Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

VETERİNER HEKİMLERİN GURURU

VETERİNER HEKİMLERİN GURURU

Balıkesir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüdayi Tanrıkulu, Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü’nde görev yapan ve özellikle koyunlarda önemli kayıplara sebep olan paratüberküloz hastalığına karşı direnç gösteren gen mutasyonunu keşfeden Doç.Dr. Yalçın Yaman’a Onur Plaketi sundu.

Balıkesir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüdayi Tanrıkulu, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Serkan Akça ile birlikte Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Ziyarette Balıkesir ve ilçelerinde koyun yetiştiriciliğine yönelik yapılacak ortak çalışmalar değerlendirildi.

Başkan Tanrıkulu ziyarette Koyunculuk Araştırma Enstitüsü’nde yaptığı başarılı çalışmalarla dikkat çeken meslektaşı Doç.Dr. Yalçın Yaman’a bilimsel araştırmaları ve mesleğe katkıları için Balıkesir Veteriner Hekimler Odası yönetim kurulu adına Onur Plaketi sundu.

“VETERİNER HEKİMLERİN NELER YAPABİLECEĞİNİ GÖSTERDİLER”

Başkan Tanrıkulu, “Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsünde görev yapan meslektaşımız Doç.Dr. Yalçın Yaman’ın öncülüğünde yürütülen çalışmalar neticesinde özellikle koyunlarda önemli kayıplara sebep olan ve aynı zamanda önemli bir zoonotik hastalık olan Paratüberküloz hastalığına karşı farklı bir bilimsel anlayışla yapılan çalışmalar, veteriner hekimlerin ‘tek sağlık’ kapsamında neler yapabileceğinin bir kanıtıdır. Enstitü müdürümüz Erdinç Veske, Doç.Dr. Yalçın Yaman ve enstitümüzde görev yapan meslektaşlarımıza mesleğimize, sektöre ve bilim dünyasına yaptığı katkılardan dolayı takdir ve şükranlarımızı sunduk” dedi.

 ÇALIŞMA YURT DIŞINDA DA İLGİ GÖRDÜ 

Bandırma’da 78 yıldır faaliyet gösteren Koyunculuk Araştırma Enstitüsünde Doç. Dr. Yalçın Yaman ve ekibince yürütülen genetik çalışmalarda, hayvanlarda ölümlere  neden olan ve insanlara da geçebilen  Paratüberküloz hastalığına karşı direnç gösteren gen mutasyonu keşfedildi.
Bandırma’daki tesiste dirençli gen mutasyonunu taşıyan hayvanların üremesinin yaygınlaştırılarak hem enstitüdeki hayvanların hem de yetiştiricilere verilen damızlıkların tedavisi olmayan paratüberküloza yakalanma riskinin önlenmesi hedefleniyor. Araştırmanın sonuçları, Nature Dergi Grubu’ndan Scientific Reports’ta da yayımlandı. (balikesir24saat.com)

 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP