Yayınlanma Tarihi :

TÜRKİYE’DE BİR İLK : AVM’DE TRİATLON

TÜRKİYE’DE BİR İLK :  AVM’DE TRİATLON

Türkiye Triatlon Federasyonu ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Avlu Yaşam Merkezi’nde düzenledikleri “Avlu Balıkesir Triatlonu ve Aquatlonu” ile bir ilk’e imza attı. Triatlon’da yüzme, bisiklet ve koşu etapları ilk kez bir yaşam merkezinde, bir arada gerçekleştirildi. 480 sporcunun efor sarf ettiği yarışlarda, dereceye giren sporculara ödülleri sunuldu. Avlu’nun triatlon ve aquatlonda Balkan ve Avrupa Şampiyonaları’na da ev sahipliği yapabileceği bildirildi.

“HER ŞEY ÇOK GÜZELDİ”

Genç Kadınlar A Kategorisi’nde birincilik elde eden Gelibolu Spor Kulübü sporcusu 19 yaşındaki Elif Polat, “Yüzme parkuruna karşı ilk başta ön yargılıydım. Kötü olacağını düşündüm ama çok güzeldi kanalda yüzmek. İlk defa bir kanalda yüzdüm, gayet güzeldi. Bisiklet ve koşu parkurlarını da çok beğendim. Bir alışveriş merkezinde böyle bir organizasyon yapılması ilginç gelmişti fakat hiç zorlanmadım, keyifli geçti. Her şey çok güzeldi.” dedi.

“BU KADAR GÜZEL BİR PARKUR OLACAĞINI HAYAL ETMEMİŞTİM”

Genç Erkekler A Kategorisi birincisi 19 yaşındaki İzmir GSİM Modern Spor Kulübü sporcusu Oktay Arıkan ise “Bizden daha çok efor sarf eden Türkiye Triatlon Federasyonu yetkililerine ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu kadar güzel bir su ve bu kadar güzel bir parkur olacağını hayal etmemiştim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye kdnuştu.

“DEVAM ETSİN”

Elit Erkekler Kategorisi’nde birinciliği göğüsleyen 22 yaşındaki İzmir GSİM Modern Spor Kulübü sporcusu Gültigin Er “Parkur gerçekten çok farklıydı. Türkiye’de ilk defa bir kanalda yüzdük. Balıkesir çok sevdiğim bir şehir. Antrenörleri olsun, insanları olsun çok sıcakkanlılar. İnşallah, buradaki yarışlar devam eder. Böyle bir organizasyonu gerçekleştirdikleri için emeği geçen herkesi kutluyorum.” dedi.

“EN BÜYÜK POTANSİYEL HER ZAMAN BALIKESİR’DE”

Balıkesir’in, Türkiye Triatlon Federasyonu için büyük önem arz ettiğini belirten Federasyon Başkanı Bayram Yalçınkaya “İlk olarak Alanya’da başladı triatlon fakat il olarak en büyük potansiyel her zaman Balıkesir oldu. Her zaman milli takıma sporcu kattı ve sürekli milli takıma destek olan bir il oldu. Triatlona çok ciddi bir potansiyel oldu, Balıkesir. Onun için Yücel Başkanımın nezdinde tüm Balıkesir Büyükşehir Belediye çalışanlarına, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Lokman Arıcıoğlu ve personeline çok teşekkür ediyorum. Seneye inşallah daha büyük bir organizasyonda daha büyük katılımlarla burada olmaktan gurur ve mutluluk duyacağız.” diye konuştu. 

“SPORUN DA TURİZMİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ”

Bir yerel yönetici olarak bu kadar çok taraftarı ve yöneticisi olan triatlona her zaman destek vereceğini söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise şunları söyledi:

“İlgi çok yüksek, sporcularımız çok azimli. Türkiye Triatlon Şampiyonası’nın bir ayağı her yıl Balıkesir’de yapılacak. Bu kanalda gördük ki triatlonun dışında istenirse; kürek, kano, açık su yarışları da gerçekleştirilebilir. Arkadaşlarımızla bu işin teknik anlamda yapılabilirliği hakkında görüşmeler yapacağız. Bunu gerçekleştirebilirsek her üç ya da beş ayda bir böyle bir müsabakaya ev sahipliği yaparak hem Avlu yaşam merkezinin; gelişmesini, tanınmasını hem de Balıkesir’in sporla, kültürle, sanatla anılan bir il olmasını sağlayacağız. Biz, sporunda turizminden yararlanmak istiyoruz. Bugün burada gördük ki bu parkur; Avrupa ve Balkan Şampiyonalarında kullanılabilecek düzeyde. Bunu federasyonun en yetkili ağızlarından duyduk. Bu yüzden biz de Avrupa veya Balkan Şampiyonasına ev sahipliği yapmak istiyoruz. Federasyon, bununla ilgili girişimleri başlattı. Bu sayede en az 2 binin üzerinde sporcunun katılacağını da hesaba katarsak spor turizminden de faydalanacağız. Bu işin güzel diğer yanı da Avlu Balıkesir Triatlonu’nun yanında Aquatlon yarışmasının da yapılması. Gelecekte ilimizi, ülkemizi temsil edecek olan miniklerde burada yarıştılar. Minik1, Minik2, Minik3 kategorileri de aquatlon yani sadece yüzme ve koşu yaparak buradaki ortamdan faydalanarak gelecek için umut verdiler.”

Avlu Balıkesir Triatlonu ve Aquatlonu’na, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın yanı sıra; Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, Gençlik Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu ve çok sayıda sporsever de katılım gösterdi. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP