DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.621.9941.192

UYUMSUZLUĞUN UYUMU

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
UYUMSUZLUĞUN UYUMU

Baharın gelişi ile uyanan doğa, cömertliğiyle renklendirdi yine dağları, kırları, ovaları. Kırsal bölgelerde yaşayanlar elbette daha çok yaşıyor bu doğal güzelliğin avantajını.

Özellikle endemik bitkilerin çeşitliliği ile zengin olan Anadolu topraklarında adeta bir tablo gibi renk cümbüşüne seyirci olunca; uyumun, aslında uyumsuzluğun ta kendisi olduğunu anlıyor insan.

Kaz Dağlarında yürümenin ve doğanın eşsiz güzelliğine tanıklık etmenin verdiği hazzı paylaşmaktan keyif aldığımı bilmeyen yoktur çevremde. Hele de mevsim bahar olunca.

Bir taraftan körfezin mavi sularına bir taraftan ormanın rengârenk görselliğine büyülenmiş yürürken fark ettim ki; bu yıl bahar farklı bir coşku ile gelmiş ve sanki bilmediğim, görmediğim renklerin bütün tonlarını sergilemiş doğa var gücüyle.

Doğanın verdiği mesajı fark etmenin mutluluğu ile insani düşünce ve kısıtlarla yarattığımız birçok kural gibi birbirine yakıştırmadığımız zıt renklerin, doğada yan yana iken nasıl da muhteşem bir uyum içinde olduklarını izledim yürüyüşüm boyunca.

Ve uyumsuzluğun bir sorun olmadığını aksine bunu insanların sorun haline getirmiş olabileceklerini düşündüm. Hatta uyumsuzlukta da bir uyumun var olduğunu gördüm.

Tıpkı farklılıklarına rağmen bir arada yaşamayı başarabilmiş insanlar gibi.

Hoş yaşamı paylaşmak için uyum şart ya da şu kadar uyum olmalı diye bir kural yok. Ancak birlikte yaşanılan olaylar karşısında düşünce ve davranışların önemi var.

Zira evrende her kavram zıttı ile var ve bu zıtlıklar bir araya geldiğinde bütünü görebiliyoruz.

Birbirinin tamamen zıttı olan ancak yaşamlarını ahenkli bir oyuna dönüştüren insanların sihirli formülünün ne olduğuna baktığımızda;

Öncelikle aralarındaki sevginin gücünü hissedebiliriz. Ardından güven, birbirini tanımak ve birbirlerini oldukları gibi kabul etmekle devam eden bu sihirli formülün; tartışabilmek, ifade edebilmek ve dinlemek ise olmazsa olmazları.

Onların, uyumsuzluğun uyumunu yakalamayı ve yaşamlarını keyifli hale getirmeyi başarmış birer yaşam gurusu olduğunu düşünüyorum.

Hatta tüm uyumsuzlukları bir arada tutan evrende, bu yaşam gurularının çokluğunu ve yaşamın herkes için ne kadar heyecan verici olabileceğini hayal ediyorum.

Kaz Dağlarının temiz havası ve görsel şöleni ile mutlu olan bedenim, zihnim ve ruhumun sayesinde, bu haftaki köşe yazım bitmiş oldu, keyifli yürüyüşümün sonunda.

Umarım bu bahar, coşkusu ile bizlere uyumsuzluğun uyumu farkındalığını yaratır ve özlediğimiz, arzu ettiğimiz bir yaşamı hayalden öteye taşırız.

Mevsim bahar olunca

Sevgi, birlik ve beraberlik gönüllere dolunca

İnsanlar el ele tutuşunca

Yaşamak ne güzel…

 

YORUM YAP