VOLEYBOL DERSİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

27 Kasım 2021 - 18:23

VOLEYBOL DERSİ

VOLEYBOL DERSİ
Son Güncelleme :

20 Aralık 2020 - 1:48

Sigortashop Kadınlar Voleybol 1. Ligi A grubunda 11. Hafta ve ilk devrenin son  maçında grup lideri Edremit Belediyesi Altınolukspor bugün grubun iddialı ekiplerinden biri olan Karşıyaka’yı Güre Atatürk Spor salonunda konuk etti. Aldığı 3-0’lık galibiyet ile A grubu ilk devre maçlarını lider olarak tamamladı. Bugün oynanan bu maç voleybolu seven ve yakından takip eden çoğu kişinin “KARŞIYAKA” nın favori olduğu ve maçı 3-0 ya da 3-1 gibi kazanacağı konusundaki tahmin ve umutlarını boşa çıkartan ve voleybolun bir takım oyunu ve sonucun ne olacağının asla tahmin edilemez olduğunun adeta dersini verir nitelikteydi.

Karşılaşmaya konuk ekip Karşıyaka’nın servisi ile başlandı. Daha setin başında bu maçın favorisinin kendilerinin olduğunu kanıtlamak istercesine bir çaba içerisine giren Karşıyaka, setin başından itibaren gerek attıkları etkili servisler ile gerekse Altınoluk sahasından kendilerine dönen topları olumlu kullanarak maçın henüz başında müthiş bir seri yakalayarak 3-7 öne geçti. Bu süre o kadar kısa geçildi ki, daha maçın başında tempolu ve seyir zevki yüksek bir maç olacağını hissettirdi.

Ancak işte tam da setin bu bu bölümünden sonra Altınolukspor fırtınası başladı. Altınoluk 4. sayısını aldığında Karşıyaka 8. sayıda idi. Bu andan itibaren servise geçen orta oyuncu Buse Serbest’in neredeyse karşılanması imkânsız şekilde kullandığı servisler ile Karşıyaka’yı resmen manşet karşılama bunalımına sokması, bu set için konuk ekip açısından sonun başlangıcı oldu. Attığı  müthiş servisler ile etkili olan ve Karşıyaka tarafında olumsuz alınan manşetlerden devam eden zayıf organize ataklar alan  Altınolukspor’un savunma alanında bulunan oyuncular takımın pasörü Duygu Ertaş Yüncü’ye öylesine olumlu toplar attılar ki Duygu da kendi alanına gelen bu olumlu topları  takımın hücum oyuncularına adeta altın tepside sunmaya başladı ve oyun bu  enfes paslar ve devamında ölümcül hücumlar ile taçlandı. Duygu’nun yönlendirdiği, insana resmen “VUR, VUR” dedirttiği paslar ile Maluh Olivera ve Ayşe Dil  yaptıkları hücumlar ile resmen ‘ 2 ve 4 numaralardan nasıl top öldürülür’ dersi verdiler. Duygu aynı zamanda file orta ve 6 numaradan yaptırdığı hücumlar ile resmen resital verdi. Karşıyaka son aldığı 8 sayıda resmen dondu kaldı. Altınolukspor 4.sayıda aldığı üstünlüğü üst üste 8 sayı alarak 12-8 e getirdi ve teknik molaya önde girdi.

Mola dönüşü Karşıyaka bir seri yakalayarak durumu 12-12 ye getirse de bu sefer Maluh Olivera’nın servise geçmesi ile Karşıyaka’nın etkisi saman alevi gibi kaldı. Füze gibi attığı smaç servisler ile Karşıyaka savunmasını adeta çaresiz bırakan Olivera’nın performansı  şapka çıkartılacak türdendi. Dikkat çeken ise servise geçen her Altınolukspor oyuncusunun manşeti zayıf olan oyuncuları bularak resmen nokta atışı yapmalarıydı. Sürekli sorun yaşayan oyuncuları buldu toplar. Manşet problemine çare bulmaya ve etkili servisleri kesmeye çalışan tecrübeli Hoca Reşat Yazıcıoğulları’nın yapmış olduğu oyuncu değişiklikleri de, üst üste aldığı molalar da oyunun gidişatını değiştirmedi. Sete çok hızlı giren Karşıyaka ilk setten 25-17 yenik ayrıldı.

Karşılaşmanın ikinci setine de etkili başlayan taraf Karşıyaka idi. Setin başında henüz ilk 5 dakika içerisinde 6 farkla  2-8 öne geçti. Öylesine düzenli oynamaya başladılar ki sanki bu maçın 3 sette bitmeyeceğini ilan etmek ister gibiydiler. Ancak işte tam da burada “voleybolun bir takım oyunu” olduğu, gerçeği tekrar devreye girdi. Altınolukspor öylesine çabuk bir şekilde toparlandı ki  servis noktasında olduğu halde yerini çabucak alan ve maçın tamamında sıfır hata ile oynayan pasör Duygu’nun resmen maestro gibi oynattığı takım, bu anlarda Gamze Türk, Ceyda, Maluh Olivera’nın köşe ve orta hücumları ile durumu 10-10 a getirdi.  Duygu Ertaş Yüncü, kaptan Ayşe Dil’i de es geçmedi ve kaptan  6 numaradan 3 muhteşem sayıya da imzasını koydu.

10-10 dan sonra hava yakalayan Altınolukspor bu setteki teknik molaya da 12-11 önde girdi. Teknik mola dönüşü karşılıklı sayılar ile geçildi. Bu bölümde Karşıyaka’nın tecrübeli oyuncuları Gülbahar’a yapılan bloklar, Simay Akdağ’ın da kuvvetli şekilde yapmaya çalıştığı hücumlar Altınolukspor bloklarını geçerek arka alana sert şekilde düşse de Altınoluk’un bu bölümde sahada olan liberosu Şule Yetimoğlu’nun yaptığı muhteşem savunmalar görülmeye değerdi. Servis karşılandığı anda oyunda olan diğer libero Merve İzbilir ve Şule Yetimoğlu  libero oyuncularının takımlar için ne kadar hayati öneme sahip olduğunun resmen dersini okuttu. Bu yüksek oyun kalitesi ve moralle sete devam eden Altınolukspor, seti ezici bir şekilde 16-14’ den alarak,rakibine  sayı dahi vermeyerek 25-14 kazanarak maçta setleri 2-0 a getirdi.

Üçüncü setten itibaren Karşıyaka takımının toparlanarak maça ortak olacağı düşünülürken, takımın kötü gidişatı bu setin daha en başında belli oldu. Servis noktasında yine Buse Serbest vardı. Buse’nin muhteşem ötesi ve etkili servisleri özellikle Karşıyaka liberolarını öylesine güç durumlara soktu ki maçın başından beri devam eden olumlu manşet alamama problemi  takımın pasörünün organize atak yaptırmasını imkansız hale getirdi diyebiliriz. Bu arada Duygu muhteşem oyununu 2 tane de ikinci pası rakip sahaya göndererek takımına sayı katkısı sağladı. Durum beklenenin aksine bir anda 9-2  ye geldi. Moral olarak tamamen çöken Karşıyaka’da Gülbahar ve Simay Akdağ da file önüne gelen orta oyuncu Ceyda Demirhan ile birlikte bloklara yardım eden pasör Duygu’nun ördüğü duvara takılmaya başlayınca artık maç tamamen ev sahibi lehine döndü.

Edremit Belediyesi Altınolukspor Karşıyaka’yı 3-0 yendi ve Sigortashop Kadınlar Voleybol 1. Ligi A grubunda ilk yarıyı lider bitirdi. (Fotoğraflar : Erkan ÜNLÜ) 

Teknik molaya yine 12-5 ile Altınolukspor üstünlüğünde girildi.  Altınolukspor’da bu andan itibaren Gamze Türk fırtınası esmeye başladı. Üst üste mükemmel hücumlara imza atan Gamze de bugün takıma yaptığı müthiş katkı ve aldığı sayılar ile göz doldurdu. Genel olarak maçlarda sayı alsa da sakin davranan Gamze’nin sevinç çığlıkları arkadaşlarını da etkilemiş olmalı ki Körfez rüzgarı fırtınaya dönüştü. Artık oynanan bu setin maçın son seti olduğunu hissettiren Altınolukspor, artık esen fırtınanın gücünü iyice arkasına almış ve yelkenlerini iyice bu rüzgar ile doldurmuş bir tekne misali skoru 20-7 gibi özelikle Karşıyaka için korkunç ve içinden çıkılamaz bir hale getirdi. Karşıyaka bir türlü toparlanamadı. Saman alevi gibi yapılan hücumlar etkisiz kaldı. Altınolukspor 23’ncü sayısını aldığında Karşıyaka 10’ncu sayıdaydı. Maçı daha fazla uzatmak istemeyen Altınolukspor üst üste hücumlar ile durumu 25-12 ve 3-0 set skoruna taşıdı. Belki de A grubunun en önemli ve zor maçını ve ilk devreyi galibiyet ile kapattı.

BU HOCAYA BU TAKIMA SULTANLAR LİGİ YAKIŞIR

Bu galibiyette özellikle Edremit Belediyesi Altınolukspor Başantrenörü Sevgili Ali Kamberoğlu’na ayrı bir parantez açmak istiyorum. Evet. Sevgili Ali, Seramiksan Kulübü ile 2 yıl  TVF 1. Lig, 1 yıl da Sultanlar Ligi tecrübesi yaşamış müthiş bir hoca. Hani derler ya büyüklerimiz. Dersini iyi çalışmış. Ancak hocanın dersini iyi çalışması çok önemli değildir. Oyunu oynayan hoca değildir. Ancaaak… Çalıştığı dersi oyuncularına empoze etmek, aktarma becerisine sahip olmak…. İşte sevgili Ali’nin büyük hocalığı. Tek tek Karşıyaka oyuncularının oyun karakterini not eden, oyuncularına da bunları tek tek anlatan ve buna göre çalıştıran bir hoca Ali Kamberoğlu. Bugün bunun semeresini ve ödülünü de hep birlikte gördük. Kadro olarak çok güçlü Karşıyaka karşısında takım oyunuyla takır takır, çatır çatır tek bir vücut gibi hareket eden, muhteşem bir galibiyet elde eden bir takım çıkarttı sahaya. Daha oyunun başında saha dizilişi ile bu maçı kazanmayı ne kadar çok istediğini açık açık belli eden hocam. Ellerine yüreğine sağlık. Sana ve tüm ekibe “SULTANLAR LİGİ” çok yakışır.

Özetle bugün en dikkat çeken şey, Sigortashop TVF Kadınlar 1. Liginde en güçlü takımlardan biri olan Karşıyaka’nın bugün bir türlü takım oyunu oynayamayışı, oyuna bir türlü giremeyişi oldu. Kadrosuna bakıldığında birbirinden değerli ve bireysel yetenekleri üst seviyede olan genç ve tecrübeli oyunculardan kurulu Karşıyaka’nın aldığı bu yenilgi, voleybolun bir takım oyunu olduğunu bilen ama bunu uygulayamayan bu düşünceden uzak bir oyun sergilemesi idi. Neredeyse hiç etkili atak yapamayan, ne orta, ne arka orta hücum yapabilen, savunması tel tel dökülen, hücumcuları da etkisizleştirilen Karşıyaka ne yazık ki bugün oynadığı oyun ile voleybol camiasında çoğu kişinin “HEZİMET” olarak nitelendireceği bir yenilgi ile Altınoluk’tan ayrıldı.

Edremit Belediyesi Altınolukspor oyuncuları maç sonunda bu muhteşem galibiyeti COVID-19 hastalığına yakalanan ve sağlığına kavuşan Kulüp Başkanı Sevgili Filiz Sırma Uluç’un yanına giderek sevgi gösterilerinde bulunarak armağan ettiler. Ben de sevgili başkanımıza geçmiş olsun dileklerimi yineliyor ve sağlık, sıhhat diliyorum.

Karşıyaka ve Edremit Belediyesi Altınolukspor’da görev yapan ve bugüne heyecan katan tüm oyuncu kardeşlerimi tüm hocalarımızı ve ekipleri tebrik ediyor ve başarılarını devamını diliyorum.

#çokyaşavoleybol

 

 

 

FİKSTÜR - 26 Kasım 2021 Cuma

Tümünü Gör

20:00

Adana DemirsporvsKasımpaşa

20:00

Medipol BaşakşehirvsAltay

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Lütfi merdoğlu 20 Aralık 2020 / 10:50 Cevapla

İlkaya teşekkür ederim maça gitmiş kadar olduk takımada başarılar diliyorum

# TAKIMLAR O AV P
1 Trabzonspor 13 16 33
2 Atakaş Hatayspor 13 13 26
3 İttifak Holding Konyaspor 13 11 26
4 Aytemiz Alanyaspor 14 -2 24
5 Fenerbahçe 13 3 23
6 VavaCars Fatih Karagümrük 13 5 22
7 Medipol Başakşehir 14 4 22
8 Galatasaray 13 2 21
9 Beşiktaş 13 4 20
10 Adana Demirspor 14 2 20
11 Fraport TAV Antalyaspor 14 -2 18
12 Altay 14 -3 17
13 Yukatel Kayserispor 14 -4 16
14 Gaziantep FK 13 -5 15
15 Demir Grup Sivasspor 13 1 13
16 GZT Giresunspor 13 -4 13
17 Öznur Kablo Yeni Malatyaspor 13 -11 12
18 Göztepe 13 -7 10
19 Kasımpaşa 14 -8 10
20 Çaykur Rizespor 14 -15 10
# TAKIMLAR O AV P
1 Bereket Sigorta Ümraniyespor 12 14 27
2 MKE Ankaragücü 13 13 27
3 Eyüpspor 13 8 27
4 Royal Hastanesi Bandırmaspor 13 11 25
5 BB Erzurumspor 12 7 25
6 Tuzlaspor 12 4 20
7 Kocaelispor 12 0 20
8 İstanbulspor 12 4 19
9 Adanaspor 13 -1 18
10 Gençlerbirliği 13 -5 17
11 Yılport Samsunspor 12 -1 16
12 Bursaspor 13 -4 14
13 Altaş Denizlispor 12 -5 14
14 Nasadoge Menemenspor 12 -6 14
15 Manisa FK 14 -6 14
16 Beypiliç Boluspor 12 -1 13
17 Ankara Keçiörengücü 12 -7 10
18 Altınordu 13 -13 10
19 Balıkesirspor 13 -12 7
# TAKIMLAR O AV P
1 Pendikspor 12 11 29
2 Amed Sportif Faaliyetler 13 1 21
3 Isparta 32 Spor 13 5 21
4 Nazilli Belediyespor 13 0 19
5 Bucaspor 1928 13 1 19
6 Şanlıurfaspor 12 2 19
7 Tarsus İdman Yurdu 13 0 18
8 Ankara Demirspor 13 0 18
9 Kırklarelispor 12 5 18
10 Anagold 24Erzincanspor 14 2 17
11 Karatay Termal 1922 Konyaspor 14 3 17
12 Uşakspor A.Ş. 12 -4 16
13 Akhisarspor 13 -2 16
14 Pazarspor 12 -1 16
15 Kırşehir Belediyespor 12 0 15
16 Zonguldak Kömürspor 12 -3 14
17 TECO Karacabey Belediyespor 12 -2 13
18 Eskişehirspor 13 -18 10
19 GMG Kastamonuspor 0 0 0
# TAKIMLAR O AV P
1 Sakaryaspor 15 25 35
2 Hekimoğlu Trabzon 15 19 33
3 Sivas Belediyespor 15 20 30
4 Çorum FK 15 14 28
5 An Zentrum Bayburt Özel İdarespor 15 7 27
6 Bodrumspor 15 13 26
7 Afjet Afyonspor 15 14 25
8 Ankaraspor 15 10 25
9 Somaspor 15 5 25
10 Silahtaroğlu Vanspor FK 15 0 25
11 İnegölspor 15 -3 21
12 Serik Belediyespor 15 -4 20
13 Etimesgut Belediyespor 15 -5 19
14 Diyarbekirspor 15 1 18
15 Turgutluspor 15 -8 17
16 Sarıyer 15 -10 12
17 Ergene Velimeşespor 15 -18 11
18 Adıyaman FK 15 -12 10
19 Niğde Anadolu FK 15 -30 5
20 Kahramanmaraşspor 15 -38 3
# TAKIMLAR O AV P
1 Liverpool 5 10 15
2 Porto 5 -5 5
3 Milan 5 -2 4
4 Atletico Madrid 5 -3 4