Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

VUKUATLARA DEVAM !..

VUKUATLARA DEVAM !..

Sık sık 31 Mart seçimleri gibi bir seçim yaşamadığımızı konuşuyoruz, yazıp çiziyoruz.
Seçim sürecinde yıllardır görmediğimiz olaylarla karşılaştık.
Daha önce “seçim vukuatları”, “bu seçimin en büyük vukuatı”, “vukuat üstüne vukuat ” başlıklı üç ayrı yazıda bu konuları işlemiştim. Bugün de “vukuatlara devam” başlığını atmak zorunda kaldım.
Seçim vukuatları Balıkesir’de CHP’li Ahmet Akın’ın adaylıktan çekilmesi ile başlamıştı. Yine CHP’li Levent Tellioğlu’nun aday adaylığından çekilip, geri dönmesi, İYİ Partili Özgül Yiğit’in Kepsut adaylığının son anda “hukuki engeller” gerekçesiyle kabul edilmemesi, AK Parti Marmara ve Burhaniye ilçe örgütlerinin istifası, ilk aklıma gelenler…
Mehmet Akma’nın CHP’li Selman Hasan Arslan’ın toplantısında DSP İl başkanı olarak tanıtılıp, parti adına Arslan’a tam destek vermesi ise bir başka vukuattı. Kamil Saka’yı destekleyen 15 belediye meclis üyesi aday adayının adaylıklarını çekmesi, Arslan’ın CHP’li belediyede sözlü saldırıya uğraması, 32 yıllık efsane belediye başkanı Kamil Saka’nın 47 yıllık partisi CHP’den istifa edip ayrılması, CHP Bandırma İlçe başkanı Niyazi Yeloğlu’nun milletvekili Fikret Şahin’i belediye meclis listesine fazla karıştırdığı için eleştirip görevi bırakması da günlerce tartışıldı.
DSP’nin, Saka ile birlikte yine partisinden istifa eden Ayvalık adayı Mesut Ergin’i kriterlere uymadıkları gerekçesiyle kapıdan çevirmesi, üstüne adaylardan “bağış” adı altında yüklü miktarda para istendiği iddiaları ise vukuatları Balıkesir sınırlarına taşımıştı.
Vatan Partisi Edremit adayı Metin Akın’ın adaylıktan Kamil Saka lehine çekilmesi, belediye meclisini de bu partiden isimlerle oluşturan Saka’nın bağımsız aday olması ve daha 3 ay öncesine kadar çok sevip, beğendiği CHP liderini yerden yere vurması da bunlara eklenebilir.
Yine Arslan’ın yine belediyede bu kez Saka’nın hakaretlerine uğradığı iddiaları da yoğun gündem arasında kayboldu gitti.
Ancak vukuatlar bitecek gibi görünmüyor.
Cumhur İttifakı’nın AK Partili Büyükşehir adayı Yücel Yılmaz’ın İvrindi Bozören’de şehit cenazesinin başındaki görüntüsü “millet şehidine ağlarken, o tabut başında kahkaha atıyor” yorumlarını getirdi.
CHP’nin Edremit Akçay’daki seçim ofisinin açılmasında ezan nedeniyle konuşmalara ara verilmesinin ardından yaşanan diyaloglar  ise ‘skandal’ olarak değerlendirildi.  İşin içine bir de “Kürdistan” sözleri karışınca bu kez ipler Cumhur ittifakının eline geçti. Hem de ne geçme.. Olay Edremit’i, Balıkesir’i aştı, Türkiye’de gündem oldu. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da bu fırsatı kaçırmadı. Kadınlar Günü’nde ezanın ıslıklandığını iddia eden, ezana sahip çıkamayanın ülkeye de sahip çıkamayacağını söyleyen  Erdoğan, Edremit’teki görüntüleri de mitinglerde izletmeye başladı.
CHP’de fatura Cahit inceoğlu’na kesildi. Ancak Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın Hasan Arslan’ın kesin ihraç istemiyle disipline verildiğini açıklaması yeni bir vukuta hatta infiale neden oldu. Neyse ki gerçek kısa sürede anlaşıldı. Disipline verilen Arslan değil İnceoğlu’ydu. Hasan Arslan  yarışa devam ediyordu.
Şu aşamada en zor iş seçmenin görünüyor.
Bugün esnaf bir arkadaşımla konuşuyordum. “Biz kime oy vereceğiz. Biri cenazede kakara kikiri yapıyor, öbürü ezanla dalgasını geçiyor, biri Kürdistan sözlerine tepkisiz kalıyor” diyerek iki tarafı da eleştirdi.
Siyasetçilerin seçmeni daha fazla küstürmemesi için artık kendilerine bir çeki düzen vermesi gerekiyor.

Kaynak : Coşkun YAMAN

YORUM YAP