DOLAR 32,3313 % 0.06
EURO 35,0697 % 0.31
STERLIN 41,5612 % 0.29
FRANG 36,1688 % 0.1
ALTIN 2.406,87 % -0,34
BITCOIN 67.464,93 -3.332
Yayınlanma Tarihi :

“UYGULAMA OTELİNDE NELER OLUYOR”

“UYGULAMA OTELİNDE NELER OLUYOR”

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nin hizmete açılışının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen yolsuzluklarla, suistimallerle, denetim ihmalleriyle anıldığını belirtirken, “Bu kurum yetiştirdiği öğrencilere kattığı nitelikle anılması gerekirken yapılan yolsuzluklar, suiistimaller ile gündeme gelmektedir. Yolsuzluğa ve ihmale karışan tüm sorumlular hakkında titizlikle, kayırmacılık yapılmadan soruşturmanın yürütülmesi ve gerekli cezaların verilmesi gerekmektedir. ” dedi.

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’de bir süredir bakanlık müfettişleri tarafından bir soruşturma yürütülüyor. Soruşturma Eylül 2021’de hizmete açılan uygulama otelinde ki yolsuzluk ve ihmaller ile ilgidir.

Hizmete açılışının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen adı yolsuzluklarla, suistimallerle, denetim ihmalleriyle anılan uygulama otelinde yürütülen soruşturma devam ediyor. İhalelerde yapılan usulsüzlükler, kayıp mallar, zimmete geçirildiği iddia edilen paralar, görevden el çektirilenler ile anılan bir kurumun eğitime nasıl bir fayda sağlayacağı, öğrenci ve eğitimin diğer bileşenleri için nasıl bir örnek olacağı kamuoyunun takdiridir.
Bu olay gösteriyor ki mali konularda kamuya ait tüm kurum ve kuruluşlar, öğretmenevleri ve uygulama otellerinin sıkı ve ciddi bir biçimde denetlenmesinin, liyakat, hesap verebilirlik ve demokratik yönetim anlayışının önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Okulları bacasız fabrika gibi ele alan, kar zarar ilişkisi üzerinden kurgulayan piyasacı bir anlayıştan vazgeçilmelidir. Bu kurumlar eğitim kurumları olmaları gerekirken eğitim faaliyetleri dışında başkaca faaliyetlerle anılması eğitime hâkim olan bakış açısının geldiği yeri göstermektedir. Uygulama otelleri bağlı oldukları okulların öğrencilerinin iş becerilerini geliştirecekleri, sosyal yaşamı ve çalışma hayatını öğrenecekleri, demokratik yönetim, liyakat gibi temel normları deneyimleyecekleri yerler olmalıdır. Bu kurumlar merkezinde öğrencilerin olduğu, kamusal faydanın esas alındığı kurumlar olmalıdır.

Bu kurumlar yetiştirdiği öğrencilere kattığı nitelikle anılması gerekirken yapılan yolsuzluklar, suiistimaller ile gündeme gelmektedir. Yolsuzluğa ve ihmale karışan tüm sorumlular hakkında titizlikle, kayırmacılık yapılmadan soruşturmanın yürütülmesi ve gerekli cezaların verilmesi gerekmektedir.” (balikesir24saat.com)

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP