Yayınlanma Tarihi :

VİCDANLAR RAHATSIZ!

VİCDANLAR RAHATSIZ!

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin işçiler üzerinden tasarrufa gittiğini, bunun hangi koşullarda olursa olsun vicdanları rahatsız ettiğini söyledi.

CHP’li Ahmet Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin “toplamda 21 milyon lira ödeyip doğru düzgün hizmet alamadığı” gerekçesiyle iki şirketin (Biyopest ve Özgörkem) sözleşmelerini feshetmesinin ardından işsiz kalan işçilere sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ne işçilere ne de Balıkesir kamuoyuna açıklama yapmadığının altını çizen Ahmet Akın şunları söyledi:

İŞSİZ KALDIKLARINI CEP TELEFONUNA GELEN MESAJLA ÖĞRENDİLER

“Bildiğimiz kadarıyla sadece ilaçlama şirketine 7 milyon lira borç var. 2017 yılında bu şirket ile yapılan sözleşme 30 Eylül’de sona erecekti. Ancak, borçlar birikince apar topar ilk icraat tasarrufa gidildi. Sadece bu firmada çalışan 270 işçi bir anda işsiz kaldı. Üstelik işsiz kaldıklarını cep telefonlarına gelen mesajla öğrendiler. Şirket işçilerinin mağduriyetini gidermek amacıyla 360 işçinin İŞKUR’la yapılacak projeler kapsamında istihdam edilmeleri için girişimlerde bulunulacağı söylentisi var. Resmi bir açıklama yok. 360 işçi hangi proje kapsamında hangi işe alınacak? İşten çıkarılmadan önceki maaşlarını alabilecekler mi? Sosyal güvenceleri ne olacak? Bütün bu sorular Büyükşehir Belediyesi’nin makamları tarafından açıklanmaya ve teyide muhtaç bilgiler. 360 işçiden birinin dahi işe alınmaması vicdanları yaralar. Hangi görüşten olursa olsun, alınteri dökerek çalışan, emek veren, ekmeğinin peşinde olan her işçinin, her emekçinin yanındayız.”

Dönemin büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur, Altıeylül BelediyeBaşkanı Zekai Kafaoğlu ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Biyopest firması ile imzalanan anlaşma sonrası bu pozu vermişti.

“İŞÇİ KIYIMI İLE BORÇLAR KAPANMAZ”

CHP’li Ahmet Akın, yerel, ulusal ve sosyal medya bu konuyla ilgili çıkan haberleri ilk günden itibaren takip ettiklerini, işten çıkarılan işçilerin çoğuyla görüştüğünü, yaptıkları değerlendirmede Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ne işçilere ne de kamuoyuna açıklama yapmadığını ifade etti. “İşçi kıyımı ile Büyükşehir Belediyesi’nin borçları kapanmaz” diyen Ahmet Akın, Balıkesir kamuoyunun açıklanmasını beklediği şu soruları yöneltti:

AKIN’DAN ZOR SORULAR

Büyükşehir Belediyesi’nin ne kadar borcu var?

Bu borç Balıkesirli hemşehrilerimize kalem kalem açıklanacak mı?

Bu borçta emekçinin, çalışanın, işçinin payı ne kadar?

BASKİ’nin ne kadar borcu var?

Fırıntaş’ın, BALTAŞ’ın, BALTOK’un borcu ne kadar?

BUGÜNE kadar açık eksiltmeyle yapılan ihaleler, sonuçları, ihale bedelleri, yüklenilen işler, tamamlanma oranları ne kadar?

Doğrudan teminle yapılan mal ve hizmet alımları için yapılan harcamalar ne kadar?

Banka kredi borçları ne kadar?

Kiralama usülüyle yapılan iş ve işlemler, makam araçları, otomobil vb araçlar için hangi şirketlere ne kadar ödendi?

Bu araçların yakıt giderleri ne kadar?

Temsil, ağırlama, tören giderleri ne kadar?

Balıkesirli hemşehrilerim, gönül belediyeciliğinin şeffaf olup olmadığını görmek istiyor!”(balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP