DOLAR27,5725% 0.49
EURO28,8907% 0.36
STERLIN33,3069% 0.21
FRANG29,9123% 0.35
ALTIN1.612,18% 0,01
BITCOIN763.139-0.223

Rektörlüğe ‘Ünlü’ aday

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Rektörlüğe ‘Ünlü’ aday

Balıkesir Üniversitesi’nde yeni rektörün kim olacağı merakla beklenirken, çok sayıda ismin bu görev için YÖK’e başvuru yaptığı öğrenildi. Bu adaylardan biri olan Prof. Dr. Mehmet Ünlü, Tabip Odası’nda düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyunun önüne çıkan ilk aday oldu. Üniversite için hazırladığı öneri ve projeleri anlatan Ünlü, bu projelerin gerçekleşmesi için ortak akla ve çabaya ihtiyaç olduğunu vurguladı. Ünlü, Rektör Prof.Dr Kerim Özdemir’den tüm adayları biraraya getirecek bir toplantı düzenlemesini önerdi.
Balıkesir Üniversitesi’nde 9 yıldır görev yapan ve Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Prof.Dr. Ünlü, ” Balıkesir Üniversitesi’ni en üst düzeyde eğitim ve araştırma yapan, bilgi ve teknoloji üreten yenilikçi bir üniversiteye dönüştürmek, Balıkesir ili ve halkı ile bütünleştirmek için aday oldum” dedi.
Akademik alanda araştırma, tarım ve hayvancılık, turizm, enerji kaynakları, yer bilimleri, madencilik, doğal afetler, temel bilimler, yazılım ve bilişim konularında enstitüler kurmayı hedeflediğini belirten Ünlü sağlık bilimleri araştırma enstitüsüyle de onkoloji merkezi, geriatri merkezi gibi merkezler oluşturmayı planladığını bildirdi.

“TIP FAKÜLTESİ’NE ACİL MÜDAHALE GEREKİYOR”
Tıp Fakültesi’nin 200 yataklı hastanesinin son derece yetersiz kaldığını belirten Ünlü, ” Tıp Fakültesi Hastanesi yetersiz öğretim üyesi, asistan, hemşire, teknik eleman kadrosu ve fiziki koşullara göre yüksek olan öğrenci sayısı, akademik-teknik personel-hemşire eksikliği nedeniyle çalışmayan acil servisi ve yönetim sorunları nedeniyle, acil müdahaleye gereksinim duymaktadır. Hedefleri büyük olan bir Tıp Fakültesi yapılanması mutlaka gerçekleştirilecektir” dedi.
Bilimsel danışma kurulları ile dil merkezi ile üniversitenin kendi akademisyenlerini yetiştirmesini ve uluslararası ilişkilerini boyutlandırmasını istediğini vurgulayan Ünlü, üniversite kent ilişkisinin gelişmesi için MYO kapsamında kredili esnek sertifika programları düzenleneceğini ve insanlara bir kez daha eğitim fırsatı verileceğini söyledi. Ünlü yine eğitimini tamamlayamayan ancak ilginç fikirleri olan insanları Mucitevi’nde akademisyenlerle buluşturacaklarını ifade etti.

“YAŞAYAN BİR KAMPÜSÜ HEDEFLİYORUM”
Yaşayan bir kampüs istediğini kaydeden Prof.Ünlü, bu konuda şu açıklamayı yaptı:
” Üniversite-Kent ulaşımı için raylı sistem en uygun seçenek olarak görünmektedir. Kampüste Kütüphanenin geç saate kadar açık olması sağlanacaktır. Öğrenciler ve çalışanlar için, içinde atölyeler olan bir Sanat ve Kültür Evi yapılacaktır. Üniversite kampüsü, ders bittiğinde öğrencinin biran önce ayrılmak istediği bir yer konumunda. Kuşkusuz bir araç bulabilirse.. Halk otobüsleri belirli bir aralıkla çalışmadığı ve başka bir araç da olmadığı için, uzun süre beklemek zorunda kalınıyor. Sabah derslerini kaçırmak zorunda kalan, balık istifi yolculuk yapmak zorunda kalan öğrencilerin ulaşım sorunlarını çözmek zorundayız”

“RİNG SERVİSİ ŞART”
Kampüste bulunan Üniversite Hastanesine ulaşım, hastane önündeki durağa boş otobüs gelmediği için, hasta ve yakınları için ciddi zorluk oluşturuyor. Tıp Fakültesi öğrencileri kampüs merkezinden yaklaşık 2 Km uzaklıkta olduğu ve yemek sayısında kota olduğu için aç kalabiliyor. Kota sorunu ve merkeze uzak birimlerde yemek servisi için çözümler geliştirilecektir. Kampüs içinde halk otobüsleri ücretsiz taşıma yapmalı ve ring servisi çalışmalıdır”
1958 Eskişehir doğumlu olan Ünlü, Prof. Dr. Gülhan Vardar Ünlü ile evli ve iki çocuk babası… (balikesir24saat.com)

YORUM YAP