DOLAR31,1340% 0.08
EURO33,8286% 0.06
STERLIN39,4997% 0.01
FRANG35,3792% 0.1
ALTIN2.035,31% 0,16
BITCOIN1.754.3098.108

TABİP ODASI’NDAN VATANDAŞA AŞI, BAKANLIĞA KAMPANYA ÇAĞRISI

Yayınlanma Tarihi :
TABİP ODASI’NDAN VATANDAŞA AŞI, BAKANLIĞA KAMPANYA ÇAĞRISI

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, aşı olmaya davet ederken, Sağlık Bakanlığı’nı halka aşı olma konusunda net bir mesaj vermeye, aşı tereddüdüne karşı tüm kaynakları ile yaygın bir kampanya oluşturmaya çağırdı.

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, vatandaşları kendi yaşamlarını korumaları için, hastalık etkenini ailesine, sevdiklerine, çalışma arkadaşlarına, sokakta, otobüste rastladıklarına, komşularına bulaştırmamaları için aşı olmaya davet ederken, “Bugün salgın yanı başımızdayken ve yoğun bakımlarda yatan ya da pandemi nedeniyle kaybedilen hastaların tamamına yakını aşısız iken, aşılamanın koruyuculuğuna ilişkin onlarca veri varken hala aşıya karşı bir tereddüt, ilgisizlik ya da olumsuz yaklaşımların olması tümüyle bilim dışıdır.” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞINA ELEŞTİRİ VE ÇAĞRI

Sağlık Bakanlığı’nı halka aşı olma konusunda net bir mesaj vermeye, aşı tereddüdüne karşı tüm kaynakları ile yaygın bir kampanya oluşturmaya çağıran Uçan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Aşılar ile ilgili bilgilendirme başta yan etkilerin yönetimi ile ilgili olmak üzere yetersizdir. Bu tutum kabul edilemez ve sürdürülemez. Sağlık Bakanlığı’nı halkımıza aşı olma konusunda net bir mesaj vermeye, aşı tereddüdüne karşı tüm kaynakları ile yaygın bir kampanya oluşturmaya çağırıyoruz. Yetkilileri bu konuda etkili düzenleme yapmaya, toplu bulunulan ortamlarda aşı olunmasını ölçüt alan ek önlemler almaya davet ediyoruz.
Bu önlemlerin maske cezaları ve sokağa çıkma yasaklarında olduğu gibi genelge ve KHK’ler ile yeni hak ihlallerine yol açmaması, kuralsızlığın neden olduğu ayrımcılıkların önlenebilmesi için Anayasa’da ifade edildiği gibi bu salgın ile sınırlı ve ölçülülük ilkesine uygun yasal düzenlemeler yapılması zorunludur. Kamu otoritesinin salgın ile mücadele ve aşılama konusunda bir arada yaşama hukukunun gereğini yapmalarını talep ediyoruz. Bu tarihi bir yükümlülüktür, aksi durumda bedeli ve ahlaki sorumluluğu büyüktür.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP