DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi :

“VATANDAŞIN BORCUNU SİLMEYE VAR MISINIZ?”

“VATANDAŞIN BORCUNU SİLMEYE VAR MISINIZ?”

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, iktidarın enerji şirketleri yerine takibe düşen tüketici kredileri ile 20 milyar lirayı aşan kredi kartı borçlarını silmesini önerdi. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin de 700 milyar lira civarında takibe düşen kredi borcu olduğunu belirten Akın, “Gelin bu borçları da silelim. Esnafın, çiftçinin borçları da her geçen artıyor. Şirketleri değil vatandaşı düşünüyorsanız, onların da borçlarını silelim?” dedi.

“ŞİRKETLERİN BORCU VATANDAŞA YÜKLENECEK”
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Türkiye Bankalar Birliği (TBB)’den sonra BDDK tarafından da enerji şirketlerinin ödeyemedikleri kredi borçları için gerekli değişikliklerin yapılması ve zarar karşılıklarının ayrılması konusunda bildirimde bulunduğunu anımsattı. Hükümetin enerji şirketlerinin ödeyemediği 46 milyar dolar batık kredilerinin silinmesi için elinden gelen gayreti gösterdiğini iddia eden Akın son düzenleme girişimini de “borç silme” olarak değerlendirdi.
CHP’li Akın, “Hükümet, şirketlerin ödemediği kredilerini ‘takipteki krediler’ olarak değiştirilmesi ve daha kolay silinebilir hale getirilmesini istedi. Böylece zaten ödenemeyen krediler takibe alınarak silinecek. Yani enerji şirketlerinin kredi borçları bir kalemde buharlaşacak, yükü de enerji faturalarına yapılan zamlarla vatandaş omuzlayacak. Bu vicdana sığmaz” diye konuştu.

“VATANDAŞIN OYLARI İLE SİLİNECEKLER”
CHP’li Ahmet Akın, vatandaşın bankalardan kullandığı ve ödeyemediği tüketici kredileri ile kredi kartı borçlarının 20 milyar lirayı aştığını bildirdi. KOBİ’lerin de 700 milyar lira civarında takibe düşen kredi borcu olduğunu anlatan Ahmet Akın şunları söyledi:
“Enerji şirketlerinin borcu bir kalemde silinecek. Enerji şirketlerinin borçlarının yanında devede kulak kalan vatandaşın borcu ne olacak? Şirketleri değil vatandaşı düşünüyorsanız, var mısınız, vatandaşın takibe düşen kredi borçlarını da silmeye? Millet keyfinden değil, zorunlu olarak kredi çekiyor. Vatandaşın yeterli geliri olmayınca kredisini ödeyemiyor, icraya düşüyor ve sonucunda varlık yönetim şirketlerinin eline düşüyor. Türkiye’deki istihdamın yüzde 80’den fazlasını yaratan KOBİ’ler de borç batağında. Gelin bu borçları da silelim. Esnafın, çiftçinin borçları da her geçen artıyor. Yandaşları kayıra kayıra, borçlarını sile sile ekonomiyi yönetilemez hale getiren İktidar elbet vatandaşın oyları ile yakın zamanda silinecektir” (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP