“UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Ekim 2021 - 13:17

“UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

“UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”
Son Güncelleme :

10 Ekim 2021 - 19:28

IŞİD’in 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde gerçekleştirdiği  katliamda yitirdiğimiz 103 can Balıkesir ve ilçelerinde yapılan kitlesel basın açıklamaları ile anıldı. Alçak saldırı nefretle kınandı,”Katilleri tanıyoruz, unutmayacağız, unutturmayacağız” mesajı verildi.

Yüzlerce insanımızın yaralandığı ve milyonlarca insanın psikolojik travmalar yaşamasına neden olan katliamın 6’ıncı yıl dönümünde KESK, TMMOB, TTB, DİSK’ten oluşan Emek ve Demokrasi Güçleri Alihikmetpaşa Meydanı’nda toplanarak “Gar Katliamı’nda hayatını kaybedenleri andı. Anmaya CHP il ve ilçe örgütleri ile  Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin de katıldı.

Emek ve Demokrasi güçleri adına konuşan EĞİTİM-SEN Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, bu katliamda 103 kişinin hayatını kaybettiğini ve 500 kişinin de yaralandığını anımsatırken, “IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen kanlı saldırı sonucunda 103 arkadaşımız hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor.” dedi.

EMEK, BARIŞ VE DEMOKRASİ MİTİNGİ’NE KATILACAKLARDI

2015 seçimlerinden sonra ülkede bir şiddet ikliminin yaratıldığını vurgulayan Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:
“7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında ülkeye egemen hale getirilmeye çalışılan şiddet ve korku iklimine karşı barışı, demokrasiyi ve emeğin haklarını savunmak için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak tüm yurttaşlarımızı ‘Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne katılmak üzere Ankara’ya davet etmiştik.
Yaptığımız çağrıya kulak veren on binlerce yurttaşımız emek, barış ve demokrasi özlemiyle Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkmış ve Ankara Garı önünde buluşmuştu.
10 Ekim 2015 sabahında bu alanda yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülümseme, dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik saat 10’u 4 geçe birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı.
IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen kanlı saldırı sonucunda 104 arkadaşımız hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı.
Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor.
Evet, acımız tarifsiz, hasretimiz derin. Öte yandan öfkemiz de büyük.
Öfkemiz büyük çünkü 2012 yılından beri emniyet tarafında izlenen ve kimlikleri bilinen katiller itiraf edildiği gibi ‘kendilerini patlatmadan yakalanmamıştır’.
Öfkemiz büyük çünkü emniyet canlı bomba saldırısı istihbaratı nedeniyle polisin kendini korumasını istemiş ancak bu istihbaratı mitingin tertip komitesinden, mitinge katılan on binlerden gizlemiştir.
Öfkemiz büyük çünkü pimi çekenler (diğer mitinglerimizin aksine) polisin yol uygulamasına ara verdiği saatlerde Ankara’ya giren adı, sanı, eşkali bilinen kişilerdir.
Öfkemiz büyük çünkü bizim acımız ve öfkemiz şiddetle bastırılmak istenirken, dönemin Başbakanı ‘Saldırının ardından oylarımız yükseliyor’ diyerek bu saldırıdan siyasi kazançla çıktıklarını ifade edebilmiştir.”

“DEVLETİN SORUMLULUĞUNUN ÜSTÜ ÖRTÜLMÜŞTÜR.”

“Öfkeliyiz çünkü katliama göz yuman, soruşturmayı bulandıran, sorumluluğu bulunan hiçbir kamu görevlisi yargılamaya dâhil edilmeyerek devletin sorumluluğunun üstü örtülmüştür. Müfettiş raporlarına ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen sorumluluğu bulunan kamu görevlileri hukuksuz biçimde korunmuştur. 10 Ekim katliamına ilişkin haber yapan gazeteciler, katliamı protesto eden yurttaşlar ve avukatların ifadelerini almış, haklarında ceza istemiyle davalar açmıştır. Duruşmalarda ‘katliam’ tanımını bile duymak istememişlerdir.
Öfkeliyiz çünkü tüm delillere, dosyaya sunulan bilimsel görüşlere rağmen sanıkların insanlığa karşı suç yönünden cezalandırma talebimiz göz ardı edilmiştir. Katliamla ilişkili, yöneticilik konumunda olan sanıkların bir kısmı için sadece üyelikten ceza talep edilmiştir.”

“BU DAVA TÜM SORUMLULAR YARGILANANA KADAR  SÜRECEK”

“Bu davayı savcılığın oldukça eksik ve kabul edilemez mütalaasındaki bu haliyle kapatmaya çalışanlar bilsinler ki, ağıtlarımız, gözyaşımız, acılarımız ve öfkemizle yoğrulan adalet mücadelemiz hiç bitmeyecek! Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar bu dava sürecek!
Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı en değerli emanet olan emek, barış, demokrasi mücadelesini de hep beraber, kol kola omuz omuza büyütmeye kararlıyız. Er ya da geç, sorumlular cezalandırılacak; emek kazanacak, demokrasi kazanacak, barış kazanacak!”

“GÜN GELECEK, DEVRAN DÖNECEK, KATİLLER HALKA HESAP VERECEK”

Gömeç’te Emek Ve Demokrasi Bileşenleri tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında konuşan  Zehra Erkün, her toplumsal olayda olduğu gibi 10 Ekim katliamında da, yaşananların nedenlerinin ve doğurduğu sonuçların doğru bir bakış açısıyla irdelenmesi gerektiğini vurguladı. Erkün, “Aksi halde hem toplumsal barışımızı sağlayamayız, hem de barışa engel olanlardan ve bizlere bu acıları reva görenlerden demokratik bir zeminde hesap soramayız.” dedi.

Yapılan basın açıklamasında, katliamdan ağır yaralı olarak kurtulan, Emek Partisi (EMEP) Balıkesir il yöneticisi İhsan Seyhan , o gün meydanda yaşadıklarını anlatırken, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay da duygu ve düşüncelerini ifade etti. Basın açıklamasına katılan yüzlerce kişi,zaman zaman katliamı kınayan ve katliamın arkasındaki tüm sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını talep eden sloganlar attılar.

BURHANİYE’DE 10 EKİM PROTESTOSU

Burhaniye Emek ve Demokrasi Bileşenleri, Başkent Ankara’da 10 Ekim 2015’te yaşanan ve 103 vatandaşın yaşamını yitirdiği Gar Katliamı’nı Cumhuriyet Meydanı’nda protesto etti.

Siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı anma protestosunda, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler de yer aldı.

Okunan blldiride katledilen 103 yurttaşın katillerinin bulunup, yargı önüne çıkarılması istendi.

C. Saffet YILMAZ (Balikesir24saat.com) 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.