DOLAR27,5725% 0.49
EURO28,8907% 0.36
STERLIN33,3069% 0.21
FRANG29,9123% 0.35
ALTIN1.612,18% 0,01
BITCOIN763.139-0.223

VETERİNER HEKİMLERİN DEĞERİ BİLİNMİYOR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
VETERİNER HEKİMLERİN DEĞERİ BİLİNMİYOR

Balıkesir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüdayi Tanrıkulu, Dünya Veteriner Hekimler Günü’nde yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Veteriner hekimler olmadan toplum sağlığının sağlanamayacağını vurgulayan Tanrıkulu, ülkemizde kadim bir meslek grubundan olmalarına karşın hak ettikleri değeri göremediklerini söyledi. Sağlıkta şiddet yasasına veteriner hekimlerin de dahil edilmesini isteyen Tanrıkulu, fiili hizmet zammı, emeklilik hakkı, istihdam, eğitim vb. sorunları dile getirip, önerilerini sıraladı.

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) girişimleri sonucunda her yıl Nisan ayının son  cumartesi gününün , Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlandığını anımsatan Tanrıkulu açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“VETERİNER HEKİMSİZ TOPLUM SAĞLIĞI OLMAZ”

Veteriner Hekimler; yeryüzünde yaşayan tüm hayvan türlerinin (evcil hayvanlar, çiftlik hayvanları, av ve yaban hayvanları, su ürünleri, egzotik hayvanlar ve nesli tehlike altındaki türler) sağlığı için önlem alan, hayvan hastalıklarına tanı koyup, tedavisi, üremesi, sağlığı, bakımı ve beslenmesi gibi konularda bilgi ve yasal yetki ile donatılmış kişilerdir.
Veteriner hekimlerin, sağlıklı gıda, sağlıklı insan ve sağlıklı toplum ile çevre sağlığı, biyotıp ve biyogüvenlik gibi alanlardaki çalışmalarına ve tüm Dünyada yaşanan Covid-19 salgını sürecinde; zoonozlarla (hayvanlardan insanlara, insanlardan hayvanlara geçen hastalıklar) mücadelede üstlendikleri görevlere bakıldığında veteriner hekimsiz bir toplum sağlığının olamayacağı aşikardır.

“CORONAVİRÜS İLE YILLARDIR MÜCADELE EDİYORUZ”

Çin’de uygun koşulları taşımayan bir hayvan pazarından çıkarak dünyada bir salgına neden olduğu belirtilen Covid-19 hastalığının etkeni, biz veteriner hekimlerin hayvan sağlığında yıllardır mücadele ettiği virüslerden Coronavirüs ailesinden bir etkendir. Bu salgın ile, koruyucu hekimlik hizmetleri ile engellenmesi mümkün olan zoonozların, dünya genelinde salgın hastalıklara neden olmadan önlem alınması gerektiği bir kez daha görülmüştür.
Koruyucu hekimlik hizmetleri kapsamındaki tüm veteriner hekimlik faaliyetleri, hem daha ekonomik, hem de insan sağlığı ve çevre sağlığının korunmasını sağlamak adına çok daha etkindir. Çevreyi ve doğal yaşamı korumaya dair her eksiğimizin dünyada doğal dengenin bozulmasına neden olacağını unutmamamız gerektiği hususu, Covid- 19 pandemisi yaşanarak anlaşılmıştır.

“KADİM BİR MESLEK AMA…”

Tüm dünyada sağlık meslek sınıfları hızla ve güçlü bir organizasyonla “Tek Sağlık” konsepti altında birleşirken, ülkemizin de bu konuda ilerleme kaydetmesi bugün ve gelecekte meydana gelmesi olası pandemiler ile milli ve yerli etkin mücadele etme gücüne kavuşmasını sağlayacaktır.
Ülkemizde kadim bir sağlık meslek grubundan olan veteriner hekimler; özellikle son 150 yılda tarihe mal olan hizmetlerine, başarılarına, özellikle viral ve bakteriyel salgınların kontrol ve eradikasyonlarındaki engin deneyimlerine, koruyucu hekimlik, epidemiyoloji ve karantina önlemleri konusundaki faaliyetlerine, teşhis ve aşı üretimindeki bilgi birikimlerine ve Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bugünlerde ülkemizde virüsün izolasyonuyla başlayıp faz çalışmasında olan bir çok yerli aşımız başta olmak üzere Covid aşı çalışmalarında görev alan çok sayıda bilim insanımızın veteriner hekim olmalarına rağmen, ülkemizde halen hak ettiği değeri alamayan ve özellikle son zamanlarda sağlık meslek grubuna yönelik bir kısım düzenlemelere dahil edilmeyen meslek mensuplarıdır.

“SAĞLIKTA ŞİDDETTE VETERİNER HEKİMLER NİYE YOK”

Veteriner hekimler olarak sağlığa verdiğimiz bunca emek ve katkının yanı sıra ve veteriner hekimlere yönelik onlarca şiddet fiili ortada iken ve her şeyin ötesinde ulusal ve uluslararası kabullerde sağlık sınıfında olmasına rağmen, sağlıkta şiddet yasasında halen veteriner hekimlere yer verilmemesi tarafımızca anlaşılamamış ve meslek mensuplarımızı büyük bir üzüntüye sevk etmiştir.
Başta İnsan sağlığı olmak üzere, çevre sağlığını, biyogüvenliği, sosyal hayatı, ekonomiyi, ticareti ve değerlerimizi ciddi oranda tehdit ve tahrip ederek, bütün Dünyayı kuşatan Covid-19 sebebiyle tüm veteriner hekimler bu salgın ile mücadele kapsamında sahada olup ülkemizin en büyük metropolünden, ülkenin en ücra köşesindeki köy ve mezrasına kadar ayaktadır.
Bir taraftan laboratuvarlara kapanarak hayatları kurtaracak aşı ve serum üretmek için olağan üstü gayret gösterilirken, diğer taraftan sahada, salgın ve zoonotik hastalıklara karşı koruyucu aşılamalar, hastalık mihraklarına müdahale, tedavi hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi, insanımızın gıda güvenliğinin sağlanması ve sahipsiz sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi hizmetler onlarca riske rağmen gece gündüz demeden devam ettirilmektedir.”

“ACİL SORUNLAR”

Ülkemizin geleceği ve gelecek nesillerimizin sağlıklı büyümesi için emek veren meslektaşlarımızın tüm bu çabalarına rağmen;
* Veteriner hekimler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre sağlık hizmetleri sınıfında yer almasına ve geçmişte bu kapsamda sağlık sınıfına tanınan tüm haklardan yararlanmasına rağmen, son yıllarda beşeri sağlık meslek grubuna verilen haklar (fiili hizmet zammı, emekli maaşlarında düzenleme, emeklilik yaşı vb.) veteriner hekimlere ve veteriner sağlık sınıfına verilmemektedir.
* Sağlıkta şiddet yasası kapsamına veteriner hekimler alınmamıştır.
* Fiziki altyapıdan ve eğitim kalitesinden yoksun çok sayıda plansız (Bir ilde iki veteriner fakültesi gibi) Veteriner Fakültesi açılmış ve açılmaya devam etmektedir,
* Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Belediyelerde veteriner hekim istihdamı yeterince yapılmamaktadır.

“ÖNERİLER”

Yukarıda izah etmeye çalıştığımız gerçekler ve gerekçeler ışığında Balıkesir Veteriner Hekimleri Odası olarak önerilerimiz;
Dünyanın bundan sonra zoonoz karakterli salgınlar ile daha çok uğraşacağı düşünüldüğünde, Veteriner Fakültelerinin fiziki ve eğitim altyapıları güçlendirilerek müfredatına Milli Savunma amaçlı biyogüvenlik, biyolojik mücadele konularının da yer aldığı dersler konulmalı, ARGE ve bilimsel çalışmalara daha fazla yatırım yapılmalı ve stratejik konumları itibariyle Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüleri her yönü ile güçlendirilmeli,
Yeni Veteriner Fakülteleri açılmamalı, mevcut fakülte sayıları azaltılmalı veya coğrafi olarak uygun olanlar arasında birleştirmeler yapılmalı, ÖSYM sınavlarında Veteriner Fakültelerine giriş için taban puan oluşturulmalı,
Tek Sağlık kapsamında Tek Sağlık Yasası çıkarılarak yasal ve yapısal düzenlemelere bir an önce başlanmalı,
Sağlık Bakanlığı bünyesinde taşra yapılanmasını da içeren Veteriner Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ihdas edilmeli,
Daha etkin Veteriner Hekimlik hizmetleri için Tarım ve Orman Bakanlığı’nda merkezden taşraya emir komuta zinciri olan bir Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü kurulmalıdır.
Takdirlerinize saygılarımla arz eder tüm meslektaşlarımın Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutlarım.” (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP