Yayınlanma Tarihi :

ÜNLÜ YÖNETMENİN ADI BANDIRMA’DA YAŞATILACAK

ÜNLÜ YÖNETMENİN ADI BANDIRMA’DA YAŞATILACAK

İstanbul Göztepe Medeniyet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını kaybeden ünlü yönetmen Tunç Başaran (81) , cuma günü Bandırma’da son yolculuğuna uğurlanacak. Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, ” Bize düşen bundan sonra Bandırma’da Tunç Başaran’ın adını yaşatmak olacaktır” dedi. 

Yaklaşık 12 yıldır Bandırma’da annesi Yazar Pakize Başaran ile yaşayan Tunç Başaran’ın ölümünün ardından dostları ve yakınları, Pakize Başaran’a taziye ziyaretinde bulundu. Başaran’ı yalnız bırakmayan Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, anne Pakize Başaran ve yeğen Arda Erçin’e başsağlığı diledi.

Tunç Başaran’ın Bandırma için son derece değerli olduğunu belirten Başkan Tolga Tosun, “Tunç Başaran Bandırma’da birçok genci sinema ile buluşturmuş, düzenlediğimiz etkinliklerde birlikte çalıştığımız önemli bir değerdi. O yalnızca bir yönetmen olarak değil, dost ve arkadaş olarak da son derece bizlere yakındı. Yaşamını kaybetmesi bizleri, Bandırma halkını derinden üzdü. Allah başta ailesi olmak üzere sevenlerine sabır versin. Bize düşen bundan sonra Bandırma’da Tunç Başaran’ın adını yaşatmak olacaktır. Yeni kuşakları onun unutulmaz filmleriyle tanıştırmaya devam edeceğiz. Ünlü Yönetmen Tunç Başaran Bandırma’nın unutulmazları arasında yerini alacaktır.” dedi.

Başaran ailesi, ünlü yönetmenin Bandırma’ya defnedilmesi kararı aldı.  Tunç Başaran için iki ayrı tören düzenlenecek. Perşembe günü İstanbul Karaca Ahmet Şakirin camiinde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Başaran’ın cenazesi Bandırma’ya getirilecek. Cuma günü de cuma namazının ardından kılınacak cenaze namazıyla Bandırma Kent Mezarlığında son yolculuğuna uğurlanacak.

TUNÇ BAŞARAN KİMDİR

Tunç Başaran, 1 Ekim 1938 tarihinde İstanbul’da doğdu.  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur. Edebiyat Fakültesi’nde okurken yönetmen Memduh Ün’le tanıştı ve onun asistanlığını yaptı. O arada Ömer Lütfi Akad, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Ertem Göreç gibi ünlü yönetmenlerin yanında da asistanlık yaptı. 1964 yılında “Hayat Kavgası” isimli filmle yönetmenliğe başladı. 1983 yılında “Magbum” Film şirketini kurarak yapımcılığa başladı. 1966 yılında askere gitti. Askerlik bitince film çekmeye devam etti. 1973 yılında seks filmleri furyası başlayınca film çekmeye ara verdi, reklam filmleri çekmeye başladı. 1986 yılında sinemaya dönüş yaptı.
Tunç Başaran’ın yaptığı en bilinen reklam filmlerinin arasında Müjde Ar’ın oynadığı kolonya reklamı ve Nükhet Duru’nun oynadığı halı reklamı vardır.

UÇURTMAYI VURMASINLAR FİLMİ İLE OSCAR ADAYI OLMUŞTU

1989 yılında  “Uçurtmayı Vurmasınlar” filmi ile 8. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde “Yılın En İyi Türk Filmi” ödülü kazandı. Ayrıca yurt içi ve yurt dışında En İyi Film, En İyi Yönetmen dallarında birçok ödül alan bu film “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar aday adayı oldu. 1992 yılında “Piano Piano Bacaksız” filmi de aynı başarıyı yakaladı. 2000 yılında “Abuzer Kadayıf” filmini yaptı.

Başaran son 12 yıldır Bandırma’da yaşıyordu. Balıkesir Sinema Günleri’ne de katılan Başaran, 10. Balıkesir Sinema Günleri’nde, “Ustalara Saygı” bölümünde ödül almıştı. Başaran, Bandırma Sinema Amatörleri Derneği’nin etkinliklerine de katılıp destek veriyordu. (balikesir24saat.com)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP