Yayınlanma Tarihi :

ÜNİVERSİTE PERSONELİNE SERVİS ŞOKU, CHP’DEN REKTÖRE ÇAĞRI

ÜNİVERSİTE PERSONELİNE SERVİS ŞOKU, CHP’DEN REKTÖRE ÇAĞRI

Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü’nün aldığı karara göre, üniversite personeli 1 Temmuz 2024 itibariyle “kendi imkanlarıyla” mesaiye gidecek. Bu karar, benzine gelen zamlar ve artan yaşam maliyetleri nedeniyle kıt kanaat yaşayan üniversite personelinin büyük tepkisini çekti. Arabası olan olmayan, yaşlı ya da engelli bir çok çalışan olduğuna dikkat çeken idari personel, bu kararın kendilerini mağdur edeceğini ve ulaşımda zorluklar yaşayacaklarını savundu.

“ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ KARARI GÖZDEN GEÇİRMELİ”

CHP İl Başkanı Erden Köybaşı da konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.  Köybaşı, “Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü’nün aldığı bu karar, üniversite personelini mağdur etmektedir. Akaryakıta zam üstüne zam geliyor, kendi olanaklarıyla çalıştığı kuruma gitmeye çalışan yurttaşlarımız için maliyetler önümüzdeki süreçte devamlı olarak artacak. Üniversite personelinin zaten zor ekonomik koşullar altında çalıştığı bir dönemde, bu tür kararlar alarak onların yaşamını daha da zorlaştırmak kabul edilemez. Üniversite yönetiminin bu kararı yeniden gözden geçirmesi ve personelin mağduriyetini giderecek bir çözüm bulması gerekmektedir.” dedi.

“Personelin ulaşım masraflarının karşılanması veya üniversite tarafından servis olanağı sağlanması, ülkemizdeki ağır yaşam koşullarında çalışanların bütçesine ufakta olsa bir katkı olacak maddi yüklerini biraz da olsa hafifletecektir. Bu tür uygulamalar, personelin motivasyonunu artıracak ve iş verimliliğini olumlu yönde etkileyecektir.” ifadelerini kullanan Köybaşı, Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü’ne bu konuda acil çözüm çağrısında bulundu.

“HAKSIZ VE ADALETSİZ BİR UYGULAMA”

Üniversite personelinin yanında olduklarını  belirten CHP’li Köybaşı, “Balıkesir Üniversitesi’nde çalışan personelimizin bu haksız ve adaletsiz uygulamaya karşı yalnız olmadığını bilmelerini istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, üniversite çalışanlarının haklarını savunmak için her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü’nün aldığı bu kararın, personel üzerinde oluşturduğu baskıyı ve yaşam koşullarının ağırlığını göz önünde bulundurarak acilen geri çekilmesi gerektiğini söyleyen Köybaşı, “Personelin yaşam kalitesini düşüren bu tür kararlar, üniversite yönetiminin sorumluluğundadır. Rektörlük, personelini mağdur eden değil, destekleyen bir yönetim anlayışı benimsemelidir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP