uluslararası Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günlerini gerçekleştiriyoruz. Halı üzerine kapsamlı bir festival yapan tek ilçeyiz. Güreşlerde, yarışmalarda en değerli ödülümüz bile Yağcıbedir halısı” dedi.

“Yağcıbedir halısının tescillenip korunması ve gelecek nesillere aktarılması bizim için çok önemli” diyen Başkan Yavaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her güzel şeyin taklidi mutlaka yapılır ancak biz belediye olarak Yağcıbedir halısının taklidini önleyeceğiz. Kültürel ve sanatsal değerlerine sahip çıkan bir öğretmen ve aynı zamanda belediye başkanı olarak bunu tescilletmek ve başka kişilerin taklidini yapmasını korumak istedim. Bu amaçla yıllardır coğrafi işaret konusunda çalışma yapıyoruz. Zamanında başka bir firma kendi uhdesine almış. 1996 yılında firma üzerine alınan bu belgenin bize bir türlü devir yapılamıyordu. Bu nedenle de özellikle makine halısı firmaları bu desenleri, renkleri alarak değerinin çok altında satıyorlardı. Bizde coğrafi işaretini alarak hukuki mücadeleye başladık”

Coğrafi işaretle beraber Yağcıbedir halısını sadece korumakla kalmayıp, taklit unsurlarına karşı da müdahalede bulunabileceklerini  belirten Yavaş, hukuki olarak bu yönde girişimde bulunanlara taklit halıları üretmenin yasak olduğunu  hatırlattı. Başkan Yavaş, “Bu konuyla ilgili daha önceleri iki firmayı şikayet ettik ve gereği yapıldı. Ellerindeki halıları toplayıp imha ettiler. Bu halı desenlerine uygun yapılırsa ve bu yörede dokunursa ancak yapılabileceği konusunda karar verildi. Yağcıbedir’in desenleri kişiye ve zamana göre değişen bir desen değil. Altın nasıl yıllar önce altınsa, eritseniz yine altın olacaksa, bu halı da kültürel bir ürün olduğu için gelecek nesillere taşınan bir hadise. Son olarak yine bir firmanın taklit Yağcıbedir halılarını satışa sunduğunu öğrendik ve hukuki süreci başlattık. Halılarımızın taklit edilmesine ve  değersizleştirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. ” dedi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.