“TÜRKİYE’NİN GIDA ÜSSÜ OLACAĞIZ”

Yayınlanma Tarihi :
“TÜRKİYE’NİN GIDA ÜSSÜ OLACAĞIZ”

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Gıda Toptancı ve İmalatçıları Sitesi projesi ile ilgili bilgi verirken, “Bu proje ile Türkiye’nin en büyük gıda üssü olmayı hedefliyoruz” dedi.

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Meclis Başkanı Okan Telaşeli ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, yaptıkları çalışmaları anlattı,  hazırladıkları Gıda Toptancı ve İmalatçıları Sitesi Projesi’ni tanıttı. Başkan Kula, “Üyelerimize ve Balıkesir’e etkin ve faydalı hizmetler sunmak için çalışmalarını sürdüren odamız, Gıda Toptancıları ve İmalatçıları Sitesi Projesi ile gıda sektöründe faaliyet gösteren üyelerini daha modern ve iyi şartlarda ticaret yapabilme imkânı ile buluşturacak” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GIDA ÜSSÜ OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“Türkiye’yi doyuran il Balıkesir olarak gıda ve gıda sanayisine yönelik proje ve geliştirme çalışmalarını önemli buluyoruz. ‘Marka Şehir’ olma yolunda hedeflerimizi büyütürken, bu noktada Gıda Toptancıları ve İmalatçıları Sitesi Projesini modern tasarımı ve kuvvetli altyapısı ile çevreci bir şekilde gerçekleşebilmesi için büyük bir titizlikle planlıyoruz.

31 Temmuz 2023 pazartesi gününe kadar ön talep başvurularımız devam etmektedir. Projeye uygun NACE koduna sahip olan firmaların başvurularını bekliyoruz. Ön talep toplama aşamasından ve Güney Marmara Kalkınma Ajansının hazırlayacağı fizibilite çalışmasının ardından; Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve kamu kurumları ile koordinasyon içerisinde yer belirleme çalışmalarına başlayacağız. Büyük bir gıda sitesi kurmayı arzu etmenin yanı sıra, bu proje ile Türkiye’nin en büyük gıda üssü olmayı hedefliyoruz”  

“BALIKESİR BÜYÜYOR VE GELİŞİYOR”

Balıkesir Ticaret Odası’nın  ev sahipliğinde düzenlenen, Basın Buluşması’nda konuşan Başkan Kula, görevde bulundukları 2 dönemdir oda bünyesinde yaptıkları çalışmalar, 2023 yılı ihracat rakamları, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde yapımı süren genişleme alanı çalışmaları ve Balıkesir’e yatırım yapmayı planlayan firmalar, faaliyete geçen Balıkesir Gümrük Müdürlüğü, Gökköy Lojistik Merkezi’nin Avrupa ile bağlantı hatlarında geldiği önemli seviye ve Balıkesir Ticaret Odası’nın öncülüğünde projelendirilen Gıda Toptancıları ve İmalatçıları Sitesi Projesi hakkında bilgiler verdi.

Tüm bu faaliyetlerin Balıkesir’e kattığı değer ve vizyona değinen Başkan Kula, Balıkesir’in yatırımcılar için birçok avantaja sahip olduğunu ve Balıkesir’in kontrollü olarak hızlı büyümesinin çok net bir şekilde önümüzdeki yıllarda da görüleceğini vurguladı.

“BALIKESİR DİĞER İLLERİMİZE GÖRE EKONOMİK ANLAMDA DAHA ŞANSLI”

Balıkesir’deki iş dünyasının beklentilerine de değinen Kula, Balıkesir’i diğer illere göre daha avantajlı bir yerde gördüğünü de belirtti. Tarım ve hayvancılıkla beraber tüm gıda ürünlerinin Balıkesir’de yetişiyor olması, bu durumun gıda sanayisini ön plana çıkarması, bunların yanı sıra imalat, metal ve elektrik elektronik sanayisinin de mevcudiyeti, şehrin sahip olduğu kıyı hatlarıyla sahip olduğu turizm potansiyeli ve getirisi ile Balıkesir’de gelir yapısının homojen bir dağılım gösterdiğinin altını çizdi.

“ENFLASYONDA DÜŞÜŞ OLMALI, FİNANSA ERİŞİM SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Başkan Kula, ekonomide yaşanan gelişmeleri de değerlendirerek enflasyonun bir an önce düşmesini beklediklerini söyledi.  Başkan Kula “ Finansa erişim herkesin sıkıntısı. Biz buna uzun vade ile bakıyoruz. Seçimden sonra ekonominin başına geçecek kişi olarak iş dünyasının beklediği isim Mehmet Şimşek’ti. Şimşek’in ekonominin başına gelmesine olumlu bakıyoruz. Finansa erişim konusunun çözüleceğini umut ediyorum. Bizim beklentimiz enflasyonun düşmesi ve krediye ulaşım sorunun çözülmesi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek iş dünyasının sorunlarını biliyor. Şu an bankalar kredi musluklarını sıkmış durumda bu açılmalı” dedi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP