DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

ÜNİVERSİTEDEN AYRILDI, CHP’DEN ADAY OLDU

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ÜNİVERSİTEDEN AYRILDI, CHP’DEN ADAY OLDU

Prof. Dr. Ayhan Gökdeniz, CHP İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısı ile milletvekili aday adaylığını duyurdu. Gökdeniz’in basın toplantısına İl Başkanı Erden Köybaşı ile Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Karesi ilçe Başkanı Mahmut Arıcan ve partililer katıldı.

1983 yılında öğrencisi olduğu, sonrasında da 1990 yılında akademik hayata başladığı ve çeşitli noktalarında idari görevler aldığı Balıkesir Üniversitesindeki görevinden milletvekili aday adaylığı çerçevesinde ayrıldığını belirten Gökdeniz, “Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında bu ülkeyi demokrasi ile taçlandıracağız. Ve her alanda zihniyet devrimini gerçekleştireceğiz.” dedi.

“FELAKETLER ÜLKESİ”

Sözlerine 6 Şubat’ta yaşanan depreme dikkat çekerek  başlayan Gökdeniz, “Yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Aynı bölgede yani Şanlıurfa’da ciddi bir sel felaketi yaşadık. Ülkemiz gerçekten son 15-20 yıl felaketler ülkesi oldu. Bunun nedenlerini niçinlerini ciddi anlamda sorgulamayız. Şehirleşme planlarını yeniden gözden geçirmeliyiz. Planlamayı el yordamıyla değil, bilim ve akılla yapmalıyız.” dedi.

Ayhan Gökdeniz’in ailesi de basın toplantısına katılıp, kendisine destek verdi.

“ORTA SINIF YOK OLDU “

Ülkenin her anlamda çok ciddi sorunları olduğunu vurgulayan Gökdeniz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Liyakatsizlik, makam ve para hırsı her şeyin önüne geçmiş durumdadır. Ülkemizin bu bağlamda geleceğe yönelik de ciddi sıkıntıları vardır. Ülke, ‘Sınır namustur’ söyleminden, ‘geçmeyen namussuzdur’ noktasına gelmiştir. Halkın ciddi ekonomik sıkıntıları, işsizlik ve hayat pahalılığı gibi temel sorunları vardır. Enflasyon TUİK’e göre yüzde yüzde 56 ancak halkın yaşadığı enflasyon en az yüzde 156’dır. Maalesef ülkemizde orta sınıf yok olmuş, en alt gelir grubu ile en üst gelir grubu arasındaki makas açılmıştır. Her anlamıyla üreten bir ekonomiden uzaklaşılmış, ranta dayalı, fırsatçı, talan ve yalan bir anlayış egemen kılınmıştır. Emekçi sınıflar üzerinde baskı artırılmış, tarımda girdi fiyatları yükselmiş, paramız pul olmuştur. Hayvancılık yerlerde sürünmektedir. Köylümüz süt alış fiyatları artmadığı ve girdi fiyatları yükseldiği için sağımlık ineklerini kesime göndermektedir. Üniversiteler deprem bahane edilerek online eğitime geçilerek kısmen kapatılmıştır. Üniversite yönetimleri yüzlerini öğrenciler ve akademisyenlere dönük değil, Beştepeye yönelik icraat yapmaya başlamışlardır. Halbuki üniversitelerin temel 3 vizyonu vardır. Üniversiteler bilim üretir, Üniversiteler öğrenci ve kendi kadrolarını yetiştirir. Üniversiteler halkı aydınlatır. ”

Ayhan Gökdeniz adaylığı öncesi CHP ilçe örgütleri ile CHP’li belediye başkanlarını ziyaret etti.

ORTAK AKIL VURGUSU

Balıkesir ilinin de bu bağlamda ciddi sorunları olduğunu vurgulayan Gökdeniz, “Balıkesir tarım, hayvancılık, sanayi ve turizm kentidir. Bu başat sektörlerde yaşadığımız sorunları, ülkemizin makro düzeyde yaşadığı sorunlardan ayırt edemeyiz. Ama, bu sorunların çözümü vardır. Çözümleri, dayanışarak bulacağız. Ortak akılla bulacağız. Şehrimizin kıyı bandındaki turistik bölgelerde altyapı sorunu belediyeleri güçlendirerek çözeceğiz. Tarım ve hayvancılıktaki sorunları uzun vadeli düşük faizli kredilerle sübvanse edeceğiz. Girdi maliyetlerini azaltacağız, tekrar üreten ve kendi kendine yeten bir ülke yaratacağız. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri finansal açıdan destekleyeceğiz.” diye konuştu.
“Başka ne yapacağız” diyen Prof.Dr. Ayhan Gökdeniz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kral değil, kuralla bu ülkeyi yöneteceğiz.

Eş dost hukuku değil, evrensel hukuku egemen kılacağız.

Tek akıl değil, ortak aklı egemen kılacağız.

Ülkeyi biat’la değil, liyakat anlayışıyla yöneteceğiz.

Her zaman hurafeyi değil, bilimi önceleyeceğiz.

Ülkede otokrasiyi değil, kurum ve kurumları olan tam demokrasiyi egemen kılacağız.

Kader planını değil, imar planını önceleyeceğiz.

Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında bu ülkeyi demokrasi ile taçlandıracağız. Ve her alanda zihniyet devrimini gerçekleştireceğiz.

Çocuklara sözümüz var. Bir kişi değişecek, her şey değişecek. And olsun. Başaracağız. HAK, HUKUK, ADALET , BAŞLIYORUZ…

(balikesir24saat.com)

YORUM YAP